Teadusnõukoda: vaktsineerimata inimestele karmimad piirangud ja läbipõdemise tõendid antikehadega inimestele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. oktoober 2021 kell 11:53Foto: Erik Peinar/riigikogu kantselei

Teadusnõukoja juhi Irja Lutsari sõnul pooldab nõukoda oluliselt karmimaid piiranguid vaktsineerimata inimestele. Lisaks tehakse valitsusele ettepanek anda antikehadega inimestele lühiajaline tõend haiguse läbipõdemise kohta – siin oma oma roll mängida ka 8. oktoobril avalikustatud kohtumäärusel, mille kohaselt antikehade tõend peaks olema piisav läbipõdemise tõendamiseks.

 

“Ega me välistada ei saa, et mingisugused piirangud tuleb kehtestada, kui olukord niimoodi edasi läheb, et vaktsineerimine üldse ei edene ja nakatumine väga hästi edeneb,” kommenteeris Lutsar ERR-ile esmaspäevast teadusnõukoja kogunemist, kus oli arutluse all uute piirangute kehtestamine.

Lutsar leidis, et oluliselt tõhusamad piirangud tuleks kehtestada ennekõike vaktsineerimata inimestele, kuid reaalsuses võivad need puudutada kõiki.

“Kui olukord läheb väga hulluks, saavad paratamatult piirangutega pihta ka need inimesed, kes on kõik väga korralikult teinud ja ennast vaktsineerinud,” möönis ta.

Lutsar lisas, et teadusnõukoda arutas ka, kuidas siseriiklikult aktsepteerida seda, kui inimesel pole tõendit koroonaviiruse läbipõdemise kohta, kuid on olemas antikehad.

Eelmisel nädalal andis Tallinna halduskohus õiguskaitse seitsmele inimesele, millega said SARS-CoV-2 antikehadega vaktsineerimata inimesed läbipõdenute staatuse olenemata positiivse testi eelnevast olemasolust

Seitse kaebajat ei ole COVID-19 haiguse vastu vaktsineeritud, ent on selle haiguse läbi põdenud rohkem kui 180 päeva tagasi ehk on teisisõnu inimesed, kellele valitsuse korraldusega kehtestatud erinevad piirangud täielikult kehtivad. Kõik nimetatud inimesed esitasid kohtule koos kaebusega SYNLAB Eesti OÜ väljastatud tõendi, mis kinnitab antikehade olemasolu nende veres.

Halduskohus asus seisukohale, et seni kohtule edastatud andmetel puudub mõistlik põhjus kohelda neid inimesi teistmoodi kui neid inimesi, kes on vaktsineeritud või kes on tõendatult COVID-19 haiguse läbi põdenud viimase 180 päeva jooksul.

“Vaatasin kõige uuema kirjanduse läbi,” selgitas Lutsar. “Kõik ütlevad sedasama: me ei tea, missugune see antikehade kontsentratsioon peab olema, et see annaks immuunkaitse. Samas tõdevad kõik, et muudmoodi antikehasid ei saa, kui viirusega kokku puutudes.”

Seetõttu lubas Lutsar tõendi andmise ettepaneku valitsusele teha, kuid rõhutas, et lahendust on võimalik aktsepteerida ainult Eestis.

Telegram tuletab meelde, et enda õiguste eest on võimalik seista 23. oktoobril kell 12 Vabaduse väljakul ülepaisutatud koroonameetmete vastu meelt avaldades.

 

Loe pikemalt: ERR

Foto: Erik Peinar/riigikogu kantselei

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt