FDA kitsendab järsult Johnson & Johnsoni Covid-19 vaktsiini kasutamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. mai 2022 kell 15:45Müüt “ohututest ja tõhusatest” koroonavaktsiinidest muutub üha ebakindlamaks. Aina enamates riikides varjavad võimud kriitilisi andmeid, mis tõestavad või vähemalt viitavad kaitsva toime puudumisele. Pärast seda, kui UKHSA (Inglismaa) ja PHS (Šotimaa) pole mitu nädalat avaldanud oma varasemaid regulaarseid aruandeid oletatava infektsioonivastase kaitse kohta, on Saksamaal asuv Robert Kochi Instituut (RKI) samuti alates möödunud neljapäevast selle tegemise lõpetanud. Eesti terviseamet lõpetas koroonaandmestiku statistika edastamise 1. mail – nagu lambist sai pandeemia läbi, kuigi möödunud aastal samal ajal ja samade numbritega hirmutas Kaja Kallas, et “suvi võib ära jääda”. Samamoodi on üha rohkem teateid koroonavaktsiini mõnikord tõsistest kõrvalmõjudest – see on teema, mida vanameedia ja nn staararstid üritavad vältida.

 

Kui Euroopa võimud on vastanud esilekerkivatele kahtlustele nn vaktsiinide ohutuse ja tõhususe osas nii, et on jätnud need lihtsalt tähelepanuta, siis USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on nüüdseks vähemalt osaliselt vastanud viimastele uurimistulemustele. Johnson & Johnsoni (Janssen) vektoripõhist vaktsiini manustatakse nüüd ainult USA-s täiskasvanutele ja ainult neile, kes ei talu mRNA vaktsiine (Biontech, Moderna) või keelduvad neist muudel põhjustel.

 

Tõsiseltvõetav trombotsütopeenia risk 

USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on piiranud Johnson & Johnsoni ühekordse Covid-19 vaktsiini kasutamist täiskasvanutel, kes ei saa või ei soovi teha Pfizer-BioNTechi või Moderna mRNA-süste. Otsus tehti pärast seda, kui amet avaldas trombotsütopeenia (trombotsüütide ehk vereliistakute arvu langus; trombotsüüdid on rakufragmendid, mis osalevad vere hüübimisprotsessis ja nende põhiülesanne on veresoonte terviklikkuse tagamine – toim.) sündroomiga tromboosi tekke uuendatud riskianalüüsi (TTS) – see on haruldane ja võimalik et surmaga lõppev kombinatsioon veretrombidest ja madalast trombotsüütide arvust üks kuni kaks nädalat pärast vaktsiini saamist, teatas amet neljapäeval.

Arvestades nimetatud sündroomi tõsidust ja kiiret kulgu ning teiste Covid-19 vaktsiinide kättesaadavust, otsustas FDA, et Johnson & Johnsoni vaktsiini Covid-19 kaitsest saadav kasu kaalub üles TTS-i riski ainult neile, kes ei saa või ei soovi teisi vaktsiine.

“Meie tegevus peegeldab meie ajakohastatud analüüsi (trombotsütopeenia sündroomiga tromboosi) riski kohta pärast selle vaktsiini manustamist ja piirab vaktsiini kasutamist teatud isikutega,” teatas avalduses FDA bioloogia hindamise ja uuringute keskuse direktor Peter Marks.

Johnson & Johnson ütles oma avalduses, et jätkab koostööd reguleerivate asutustega kogu maailmas, et tagada tarbijate hoiatamine ja täielik teavitamine TTS-i aruannetest.

 

Taust: trombotsütopeenia kõrvalnähuna enim 30–49-aastaste naistel

Vaktsiini kõrvalnähtude teatamise süsteemi kaudu kuni 18. märtsini edastatud värskendatud arvud näitavad, et pärast Johnson & Johnsoni süstimist tekkis TTS 60 inimesel, kellest üheksa suri. TTS-i uuendatud tariifid on sarnased eelmiste tariifidega; FDA teatas detsembris, et umbes 15 protsenti J&J vaktsineerimise järgsetest TTS-i juhtudest lõppes surmaga.

FDA ja Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskused ei ole suutnud kindlaks teha TTS-i väljakujunemise riskitegureid, kuigi kõrgeim teatamismäär on olnud 30–49-aastaste naiste seas.

Mida see tähendab? FDA endine kõrge ametnik, kellele tagati anonüümsus, et seda küsimust avameelselt arutada, ütles, et ameti uuendatud luba J&J vaktsiinile asetab selle võrreldes teiste USA-s täiskasvanutele saadaolevate toodetega kolmandale kohale.

J&J ei ole veel taotlenud USA-s oma vaktsiini täielikku litsentsi ning endine kõrge FDA ametnik soovitas, et toode läbiks veelgi suurema kontrolli, kui see taotlusega edasi läheb. Värskendatud luba ei eemalda J&J vaktsiini turult, sedastas endine ametnik, mis tähendab, et FDA näeb selle ameeriklastele kättesaadavaks tegemisest endiselt kasu. “Kuid arvestades siinseid riske, peaksid inimesed enne J &J vaktsiini võtmist kaaluma muid võimalusi,” ütles ta.

 

Miks sellist preparaati siis täielikult ei tühistata?

Märkimisväärne on see, mida FDA-l on J & J vaktsiini heakskiitmise piirangu toetuseks öelda. Kui vaktsiini efektiivsus on väiksem ja tõsiste veretrombide tekkerisk suurem, siis jääb küsimus, miks sellist preparaati siis täielikult ei tühistata. FDA selgitab, et J & J vaktsiini võib manustada täiskasvanutele, kellel on mRNA vaktsiini pärast “isiklikud mured” ja kes muidu jääksid vaktsineerimata. Kuna USA-s taunitakse ka vaktsineerimata staatust, siis kas vaktsiini, mis on osutunud vähem tõhusaks, kuid seda ohtlikumaks, üldse tuleks manustada?

 

Allikad: politico.com, reitschuster.de

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt