Hando Tõnumaa vs prof Andres Merits: ajakirjanik üritab aru saada teadlase loogikast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2021 kell 11:21Foto: ut.ee + Janne Luigla + Canva

Mina olen Hando Tõnumaa, ajakirjanik, kes juhib uudisteportaali Telegram, kus on alates koroonakriisi algusest avaldatud üle 1000 koroonateemalise artikli, sh teadustöid, uuringuid, intervjuusid teadlastega… Ja seda kõike eesmärgiga leida lahendus koroonakriisi lõpetamiseks. Andres Merits on viroloog ja Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor, kes kuulub teadusnõukotta, mis kutsuti kokku selleks, et koroonakriisi ajal valitsust nõustada ehk selleks, et koroonakriisist väljuda. See tähendab, et fookuses on kaks meest, kellel on vähemasti näiliselt ühine eesmärk.

 

Järgnev on minu kirjavahetus teadusnõukoja liikme Andres Meritsaga, mis leidis aset augustis. Vastavalt hr Meritsa soovile avaldan ma tema vastused täispikkuses ilma endapoolsete kommentaarideta, kuid olen teinud punaseks need kohad, mis mulle enim silma jäid ning millele tähelepanu soovin juhtida.

 

Hando Tõnumaa:

Käesoleva aasta jaanuaris te ütlesite, et lapsi ja rasedaid sel aastal veel vaktsineerida ei saa, sest…

“… seda pole katsetatud. Ja kui pole katsetatud, siis kasutada ei tohi. Mitte selle pärast, et vaktsiin oleks mingil viisil vastunäidustatud. Vabalt võib olla, et vaktsiin on lastele eriti näidustatud, aga kuni see ei ole ühemõtteliselt tõestatud, siis lapsi vaktsineerima ei hakata. Niisugused katsed ei võta vähem aega kui kuus kuud kuni aasta. See grupp elanikkonnast – ja Eestis on lapsi 257 000 – jääb aasta jooksul kindlasti vaktsineerimata. Peale laste langevad välja ka rasedad, samal põhjusel, pole katsetatud.”

Minu küsimused teile:

  1. Kas tänaseks on tulnud ilmavalgele teaduslikud tõestused, et vaktsiin on ohutu lastele ja rasedatele?
  2. Ning kas olete kursis, et uuringute põhjal ei ole COVID lastele ohtlik?

Sedasama on öelnud ka Irja Lutsar saates “Suud puhtaks” (Hooaeg 4, osa: 124, 2020, “Kas kanda maski?”), milles pr Lutsar teatas:

“Kui me räägime koroonaviirusest, siis ütles viimane ECDC reeglistik, et ei ole mingisugust tõendust, et lapsed oleksid koroonaviiruse või COVID-19 levitajad.”

 

Andres Merits:

Ma üritan alati vastata ajakirjanike küsimustele. Paraku on mul portaali Telegram.ee osas piisavalt negatiivseid kogemusi nägemaks, et suhtlemine ei ole ei konstruktiivne ega kasutoov. Siiski, lühidalt:

  1. COVID vaktsiine on palju ja seepärast pole õige rääkida abstraktsest “vaktsiinist”. Kliinilised uuringud lastel vanuses 12-17 on tehtud kahe vaktsiiniga (Pfizer ja Moderna) ja need on näidanud, et va
Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt