Geenivaramu hakkab Eestis uurima ravimite ja vaktsiinide kõrvaltoimeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. mai 2022 kell 9:33Foto: Wikimedia Commons / Christoph Bock, Max Planck Institute for Informatics

Vaktsiinikahjustustega seotud uudiste valguses nii Eesti- kui ka välismaalt on huvitav teada, et geenivaramu hakkab samuti uurima Covid-19 vaktsiinide kõrvalmõjusid ja inimesi kutsutakse osalema ravimite ja vaktsiinide kõrvaltoimete geeniuuringus! Sel nädalal alanud suure teadusuuringuga kogutakse geenidoonoritelt teavet ravimite ja vaktsiinide kõrvaltoimete kohta, kirjutab Virumaa Teataja.

 

Uuringul oodatakse osalema nii kõrvaltoimeid kogenud kui ka kõrvaltoimeid mitte kogenud inimesi. Teadmised kõrvaltoimete tekkimise geneetilistest põhjustest aitavad tulevikus tagada ohutumat ja tõhusamat ravi.

Inimese geenidest sõltub, kuidas ravimid mõjuvad. “Nii võib konkreetne ravim ühe inimese vaevusi leevendada, teisele põhjustada ebamugavaid kõrvaltoimeid ning kolmandale ei pruugi see ravim mõjuda sootuks mitte kuidagi. Seega peame selgitama välja, missugused geenivariandid võivad põhjustada kõrvaltoimeid, et tulevikus saaksid arstid määrata inimestele just neile kõige ohutumaid ja sobivamaid ravimid,” selgitas Eesti geenivaramu farmakogenoomika professor Lili Milani.

Milani sõnul pole varem kõrvaltoimete esinemise kohta kogutud piisavalt isikustamata terviseandmeid, mis võimaldaksid uurida nende tekkimise geneetilisi põhjuseid. Samas, ligi 98 protsenti eestlastest kannab vähemalt ühte geenivarianti, mis mõjutab mõne ravimi toimet.

“Just seetõttu ootame lühikest veebiküsimustikku täitma igat geenidoonorit. See võimaldab uurida inimeste enda antud vastuseid koos nende geeniandmetega,” pani Milani doonoritele südamele. Vastama on väga oodatud ka need, kes kõrvaltoimeid ei ole kogenud.

Küsimustiku täitmiseks ja uuringu kohta täpsema info saamiseks külasta veebilehte geenidoonor.ee/ravimid.

 

Allikas: Virumaa Teataja

Foto: Wikimedia Commons / Christoph Bock, Max Planck Institute for Informatics

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt