EL-i terviseamet: piiride sulgemine ja reisijate testimine on mõttetu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2020 kell 12:07ERR-i uudisteportaal vahendab, et piiriülese liikumise peatamine riikide vahel ei aita eriti kaasa koroonaviiruse leviku piiramisele, leiab Euroopa Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus (ECDC). Huvitav, kui palju tähelepanu pööravad liikmesriikide valitsused ja terviseametid sellele avaldusele?

 

ECDC lisas teisipäeva õhtul avaldatud raportis, et samuti on vähe kasu reisijate kehatemperatuuri mõõtmisest enne või pärast reisi, ehkki keskus möönab, et reisimine aitab viiruse levikule kaasa.

Piiride sulgemine on mõjunud rängalt riikide majandusele ja sellest oli kasu ainult epideemia alguse edasilükkamisel või eraldatud regioonide kaitsmisel.

“Olemasolevad tõendid ei toeta soovitust piiride sulgemiseks, mis võib põhjustada märkimisväärseid kaasmõjusid ning ühiskondlikke ja majanduskatkestusi Euroopa Liidus,” märkis keskus.

Euroopa Komisjon soovitas juba aprillis liikmesriikidel leevendada reisipiiranguid, seda esialgu madala nakatumistasemega regioonide ja riikide vahel.

EL-i terviseamet märkis aga oma raportis, et riikide epidemioloogilised andmed ei pruugi olla usaldusväärsed, kuna kõik ei testi ega registreeri nakatunuid samadel põhimõtetel, mis teeb viiruse leviku võrdlemise võimatuks.

Keskus tõdes ka, et inimeste sundimine testi andma enne reisile asumist on vähese väärtusega, kuna reisija võib saada nakkuse vahetule enne reisi või reisi ajal, sest COVID-19 inkubatsiooniperiood on kaks nädalat. Saabuvate reisijate kehatemperatuuri mõõtmine ei pruugi samuti tulemust anda, kuna nad võivad küll juba viirust kanda, kuid see ei ole neil veel palavikku tekitanud.

Reisijate täidetavad küsimustikud võiksid küll anda olulist infot, kuid nendega kaasneb andmekaitserisk, lisas ECDC ning kordas, et nende hinnangul ei ole antikehade testid usaldusväärsed.

 

Allikas: ERR

Originaaluudis: Reuters, ECDC dokument

Foto: eurocontrol.int

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt