ERR: Rohediisli kasutamine võib süsinikuheidet hoopis kasvatada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2024 kell 12:13



Kolmandik Eesti tanklates müüdud rohediislist ehk HVO-st pärineb viimastel andmetel palmiõli töötlemisel saadud destillaadist, mille kasutamine aitab keskkonnaorganisatsioonide hinnangul kaasa vihmametsade hävitamisele. Rainforest Foundation Norway hindas eelmisel aastal, et puhtalt palmiõli destillaadil põhineva HVO heide on halvimal juhul kuni kolm korda tavadiislist kõrgem, vahendab ERR. Iroonilisel kombel eelistavad palmiõli sisaldavat rohelist kütust rohelise maailmavaatega inimesed, kes püüavad näiteks poes toiduaineid valides palmiõli vältida.

 

Keskkonnaagentuuri andmetel pärines 2022. aastal aastal 36 protsenti Eestis müüdud HVO-st taimse või loomse õli jääkidest, 24 protsenti palmiõli tootmiskäitise heitveest ning kolme protsendi ulatuses tarvitati kasutatud toiduõli. 32 protsenti müüdud HVO-st tulenes aga palmiõli rasvhapete destillaadist, mida Eesti riik näeb palmiõli töötlemise jäägi ja jäätmena.

Neste, Olerex ja Terminal on viimaste aastate jooksul tulnud turule näiteks puhta rohediisli ehk HVO-ga. Nii Olerexi kui ka Terminali esindajad ütlesid, et nemad ostavad oma vesiniktöödeldud taimeõli muu hulgas Nestelt, kes on maailma suurim HVO tootja. Circle K väidab, et nemad ei kasutanud 2022. aastal taastuvenergia kohustuse täitmiseks HVO-d, mis oleks valmistatud palmiõli destillaadist.

Keskkonnaorganisatsioon Rainforest Foundation Norway hindas eelmisel aastal, et puhtalt palmiõli destillaadil põhineva HVO heide on halvimal juhul kuni kolm korda tavadiislist kõrgem.

Kütuseekspert ning endine Alexela ja Olerexi juhatuse liige Alan Vaht  arvutas, et niiviisi oleks olnud 2022. aastal Eestis müüdud HVO diislikütuse heide tavalise diislikütusega võrreldes 12 protsenti suurem, mitte 90 protsenti väiksem, nagu reklaamivad tanklaketid. Parimal juhul oleks keskkonnaorganisatsiooni arvutustele tuginedes olnud heide Vahti sõnul 57 protsenti väiksem kui tavadiislil.

“On äärmiselt kurb, kuidas riik on võimaldanud ühel kütusemüüjal, Nestel, kõrgeima turundusauhinna vääriliselt paljude aastate jooksul hanitada nii teisi HVO kütusemüüjaid kui ka tarbijaid ning pannud neid kindla veendumusega uskuma, et palmiõli destillaadil põhineva HVO biodiisliga on süsinikuheitmed lausa 90 protsenti väiksemad,” märkis Vaht.

Neste Eesti juhatuse liige Ülle Tamme ütles, et nende hinnangul on palmiõli destillaat ehk PFAD  siiski soovimatu ja inimtoiduks kõlbmatu palmiõli jääk, mida tootjad püüavad minimeerida ning selle kasutamine ei soodusta palmiõli tootmist ega kiirenda metsade raadamist.

 

Palmiõli destillaadil põhinev HVO võib teha loodusele karuteene

Rainforest Foundation Norway juhib tähelepanu tõigale, et nii nagu palmiõli, soodustab ka nõudlus palmiõli puhastamisel järele jääva palmiõli rasvhapete destillaadi järele Malaisias ja Indoneesias vihmametsade hävitamist, panustades niiviisi ühtlasi ka kasvuhoonegaaside tekkesse.

Organisatsiooni sõnul on destillaat peamine palmiõli töötlemisel kaasnev kaasprodukt, mis tähendab, et ka selle mõju keskkonnale ei ole palmiõlist oluliselt parem. Nii näiteks on destillaadi hind tonni kohta tavaliselt umbes 80 protsenti palmiõli hinnast.

 

Loe pikemalt: ERR

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt