Kas teadsid, et kanepiravi määramise protsessi lihtsustati kevadel?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuli 2018 kell 14:55Kanepi kasutamine ravimina saab aina enamates riikides rohelise tule. Eestis on ravikanep juba 2005. aastal seadustatud, ent keeruline taotlemisprotsess (sotsiaalministeeriumi erialakomisjoni luba jne) ja arstide vähene teadlikkus kanepipõhiste ravimite ja inimkeha endokannabinoidsüsteemi osas, on teinud kanepiravi siinsetele patsientidele sisuliselt võimatuks. Käesoleva aasta aprillist aga ei ole kanepi ravimina taotlemisel enam ministeeriumi erialakomisjoni liikme heakskiitu vaja, samuti lihtsustati paar kuud varem müügiloata ravimi taotlemise korda, mis tähendab, et arsti väljastatud retsept kannabinoidravimile registreerub automaatselt ka vastava ravimi hankimise taotlusena.

 

Petitsioonikeskkond Rahvaalgatus.ee, kus 2016. aastal koguti üle 1000 allkirja kahele nn kanepipetitsioonile, teatas Facebookis: “Algatuse “Ravikanep tuleb patsientidele reaalselt kättesaadavaks teha” ja “Kanepituru parema reguleerimise ettepanekud Riigikogule” menetlusse lisati Sotsiaalministeeriumi kommentaar.

 

– Sotsiaalkomisjoni palvest lähtuvalt valmistas Sotsiaalministeerium 2018. aasta esimeseks kvartaliks ette kaks sotsiaalministri määruse “Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil käitlemise ning sellealase arvestuse ja aruandluse tingimused ja kord ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjad“ muutmise määruse eelnõud, millest üks jõustus 16.04.2018.
Selle määrusega kaotati ära tingimus, mille kohaselt tuli varasemalt narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja kuuluvat ainet sisaldava ravimi väljakirjutamiseks küsida Sotsiaalministeeriumi erialakomisjoni liikme kooskõlastus. Muudatuse tulemusena on kanepipõhiste ravimite väljakirjutamine võrdustatud teiste ravimite väljakirjutamisega. Kuna Eestis ei ole ühelgi kanepipõhisel ravimil müügiluba, siis on tingimused samaväärsed teiste müügiloata ravimite väljakirjutamistingimustega.

– Teise eelnõu osas on Sotsiaalministeerium esitanud Euroopa Komisjonile tehnilise normi teavituse, mille tähtaeg on 04.07.2018. Selle eelnõuga luuakse õigusselgus tetrahüdrokannabinooli isomeeride erinevatesse narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjadesse kuulumise osas. Muudatuse tulemusena peaks delta-9-tetrahüdrokannabinooli kõik struktuuriisomeerid kuuluma edaspidi narkootiliste ja psühhotroopsete ainete III nimekirja. Kui Euroopa Komisjoni poolt eelnõule kommentaare ei laeku, siis jõustub see muudatus eelduslikult 2018. aasta suve lõpus.”“MTÜ Ravikanep tervitab edumeelseid eelnõusid, mis loodetavasti teevad kannabinoidravi saamise vastava näidustusega patsientidele lihtsamaks, ja tänab rahvaalgatuste autoreid Aleksander Laanet (Erakond Eestimaa Rohelised) ja Elver Lohot ning kõiki, kes petitsioone toetasid ja neile alla kirjutasid,” seisab Rahvaalgatus.ee uudis jaganud MTÜ Ravikanep Facebooki lehel.

Telegrami andmetel ei ole ravikanepi retseptide väljakirjutamine sagenenud (olles endiselt 0-i lähedal), aga me julgeme arvata, et kui nõudlus kasvab, siis tekib vajadus ka arste kannabinoidravi alaselt koolitada, mis omakorda muudaks kanepiravi Eestis reaalsuseks. Hea materjal enda kanepialaseks harimiseks (nii arstidele kui kõigile teistele, sest koolis ju seda ei õpetatud) on MTÜ Ravikanep poolt 2016. aastal koostatud Ravikanepiraport.

 

Millised on need kanepiravimid, mida arstid võiksid välja kirjutada?

Hea ülevaate kanepipõhistest ravimitest teeb eesti keeles eelmainitud Ravikanepiraport 2016. Toome siinkohal välja kaks enimkasutatavat ravimit Euroopas (ravimite täpsemad koostisosad leiad raportist).

Nabiksimols (“Sativex“)

Nabiksimols (Ameerika Ühendriikides kohandatud nimetus (USAN): nabiximols; kaubanduslik nimetus: “Sativex“) on spetsiifiline kanepitaime ekstrakt, mis on mitmes riigis heaks kiidetud hulgiskleroositekkelise spastilisuse ravimina, kuid mida kasutatakse ka muude hulgiskleroosiga seonduvate sümptomite ja vähivalu leevendamiseks. Lisaks on nabiksimols mõnedes riikides, nt Kanadas, heaks kiidetud vähivalude vastase ravimina.

Ettevõtte GW Pharmaceuticals toodetav suu limaskestale pihustatav sprei “Sativex“ kujutab endast kollakaspruuni vedelikku, mis on pakendatud pihustiga varustatud kapslitesse.

Nabiksimols on näidustatud mõõduka kuni ägeda hulgiskleroositekkelise spastilisuse sümptomaatiliseks leevendamiseks sellistel täiskasvanud patsientidel, kellele muud spastilisuse-vastased ravimid pole piisavalt mõjunud ning kelle spastilisusega seonduvad
sümptomid kliinilise ravi algfaasis märkimisväärselt paranevad

Euroopas on “Sativex“ hulgiskleroositekkelise spastilisuse (lihasjäikuse/spasmide) vastase ravimina turule lubatud 15 riigis, sh Ühendkuningriigis, Hispaanias, Soomes, Saksamaal, Tšehhis, Taanis ja Itaalias. Käimas on uuringud nabiksimolsi kasutamiseks vähivalude vastase ravimina.

Kanepiürt

Hollandi ettevõte Bedrocan BV on riikliku ravikanepiprogrammi raames tervishoiuministeeriumi tellimusel tootnud standardiseeritud ravikanepit alates 2003. aastast.

Hetkel kasvatab Bedrocan nelja standardiseeritud ravikanepisorti, mille kuivatatud õisikuid saavad retseptiga patsiendid apteegist osta viiegrammistes topsides ja mida tarnitakse ka teistesse Euroopa riikidesse (sortide “Bedrocan”, “Bediol”, “Bedrolite” ja “Bedropuur” THC/CBD sisalduse leiad raportist).

Alates 2013. aastast tarnib Bedrocan ravikanepit ka teistesse Euroopa riikidesse, nt Saksamaale, Itaaliasse, Soome ja Tšehhi, kuid nõudlus ületab pakkumist oluliselt, mis teeb ravimi patsiendile suhteliselt kalliks ja põhjustab sageli tarnelünki.

 

Kui kanep ravimtaimena on sinu jaoks midagi uut või tahad oma teadmisi värskendada (näiteks inimese endokannabinoidsüsteemi osas), soovitame lugeda artiklit “Lühike sissejuhatus kannabinoidravisse: kuidas kanepiravi toimib ja miks seda taunitakse“.

 

Allikad: MTÜ Ravikanep Facebook, Euroopa Komisjon, Ravikanepiraport 2016

Foto: prohibitionpartners.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt