Poolas ravitakse 9 epilepsiahaiget last arsti järelevalve all ravikanepiga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuni 2015 kell 16:29130807090145-hospital-trip-on-oxygen-horizontal-gallery2013. aastal sai palju meedia tähelepanu Charlotte Figi lugu. Charlotte sündis Dravet’ sündroomiga – varajases lapseeas algava geneetilise soodumusega epilepsia vormiga. See põhjustas pidevaid krambihoogusid ja koos kangete ravimitega põhjustas tõsise elukvaliteedi languse ja arengupeetuse. Tüdruku haigus sai leevendust alles sellest, kui ta vanemad otsustasid proovida ravikanepi õli. Charlotte suurepärane taastumine ravikanepi abiga on inspireerinud ka teisi üle maailma. Poolas on dr Marek Bachánski juhtimisel asutud üheksa epilepsia all kannatava lapse sümptomeid leevendama ravikanepi abiga ning tulemused seni on palju lubavad.

 

Dr Marek Bachánski on tunnustatud ja patsientide poolt hinnatud neuroloog, kes on spetsialiseerunud raskekujuliste epilepsiajuhtude ravimisele. Kuna tema patsiendid on sageli pealtnäha lootusetult rasked,  sõnab arst, et on igasuguse uue info suhtes väga avatud. 2013. aastal tutvus Bachánski meedia vahendusel Charlotte Figi juhtumiga ning sügavamat uurimistööd tehes leidis, et kanepi tõhusaid raviomadusi on kinnitanud nii Stanfordi kui Florida ülikooli teadlased.

Poola seaduste kohaselt on kanepi kasutamine ükskõik millisel otstarbel keelatud. Eriloa taotlemine ravikanepi kasutamiseks on pikk ja keeruline protsess. Lapsevanemad, kes soovivad seda raviviisi proovida, peavad kõigepealt taotlema eriluba lasteneuroloogia eksperdilt ning seejärel tervishoiuministeeriumilt ning loomulikult tasutakse kogu ravi eest ise (NB! Eestis on ravikanep alates 2005. aastast retsepti alusel lubatud, kuid ükski arst ei ole avalikkusele teadaolevalt seni tihanud ravimtaime välja kirjutada).

Esimene patsient, kes dr Bachánski abiga sai 2014. aasta septembrist loa ravikanepi kasutamiseks, on 5-aastane Downi sündroomiga Maks, kellel esines päevas kuni 300 krambihoogu. Ema otsustas ravikanepit proovida peale seda, kui poiss veetis kuus nädalat ravimite abil indutseeritud koomas, kuna tema krambihood ei andnud järele. Raviga alustati 28.septembril. Kõigest mõned päevad peale esimest doosi olid Maksi krabihood vähenenud 90% ning sellest ajast on tema seisund pidevalt paranenud. Laps püüab taas istuma tõusta ja otsib end ümbritseva keskkonna ja inimestega kontakti.

2015. aasta märtsis külastas Charlotte Figi raviarst Josh Stanley Varssavit. Temaga koos pressikonverentsi andnud dr Bachánski teatas, et praeguseks saab Varssavi lastehaiglas ravikanepist abi juba üheksa last, kelle epileptilised krambihood on oluliselt vähenenud ning ravi kõrvalnähud on minimaalsed. Laste ravimiseks kasutatakse sarnaselt Charlotte Figile minimaalse THC ja maksimaalse CBD sisaldusega kanepi tüüpe, mis ei too kaasa psühhoaktiivseid nähtusid ega sõltuvust. Ravimit tellitakse Hollandist.

Endine tervishoiuminister Marek Balicki leiab, et ravikanep on turvaline, efektiivne ja odav ravim ning ta on esitanud ka Poola seimile ettepaneku kanepi kasutamiseks meditsiinilisel otstarbel. Mitmete, peamiselt USA-s läbi viidud uuringute põhjal saab ravikanepist leevendust mitmetele rasketele, sageli ravimatutele terviseprobleemidele. Sealhulgas näiteks multiskleroos, glaukoom, vähk ja Alzheimeri tõbi. Aastatel 2012-2015 on Poolas seni väljastatud 13 eriluba ravikanepi kasutamiseks meditsiinilisel eesmärgil. Kannabinoididel põhinev multiskleroosi ravim Sativex on samuti Poolas kasutusloa saanud, kuid see on väga kallis – iga kuu võib selle peale kuluda mitu tuhat zlotti (üle 500 euro) patsiendi oma taskust.

 

Allikad: Dinafem, Wyborcza, Radio Poland

Foto: primeape-movement.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt