Ainult Telegramis: Fotograaf Kerly Ilvese reportaaž Ottawas toimuvast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2022 kell 15:20



22. jaanuaril alustas veoautojuhtide konvoi Kanada British Columbia provintsist liikumist itta riigi pealinna Ottawa suunas. Sellega liitusid suurveokid jms nii põhjast, idast kui ka lõunast, Ameerika Ühendriikidest. Suurettevõtmine on saanud maailmas suure tähelepanu osaliseks ning aidanud kaasa ka konvoide moodustamisele teistes maailma riikides. Kõigi osalejate ja nende toetajate sooviks on kehtivate rangete Covid-19 piirangute ja vaktsiinipassi kaotamine. Avaldame Kanadas elava ja töötava fotograafi Kerly Ilvese reportaaži Ottawas toimuvast, mis on tehtud eelmise nädala kolmapäeval, mil oli käimas veoautojuhtide streigi 18. päev. Laupäeval alustas politsei juhtide vahistamist ja autode äravedamist. 

 

Kanada vaktsineerimata veoautojuhid protesteerivad mandaadi vastu, mis sunnib Ameerika Ühendriikidest piiri ületavaid koju naasvaid juhte olema 14 päeva karantiinis ja tegema Covid 19 testi. Nende protestist sai üleriiklik vabadusliikumine eesmärgi saavutamise suunas.

 

Tänaseks (16. veebruariks – toim.) 18 päeva kestnud protest on suures osas halvanud Ottawa kui riigi parlamendi ja valitsusasutuste meka tavapärase elukorralduse. Suured veokid on täielikult blokeerinud valitsuse esise peatänava ja sellega ristuvad tänavad. Konvois arvatakse osalevat tuhandeid veoautojuhte, mõned pakuvad, et isegi 250 000, kuid täpne arv on teadmata. Suured masinad on kaunistatud Kanada lippude, vabadust ja mandaatide lõpetamist nõudvate loosungitega. Mõned juhid võimaldavad kõigil soovijatel jätta oma autole või veokile tervitus. Seda pakkumist on külastajad usinalt kasutanud.

 

Esmaspäeval, 14. veebruaril kuulutas Kanada peaminister Justin Trudeau välja hädaolukorra seaduse, et Ottawas toimuvat ohjeldada. Trudeau sõnul kasutab ta antud seadust, et lõpetada valitsusvastased blokaadid, mida ta kirjeldab kui ebaseaduslikku ja mitte rahumeelset protesti. “See ei ole enam seaduslik protest valitsuse poliitika erimeelsuste vastu. See on nüüd ebaseaduslik okupatsioon. Inimestel on aeg koju minna,” lausus ta olukorra kirjeldamiseks. Hädaolukordade seaduse enneolematu kasutuselevõtt annab politseile rohkem vahendeid korra taastamiseks kohtades, kus rahvakogunemised kujutavad endast ebaseaduslikku ja ohtlikku tegevust, nagu blokaadid ja okupatsioonid, ütles Kanada peaminister.

 

Vaatamata peaministri sõnadele on tegemist rahumeelse protestiga ja veoautojuhid on lubanud enne mitte lahkuda, kui mandaadid on annulleeritud. Iga päev käib nende missiooni toetamas suurel hulgal inimesi. Nädalavahetusel avanev vaatepilt meenutab pigem lõbusat kogupereüritust koos võimsate veokite, autode ja traktorite näitusega aastast 2019, mil inimesed liikusid rahvarohketes kohtades ilma maski ja pikivahet hoidmata. Külastajad tulevad iga päev puna-valgete Kanada lippude ja isemeisterdatud plakatitega toetust avaldama. Paljud neist on kokku pannud väikesed abipakid, valmistanud võileibu ja küpsetanud küpsiseid, mida nad lahkelt autoaknast langenud paljastesse pihkudesse pistsid. Veoautojuhtidega sai rääkida, käsi kokku lüüa, nende veoki signaali lasta, kabiini istuda ning kallistada. Sõnumid, mida jagati omavahel olid armastusväärsed, toetavad, emotsionaalsed – inimesed tundusid kõik samas rütmis hingavat ning samal tasemel mõtlevat.

Toetajate abiga on kogutud mitmeid miljoneid dollareid veoautojuhtide toetuseks. Suurematel ristmikel asuvad toidutelgid, mis pakuvad suures valikus erinevaid toiduaineid, lisaks ka riided, villaseid sokke, raamatuid, patareisid, majapidamispaberit, propaani ja sütt ning muidugi kütust. Avatud on erinevad sooja toitu pakkuvad kodanike algatusel põhinevad letid, kust kõik lisaks söögile saavad ennast sooja kohvi ja kuuma kakaoga turgutada.

 

Ilmastikuolud on mõnda aega Kanadas olnud külmad ja lumised, seetõttu on selline inimeste koostegutsemine ning toetus on väga muljetavaldav. Krõbedad miinuskraadid ei hoia kedagi seda ajaloolist hetke kogemast, pigem tundub temperatuuride langemise ja õhtu saabumisega inimesi juurde tulevat. Suurel laval parlamendihoone ees toimus programm hommikust-õhtuni koos muusikaliste esinejate ja sõnavõttudega, külma eemalhoidmiseks tantsiti või vajuti massina jalgu metroojaamadesse soojendama.

 

Kanada peaminister Justin Trudeau ja tema perekond viidi laupäeval, 29. jaanuaril julgeolekukaalutlustel Ottawast avalikustamata asukohta. Mitmed konvois olevad veokid näitavad loosungeid ja märke nagu F**k Trudeau.

 

Negatiivsete plakatite avaldamise põhjustas väljaütlemine, milles ta nimetas veokijuhte ja nende toetajad väikesteks ääreala ülestõusjateks, kellel on vastuvõetamatud vaated. Paljud kanadalased nõuavad Trudeaule süüdistust riigireetmises. Ühes oma viimases intervjuus enne pakku minemist väljendas Trudeau muret vägivallapotentsiaali pärast, väites, et “liikumine on muutunud millekski palju suuremaks, kuid on siiski väga väike, väga vihane grupp… kes üritavad piitsa piitsutada.”

 

Eestlasele meenutab Ottawas toimuv Nõukogude Liidu ikke alt vabanemise aegu, mil inimesed tulid teineteist ja oma vaateid toetades kokku ning ühendasid käed Balti ketis. Kas ka kanadalaste soov läheb täide, nagu Heinz Valk toona Eestis kuulutas: “Ükskord me võidame nii kui nii!”, seda näitab tulevik. Seniks aga jätkub tore kogupereüritus koos rohke toidu, toetuse ning külastajatega talviselt külmas Ottawas omasoodu.

 

Vaata galeriid:

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt