Lobjakas: Eestil ei jätkunud julgust ega au tõlk Omarile varjupaika anda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2013 kell 14:35



 

Sel ajal, kui Afganistani president käis Eesti riigijuhte tänamas, sai Eestilt asüüli palunud afgaani tõlk Omar eitava vastuse. President Hamid Karzai väitis teisipäeval vastuseks ajakirjanikele küsimustele, et Afganistan on elamiseks turvaline paik ja tõlkidel pole mingit põhjust põgenemiseks, vahendas Eesti Päevaleht.

 

Eesti Päevaleht kirjutab, et Eesti asjur Afganistanis saatis Omarile kirja, milles öeldi: „Käesolevaga anname teada, et pärast hoolikat kaalumist on Eesti valitsus otsustanud vastata eitavalt teie soovile Eestisse ümber asuda.”

 

Ansip: See ei ole poliitiline otsus

Peaminister Andrus Ansip ütles täna tõlgi ümberasumise taotluse rahuldamata jätmist kommenteerides, et varjupaigataotluse üle otsustamine on humanitaarne akt, mitte poliitiline otsus. Ansipi sõnul rahuldab riik varjupaigataotluse juhul, kui kõik asjassepuutuvad institutsioonid leiavad, et taotluse rahuldamine on vajalik. “Kui ka ühel institutsioonil on taotluse rahuldamisele vastuväiteid, asüülitaotlust ei rahuldata. Selline asüülipoliitika on olnud Eestis kogu aeg ja on ka edaspidi ning samad põhimõtted kehtivad ka teistes Euroopa Liidu riikides,” ütles Ansip tänasel valitsuse pressikonverentsil.

Peaminister märkis, et kokku on Eesti kaitseväelased teinud Afganistanis koostööd 60 tõlgiga, lisaks sadade Afganistani politseinike ja rahvusarmee võitlejatega. Lisaks sellele on Eesti kaitseväelased saanud Ansipi sõnul sadadelt kohalikel elanikelt kasulikku informatsiooni. “Eesti on Afganistani väga olulisel määral aidanud. Ei tasu unustada, et Afganistani julgeolekuolukorra parandamise nimel on oma elu seal jätnud üheksa noort kaitseväelast,” sõnas peaminister.

Eesti välisminister Urmas Paet on otsuse kohta öelnud, et riik isikutele asüüli keeldumise asjaolusid ei kommenteeri, sest nii näeb ette rahvusvaheline tava.

 

Lobjakas: See on kahetsusväärne otsus

Otsus tõlk Omarile mitte varjupaika anda on äärmiselt kahetsusväärne ja jääb vaid loota, et viga ei tule mõõta Omari ja ta kolleegide eluga, ütles Delfile kolumnist Ahto Lobjakas.

“Asjaolu, et Eesti riigi ametlik “individuaalne ohuhinnang” langeb kokku president Hamid Karzai omaga, osutab juba iseenesest, et see kas pole adekvaatne või lähtub küüniliselt muudest kaalutlustest,” ütles Lobjakas. “Eestil ei jätkunud julgust ega au,” kommenteeris Lobjakas Eesti otsust Omari taotlusele eitavalt vastata.

 

Allikad: Delfi, BNS, Eesti Päevaleht

Foto: Salon

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt