USA-s kaetakse kogu riik tasuta WiFi võrguga?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. veebruar 2013 kell 15:13



ERR-i uudised vahendavad, et USA föderaalne kommunikatsioonikomisjon (FCC) tegi ettepaneku katta riik uue WiFi võrguga, mis tagaks tasuta lairibaühenduse peaaegu kõigis linnades ja enamikus maapiirkondades. Väidetavalt oleks see traadita internet nii võimas, et tungiks vabalt läbi isegi betoonseintest ja mägedest. Kas aga sellised lained võivad ka tervist mõjutada?

 

Kui ettepanek vastu võetaks, saaksid inimesed mobiiltelefoniga helistada ja surfata internetis, ilma et peaksid selle eest iga kuu maksma.

Selle ettepaneku kohaselt tuleks uus WiFi võrk rajada sagedustel, mille FCC on andnud operaatoritele tasuta kasutamiseks alates 1985. aastast. Ühtlasi on selle projekti realiseerimiseks vaja, et eetritelevisiooni kasutajad müüksid osa sagedusi valitsusele.

Analüütikute sõnul on sellest ideest vapustatud traadita side äri, mille kogumaht Ühendriikides on 178 miljardit dollarit, käivitanud pingelise lobitöö, et veenda poliitikakujundajaid seda mitte lubama. AT&T, T-Mobile’i ja Verizon Wirelessi, aga ka mobiilsideseadmete tootja Qualcommi esindajad üritavad tõestada, et litsentseerimata sagedused tuleb müüa kompaniidele.

 

Google, Microsoft ja teised IT-gigandid leiavad aga, et kõigile vaba WiFi-teenus mõjutaks plahvatuslikult innovatsiooni ning loodaks seadmeid, millest saaks kasu enamik ameeriklasi, eriti vaesed inimesed.

Traditsioonilises WiFi võrgus on üksiku leviala raadius umbes 50 meetrit. Uus WiFi võrk oleks senisest palju võimsam. See suudaks tungida läbi betoonseinte, üle mägede ja läbi metsade. Kui ettepanek heaks kiidetakse, kulub uue WiFi võrgu rajamiseks mitu aastat.

 

Teisalt võivad säärased tugevad raadiolained tervist mõjutada. Kuigi enamik heaks kiidetud teadusuuringuid väidavad, et raadiolainetel erilist mõju meie kehale ei ole, on arstid siiski soovitanud väikesi lapsi võimalikult vähe WiFi mõjualas hoida. Miks? WiFi lained liiguvad väidetavalt samadel sagedustel nagu mikrolaineahju lained.

 

Allikad: ERR, Australian Science, The Guardian

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt