Uuring: üle 50%-l Xanaxi tarvitajatest tekivad suitsidaalsed mõtted

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2024 kell 11:01Foto: Wikimedia Commons / United States Department of Justice 

Maailmas valitseb juba mõnda aega psühhiaatriliste ravimite tarvitamise buum. USA statistika näitab, et aastas kasutab seal bensodiasepiine ehk kesknärvisüsteemi rahustava toimega ravimeid enam kui 30 miljonit ameeriklast. Bensodiasepiine (Xanax (toimeaine alprasolaam), Valium, Ativan jms) tarvitatakse nii ärevushäirete, unetuse, lihasspasmide, skisofreenia, bipolaarse häire, krambihoogude kui ka epilepsia raviks.

 

Samas on ammu teada, et see laialdaselt kasutatav ravimite klass on seotud tõsiste kõrvaltoimete ja negatiivsete mõjudega, mis võivad kesta isegi aastaid peale seda, kui inimesed on ravimikuuri lõpetanud või katkestanud. Ajakirjas PLOS One möödunud suvel avaldatud uuring toob ära pika loetelu kõrvaltoimetest, mida enamik bensodiasepiinide kasutajaid kogesid enam kui aasta pärast ravimite võtmise lõpetamist. Pikaajaliselt püsivate sümptomite hulka kuuluvad energiapuudus, keskendumisraskused, hajameelsus, mälukaotus, ärevus, unetus, valgus- ja helitundlikkus, seedeprobleemid, toidust ja joogist põhjustatud sümptomid, lihasnõrkus ja kehavalu.

Kõrvaltoimena teeb suurimat muret suitsidaalsuse kasv

Eelnimetatud sümptomitest teatati sageli kui uutest vaevustest ja need erinesid sümptomitest, mille jaoks bensodiasepiinid algselt määrati. Selle ravimgrupi kõige murettegevam kõrvaltoime on aga suitsidaalsuse kasv. Tervelt 54,4% uuringus osalenud inimestest raporteeris enesetapumõtetest või tehtud enesetapukatsetest.

„Patsiendid on andnud bensodiasepiinide pikaajalistest mõ

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt