Ülle Madise Toompea meeleavaldustest: olin hämmeldunud riigipoolsest reaktsioonist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. mai 2021 kell 21:44



Foto: Kaido Haagen – Õiguskantsleri kantselei, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Õiguskantsler Ülle Madise andis pärast mõnda kuud koroonakriisi-teemadel valdavalt vaikimist pika intervjuu Toomas Sildamile, mis avaldati reedel ERR-is (“Ülle Madise: inimesi rumalaks pidada on nii ebaeetiline kui ülbe”). Kuigi sel korral Madise jättis nii mõndagi ütlemata, on ka vaikus kõnekas. Küll aga rääkis ta avatult sellest, kuidas teda üllatasid nii riigi kui laiema avalikkuse reaktsioon üle kuu aja Toompeal ja Vabaduse väljakul kestnud meeleavaldustele.

 

“Olin muidugi hämmeldunud sellest riigipoolsest reaktsioonist, aga kõige suurem hämmeldus tabas mind nüüd, kui sain teada, et maksumaksja raha eest on korraldatud avaliku arvamuse uuring, kus küsiti, et kas teised inimesed tohtisid meelt avaldada,” ütles õiguskantsler.

(Riigikantselei ja sotsiaalministeerium on tellinud COVID-19 teemalist regulaarset küsitlust, mis maikuu alguses näitas, et üle 70 protsendi vastanutest on meeleavaldustele vastu või pigem vastu ja proteste toetab või pigem toetab kümmekond protsenti. Küsitluste kokkuvõtteid võib lugeda https://riigikantselei.ee/uuringud , toim)

“Demokraatlikus riigis on lubatud kõik seaduslikud meeleavaldused, inimesed peavad saama oma meelsust väljendada ja riigi sekkumise piir peaks siin jooksma sealt, kus tõesti rikutakse reegleid, kus pannakse üksteist ohtu,” lisas ta.

Piirangutest rääkides tõi ta välja, et “praegu on huvitav jälgida ka seda, et ega piirangute rangus, niipalju kui meil teada on, praegu vähemalt Euroopas nakatumistrende suurt ei mõjuta.”

Presidendiametiga seotud küsimustele vastas Madise, et talle meeldib väga see töö, mida ta praegu teeb ning riigivalitsemise kohta üldiselt nentis: “…inimestega tuleb alati olla aus, et mitte midagi ei tohi inimestele näidata ei paremana ega halvema, kui päriselt on, olgu see koroona või riigi rahaline seis või Euroopa Liidu taasterahastuga ühinemine. Et tegelikult tulebki selgelt välja joonistada, millised on riigi ees seisvad valikud. Et kui sa inimesi rumalaks pead, rahvast rumalaks pead, siis see on nii ebaeetiline kui ka ülbe. Ja lõpuks tuleb ju valskus välja.”

 

Loe täispikka intervjuud: ERR

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt