Sotsiaalmeedia ja “selfie” sõltuvus võib viia vaimuhaiguse ja enesetapuni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. aprill 2014 kell 19:20



“Selfie” ehk eesti keeles aasta koledaimaks sõnaks valitud “enekas” on tohutult populaarne sotsiaalmeedias leviv iseendast piltide tegemise trend. Viimasel ajal on teadlased endast tehtud fotode tegemist hakanud aga seostama nartsissismi ja inimese välimusel põhinevate kinnismõtetega seonduvate vaimuhaigustega. Näib, et mõned inimesed lihtsalt ei suuda jätta järjekordset sobivat soltsiaalmeedia fotot tegemata, mistõttu perfektse “eneka” sotsiaalmeediasse postitamine võib juba eelsoodumustega inimeste jaoks lausa surmavaks sundmõtteks kujuneda.

 

Kes oleks arvanud, et endast piltide tegemine võib olla ohtlik? Paljud inimesed võivad mõningatel eluhetkedel tunda end oma välimuse tõttu õnnetuna, kuid mõne jaoks võib olukord areneda pikaajaliseks vaimuhaiguseks. Keha düsmorfiline häire (BDD ehk Body dysmorphic disorder) on haigus, mille tõttu selle all kannatavad inimesed kulutavad tohutult palju aega oma välimuse pärast muretsemisele ning seetõttu on neil ka iseenda välimusest moonutatud arvamus. Psühholoog David Veali sõnul on kahel kolmest BDD-ga tema juurde tulevast patsiendist kompulsiivne soov endast pilte teha ning neid sotsiaalmeedia lehekülgedele postitada.

Danny Bowman on üks neist noortest, keda BDD sügavasse depressiooni ning enesetapumõteteni viis. Danny on 19-aastane inglane, kellel diagnoositi BDD ning kellel kujunes välja raskekujuline “eneka”-sõltuvus, mistõttu ta tegi endast väidetavalt kuni 200 fotot päevas.

2011. aastal hakkas Bowman tegelema modellindusega, kuid tal oli raske hakkama saada survega pidevalt hea välja näha. Bowmani sõltuvus kujunes välja 15-aastaselt; ta langes välja koolist ning kaotas kaalus ligi 12 kilo. Ajapikku hakkas ta üha raskemalt reageerima negatiivsetele Facebooki kommentaaridele, püüdes samas hakkama saada oma kompulsiivse häirega perfektne välja näha. Poiss ei lahkunud kodust ligi kuus kuud ning kui tal ei õnnestunud endast soovitud veatuid pilte teha, püüdis end ka tappa.

“Eneka” sõltuvus ei olegi ehk nii üllatav, kui mõelda, et erinevate sotsiaalmeediakanalite nagu näiteks Facebooki sõltuvused teadaolevalt juba eksisteerivad. Teadlased on isegi välja töötanud kuuel kriteeriumil põhineva psühholoogilise skaala, millega oma Facebooki sõltuvust hinnata saab. Michigani ülikooli teadlaste sõnul postitavad erinevatel sotsiaalmeedia lehekülgedel kõige tihedamini täiskasvanud, kellel esineb teatud nartsissistlikke omadusi; Pamela Rutledge kirjutas teadusajakirjas Psychology Today, et “enekate” tegemine viitab nartsissismile, tähelepanu otsivale käitumisele ja enesekesksusele.

Tänapäeva tehnoloogiaajastul võivad sedalaadi sõltuvused muutuda üsna raskekujuliseks. Tegemist on ohuga, mis võib tabada igaüht.

 

Vaada ka videot, kus Danny Bowman räägib oma sõltuvusest:

 

 

Allikad: Huffington Post, Collective Evolution, Ryot, Daily Mail, WTSP News

Foto: lovethatmag.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt