Kui kaua vähendab Pfizeri COVID-19 vaktsiin sperma kvaliteeti?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2022 kell 14:25



Pilt: ekraanikuva

Teadusajakirjas Andrology avaldatud uuring näitas, et Pfizeri COVID-19 vaktsiin vähendab sperma kvaliteeti, vahendab teadusuudis.ee. Kuigi teadlased väitsid, et langus sperma kvaliteedis on ajutine, ei toeta uuringu andmed autorite väidet. Uuringust selgub, et 5 kuu jooksul taastus neljast sperma kvaliteedi indikaatorist vaid üks. Kuna pikema aja kohta andmed puuduvad, pole teada, milline on sperma kvaliteet 9 kuu või aasta pärast. Teadmata põhjusel on uuringust välja jäetud proovid, mis on võetud pärast kolmandat doosi, vahendab Teadusuudis.ee.

See uuring kummutab Reutersi 15.12.21 avaldatud faktikontrolli väite, mille kohaselt pole mingeid tõendeid, et koroonavaktsiinid mõjutaksid meeste viljakust ning on ühtlasi üleskutse Eesti spermapankadele uurida muutusi spermas ja mõju sündimusele. 

 

Kõnealune eelretsenseeritud uuring avaldati 17. juunil ajakirjas Andrology. Uuring jõudis järeldusele, et Pfizeri COVID-19 vaktsiin vähendab muu hulgas spermatosoidide kontsentratsiooni ja liikuvust ning proovis olevate liikuvate spermatosoidide koguarvu TMC (total motile count).

 

Enne tingimusliku kasutusloa andmist ei uuritud mõju viljakusele jpm

Koroonakriisi esimestel kuudel ei olnud piisavalt andmeid Covid-19 haiguse võimaliku mõju kohta inimese paljunemisele ja uuringud, mis keskendusid Covid-19 tuvastamisele spermas, andsid vastuolulisi tulemusi.

Retrospektiivne mitmekeskuseline uuringu viidi läbi kolmes Iisraeli spermapangas, kus 37 spermadoonorit andsid 220 spermaproovi. Uuringus osalejad olid saanud kaks annust Pfizer-BioNTech (BNT162b2) vaktsiini, olid PCR-i või seroloogiliste testide põhjal SARS-CoV-2 suhtes negatiivsed ja neil ei olnud SARS-CoV-2 infektsiooni sümptomeid.

Oli teada, et viirus kasutab rakku sisenemiseks angiotensiini konverteeriva ensüümi 2 (ACE2) retseptorit ning erinevad munandirakud ekspresseerivad ACE2 ja sellega seotud proteaase, mille tulemuseks on viiruse sisenemine rakku. Munandikahjustuse võimaliku patogeense mehhanismina pakuti ka tsütokiini tormist indutseeritud düsfunktsiooni, autofaagia regulatsiooni ja vere-munandite vahelise barjääri kahjustumist. Ka kliinilised teated orhiidi kohta, mida toetasid histoloogilised leiud, rõhutasid veelgi munandite seotust ning seetõttu on kahjulik mõju nii spermatogeneesile kui ka testosterooni tootmisele ilmne.

Müügiloa eelsetes kliinilistes uuringutes ei selgitatud COVID-19 vaktsiinide ja nende koostisosade mõju meeste viljakusele ega sperma kvaliteedile, ühtlasi ei uuritud vaktsiini võimalikku kogunemist reproduktiivorganitesse. Uurimata jäeti ka vaktsiini koostoimed ravimite ja teiste vaktsiinidega ning nende genotoksiline ja vähki tekitav mõju.

 

Üleskutse Eesti spermapankadele

Uuringu autorid tõid uuringu diskussiooni osas eraldi välja ühiskondades ja riikides leviva “võltsuudiste dramaatilise fenomeni” ning jõudsid järeldusele, et kuna tervisega seotud teemade valeinformatsioon kujutab endast ohtu rahvatervisele, peaksid käesoleva uuringu tulemused toetama vaktsineerimisprogramme.

See uuring kummutab Reutersi 15.12.21 avaldatud faktikontrolli väite, mille kohaselt pole mingeid tõendeid, et koroonavaktsiinid mõjutaksid meeste viljakust.

“Käesolev uuring olgu üleskutse meie Eesti spermapankadele – milline on olukord Eestis ehk kas ja milliseid muutuseid on märgatud C-19 vaktsineeritute sperma kvaliteedis? Meeste viljakus on üks sündimust mõjutavatest faktoritest. Kas ja millised on muutused Eesti sündimuses 2022. aastal?” küsib Teadusuudis.ee.

 

Loe lähemalt ja vaata viiteid ning tabeleid: Teadusuudis.ee

 

Refereeris Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt