Arvamus: Ravikanep patsientidele päriselt kättesaadavaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. september 2016 kell 13:13 

varemetes“Roheliste ravikanepi petitsiooni valguses on ilmnenud asjaolud, mis seavad kahtluse otsustajate ja nõuandjate pädevusele,” kirjutab MTÜ Noored Rohelised eestvedaja Züleyxa Izmailova.

 

Täpsemalt väljendudes ajavad Eesti ametnikud ravikanepi kohta lihtsalt mullikesi. Nii teatas Ravimiameti asedirektor Katrin Kiisk süüdimatult raadiokuulajatele, et ravikanepit polegi olemas. Jah, sellise sordinimega kanepitaime tõesti pole, kuid ravikanep kui funktsioonilt ravimtaim on täiesti olemas ja mitmetes riikides kasutuses. Isegi droogi põhitoimeainete sisalduse analüüsimisega ja erinevate teiste ravimivormide valmistamisega saadakse seal hakkama – vaatamata sellele, et Katrin Kiisk oma puudulike teadmiste või poliitsurve tõttu seda ilmselt võimalikuks ei pea. Esimene põhjus on hea tahtmise puhul eneseharimisega ravitav, teine aga ausameelse ülestunnistusega likvideeritav. Lisaks on mul soovitus kõigile, kes tahavad ravikanepi olematusest rääkida – tippige meditsiiniuuringute andmebaasi – näiteks PubMedi – netiotsingusse sisse “medical cannabis” ja vaadake, mitu tulemust saate.  Mina sain 4619. Homme leiab ilmselt rohkem, sest infot lisandub pidevalt. Hakatuseks võib aga tutvuda Wikipedia vastava andmestikuga.

Erilise naljanumbriga astus ERRi uudislõigus aga üles Eesti Valu Seltsi president doktor Boris Gabovitš. Tema arvates räägiti kanepi ravivast toimest viimati millalgi enne 1900. aastat – ju siis on ka temale kaasaegne meditsiinikirjandus täitsa võõras. Või on opiaadid miskipärast eriti armsaks saanud? Veel kuulsid kuulajad uskumatut lugu sellest, et kanepi kasutamine meditsiinis on kuskil – tundmatus kuningriigis ja teadmata asjaoludel – toonud lausa katastroofilisi tagajärgi. Millises muinasjutus see juhtus, on paraku teadmata. Lisaks näib maksumaksja raha eest toimivas raadiokanalis taolise, tegelikkust moonutava konstrueeritud “uudisloo” avaldamine pehmelt öeldes rahva eksitamine olevat. ERR’lt ootaks küll adekvaatset ja ausat teemakäsitlust.

Mida Rohelised kanepiga meditsiinivaldkonnas tegelikult teha tahavad, on selgelt kirjas petitsioonis: ravikanep tuleb seda tõesti vajavatele patsientidele reaalselt kättesaadavaks teha. Me nõuame eelkõige kanepi kasvatamise, ürdiks ja preparaatideks töötlemise ning apteekides müümise korra väljatöötamist parimatest töötavatest eeskujudest lähtudes. Nii lihtne ja selge see ongi.

Kui sa arvad, et igal leevendamatut valu või piinavaid krampe tundval inimesel on õigus vähemalt proovida apteegist ostetud ravikanepit kui valurohtu, siis allkirjasta see petitsioon!

 

Züleyxa Izmailova

 

Foto: Laura Oks

 

PS. Telegram soovitab soojalt tutvuda ka kodanikuaktivis Elver Loho samateemalise üleskutsega ning ettevõtja Urmas Purde ravikanepi teemalise arvamuslooga Memokraadis.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt