Pane nutitelefon tööle enda hüvanguks + mis on nomofoobia?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. juuli 2022 kell 20:20



Ei ole vaja tuua esile kõiki põhjuseid, miks oleks inimesel vaja teha digipaastu, kuid enamuse jaoks tundub nutitelefonist lahti ütlemine sama mõeldamatu kui lõpetada autoga sõitmine. Nagu sinu auto, on ka “tark telefon” kui töövahend, mis täidab oma funktsiooni (ja neid on sadu erinevaid, sõltuvalt ka sellest, kui palju on sul erinevaid äppe).

Allolevas artiklis, mis on mõelnud tõelistele nutisõltlastele, räägime ka nomofoobiast ehk hirmust kaotada oma nutitelefon ning toome välja viis sammu, kuidas pöörata oma telefon tervislikuks töövahendiks.

 

Kuigi autosõit võib mõnikord osutuda kahjulikuks (näiteks võid sattuda õnnetusse, sa võid mõne rikke korral jääda kell kolm öösel keset mahajäetud teed või harjumusest sõita pidevalt kiirtoitlustuse drive-in´i, mille osas võisid vanduda, et seda kohta ei külasta sa enam kunagi), ei tee enamus autojuhte autopaastu, sest see oleks väga ebapraktiline. Sama lugu on ka nutitelefonidega.

Sinu telefon pole kuri seadeldis, mis täidab sind ärevuse, segajate või unetusega ilma sinu loata. Kui aus olla, siis nutitelefon on võimelised sinu tervist parandama sama palju kui laastama. Erinevus ei põhine telefonis endas, vaid selles, kuidas sina seda kasutad. 

 

Sinu tervis määrab sinu telefoni kasutamise tervislikkuse (ja vastupidi)

Paljud inimesed usuvad, et nutiseade lämmatab nende suhted, keskendumisvõime ja üleüldise tervise.

See on otseloomulikult arusaadav, arvestades hulka teaduslikke uuringuid, mis viitavad uneprobleemidele, keskendumisvõimetusele ja millelegi, mida kutsutakse nomofoobiaks (allpool on juttu lähemalt). 1, 2

Füüsilise, sotsiaalse ja emotsionaalse tervise halvenemine kipub olema seotud nutiseadme ülekasutamisega, mis omakorda mõjutab tervist halvenemise suunas.

Teisisõnu on see üks nõiaring. Võib-olla sa ei tea, et:

▶ kui sa pole teadlik, kuidas luua kontakti oma morni teismelisega ja lased tal hoopis ühenduda oma nutitelefoniga, mis võtab temalt aega ja energiat, siis muudab see teie omavahelise suhtluse hullemaks.

▶ kui tunned liiga palju stressi oma töö pärast, siis jälgid sa kompulsiivselt oma e-posti, mis viib veel suurema tööstressini.

▶ kui sul on vajaka jäänud elule mõtte andvatest hobidest, klammerdud sa kergemini ükskõik millise digitaalse videomängu külge, kulutades ära kogu aja, mil siduda end uute hobidega.

▶ kui tunned magama jäämise hetkel liiga suurt ärevust ja vahid silmade kinni panemise asemel ekraani, siis tegelikult hoiab ka telefon sind üleval ja ärevuses.

Saate mõttest aru küll.

 

Eelmainitud probleeme on võimalik lahendada ilma telefonita – näiteks pereteraapias, südamest südamesse rääkimisel ülemusega, kunstitunniga või uneterapeudi abiga.

Aga neid on võimalik edukalt lahendada ka koos telefoniga. Võid ühenduda oma morni teismelisega koos naljakaid videoid vaadates. Või kuidas oleks ühe hingamise äpiga, mis aitab sul panna lõpp-punkti oma tööpäevale? Võib-olla sa õpid kitarri mängima, liitudes tasuta kursusega näiteks Youtube´is? Või nendel õhtutel, kui seisad silmitsi ärevusega, kuulaksid Jooga Nidrat või enesehüpnoosi?

 

Mis asi on nomofoobia?

Nomofoobia on haiglaslik hirm mobiiltelefonita jäämise ees. See on reaalne asi, mida arstid diagnoosivad. 1

Vasta järgnevatele küsimustele:

  • Kas koged intensiivset ärevust, kui sa ei saa kontrollida oma telefoni?
  • Kuidas käitud, kui sa pead oma nutiseadme panema lennurežiimile lendamise ajaks? Kas sa kontrollid pidevalt telefoni, juhuks, kui lennukil on oma wifi võrk?
  • Oled sa märganud, et kui mobiil või laadija koju ununeb, mõjutab see sinu heaolu ja tujusid halvemuse suunas?
  • Kas sa tead, kuidas ennast rahustada, lohutada või meelt lahutada ilma digiseadmeta? (Ütleme, et ootad ooteruumis arsti juurde pääsemist, aga ei saa kasutada telefoni. Kuidas sa aega veedaksid?)

Kui vastasid “jah” esimesele ning “ei” viimasele küsimusele, siis oleks ilmselt arukas selle teemaga tegeleda.

 

Kuidas muuta oma telefon tervislikuks töövahendiks?

5-sammu tehnika:

Samm 1: Mõtle selle peale, mis on oluline

Telefoni frustratsioon kipub kerkima esile siis, kui sinu identiteet (kes sa oled) ja sinu väärtused ei klapi sellega, kuidas sa oma aega ja energiat kulutad. Näiteks kui oled pereinimene, kes väärtustab lastega veedetud aega, siis sel juhul ekraani kleepumine tähendab, et sa ei tee asju oma väärtuste kohaselt.

Samm 2: Vaata ausalt, kuhu sa pühendad oma aega ja energiat

Kas pühendad piisavalt aega ja energiat sellele, mida sa väärtustad?

Näpunäide: Sinu aeg, energia ja tähelepanu on alati limiteeritud. Kui ütled jah sellele, mida väärtustad, siis pead ütlema ei millelegi muule.

Samm 3: Pane paika piirid nutiseadme ja oma väärtuste vahel

Millal mobiili kasutamine on konfliktis sinu väärtushinnangutega? Millal ta pigem toetab?

Kas telefon on kõige kasulikum tööriist antud tegevuse või ülesande jaoks? Kuidas saaksid nutiseadmest võtta maksimaalse kasu?

Samm 4: Keskendu lahendustele

Hoia oma telefon käeulatusest kaugemal, kui proovid keskenduda olulisele tööprojektile.

Pane prioriteediks pereaeg – näiteks õhtusöögi ajaks telefonid teise tuppa või üldse välja lülitada.

Loo rohkem aega hobide jaoks – näiteks eemaldades sotsiaalmeedia äpid oma telefonist (võid neid ju arvutis kasutada).

Samm 5: Tähista väikeseid samme

Õnnitle ennast iga kord, kui sul on tunne mobiil kätte võtta, aga sa ei tee seda.

Leiuta endale mäng “ekraani aja jälgimisest” oma telefonis – näiteks, kas sa oled võimeline aega vähendama aega kulutavatele äppidele ning suurendama oma ajamahtu tegevustele, mis tõesti loovad väärtust (näiteks teha videokõne oma pereliikmetega)?

Kokkuvõtteks

Parim strateegia oleneb sinust endast. Seega alusta taktikaga, mille jaoks oled valmis, mis ei oleks ülemõistuse raske. Võta seda kui eksperimenti. See võib töötada, aga võib ka mitte. Igal juhul õpid sa midagi enda kohta, mis on positiivne. Jätka katsetamistega samm sammu haaval. Tähistades väikesi võite, võid jõuda lõpuks superkangelase staatusesse, mida väärid.

Muidugi, kui oled eriti sihikindel, võid enamus äppe üldse telefonist ära kustutada või pöörduda tagasi vana hea nuputelefoni juurde.

 

Allikas: precisionnutrition.com, viited linkidena teksti sees

 

Tõlkis Indrek Himma, toimetas Telegram.ee

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt