Taani ja Norra on AstraZenecast ohtude tõttu loobunud, Eesti tahab seda aga juurde

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. mai 2021 kell 10:54Foto: By Gencat, CC0, Wikimedia Commons

Kuigi näiteks Taani ja Norra on AstraZeneca koroonavaktsiinist selle võimalike kõrvaltoimete tõttu täielikult loobunud ja alates juunist euroliit enam seda juurde ei osta, taotleb Eesti AstraZenecalt kiirkorras teiste dooside jagu vaktsiine.

 

Taani valitsus teatas juba aprilli keskel, et lõpetab esimese Euroopa riigina täielikult AstraZeneca koroonavaktsiini kasutamise selle haruldaste, kuid tõsiste kõrvaltoimete tõttu.

Eile teatati, et Norra valitsuse loodud ekspertkomisjoni hinnangul peaks riik AstraZeneca ja Johnson & Johnsoni koroonavaktsiinide kasutamisest loobuma võimalike haruldaste, kuid samas kahjulike kõrvalmõjude tõttu.

Samas võiks komisjoni hinnangul lubada neid vaktsiine kasutada vabatahtlikkuse alusel, kui mõni inimene seda soovib, vahendas Reuters. Komisjon rõhutas, et tähtis on hajutada kõhklusi vaktsiinide suhtes.

Varem on Norra Rahvaterviseinstituut (FHI) nentinud, et inimestel on suurem oht surra AstraZeneca vaktsiini kui COVID-19 tagajärjel, kuid hoolimata sellest soovitatakse vaktsiini, mida on varem seostatud tõsiste tromboosi juhtumite ja surmaga, vahendas Vanglaplaneet.

Seni on Norras vahetult pärast vaktsineerimist teatatud viiest tõsisest vahejuhtumist, millest kolm on lõppenud surmaga. FHI on arvutanud AstraZeneca vaktsiini suremuse määraks 2,3 inimest 100 000 vaktsineeritu kohta.

Euroopa siseturuvolinik Thierry Breton teatas pühapäeval, et pärast ravimitootja AstraZeneca lepingu tähtaja lõppemist ei ole EL-il plaanis uut tellimust esitada.

Eesti aga taotleb AstraZenecalt kiirendatud korras vaktsiine, et vältida olukorda, kus juba alustatud kaitsepookimine võib vaktsiininappuse tõttu pooleli jääda.

Terviseminister Tanel Kiige sõnul on Eestil koos sel nädalal saabuva vaktsiinisaadetisega olemas piisav kogus AstraZeneca vaktsiine, et lähinädalate vajadus katta.

 

Allikad: lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt