Taani avanemise plaan: järk-järgult tühistatakse enamik piiranguid, kaob ka koroonapass!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. august 2021 kell 19:43Taani parlament on otsustanud näidata tervele Euroopale, mida tähendab (vähemalt osaline) demokraatia ja vabadus. Taani vanim siiani tegutsev päevaleht Berlingske teatas 1. augustil, et selles päevast alates ei pea riigi vaatamisväärsusi külastavad inimesed enam esitama negatiivset testitulemust, läbipõdemist tõendavat dokumenti või olema vaktsineeritud. 1. septembrist kaob tõendi nõue ka restoranidesse ja baaridesse sisenemisel. Tichyseinblick vahendab, et veidi vähem kui kahe kuu pärast (1. oktoobril) ei ole Taanis toimuvatel üritustel enam ka osalejate piiranguid, lõpeb siseruumides maskide kandmise kohustus ja mis kõige olulisem: kaotatakse koroonapassid! Kuid muidugi leidub ka teadlasi ja terviseametnikke, kes pelgavad sügisel hoopis teise, tumedama, stsenaariumi lahtirullumist…

 

Hetkel on siiski käigus plaan, mille kohaselt riik kaotab samm-sammult koroonapassid – näiteks kinod, spordiklubid, muuseumid, lõbustuspargid ja loomaaiad ei pea enam augusti algusest sissepääsu juures passi küsima.

Givskudi loomaaia ja safaripargi direktor Richard Østerballe on asjade käigu üle õnnelik, ent nendib ka, et praegu sattus piirangute leevendamine kõrghooaja lõppu ning külastajanumbrite mõttes oleks pidanud piirangud maha võtma vähemalt kolm nädalat varem.

Tema sõnul ei olnud suur osa turistidest üldse teadlikud, et peavad mingisugust dokumentatsiooni esitlema ning kiirtesti tegemise asemel pöörati väravas kannapealt ringi ja mindi oma teed.

Ilma koroonapassita pääseb nüüd ka Kopenhaageni Tivolisse, kuigi lõbustuspargi restoranidesse minnes tuleb endiselt – nagu ka ülejäänud Taani söögikohtades – esitada tervisetõend. Covidi-pass tuleb restoranides ja baarides letti lüüa kuni 1. septembrini.

 

Järk-järgulisest avamisest koroonapassi kadumiseni!

Taani alustas riigi järk-järgulist taasavamist juba juuni keskpaigast. Algselt tühistati maskikandmise nõue avalikes ruumides, maskid jäid küll kohustuslikuks ühistranspordis, kuid see reegel tühistub juba 1. septembril koos paljude muude piirangutega.

Alates 1. oktoobrist saavad taanlased naasta peaaegu et vabadusse. Kaovad kõik lähikontakti puudutavad piirangud ja taanlased saavad jälle normaalselt tööle minna. Lõdvenevad ka vaba aja veetmise ja kultuuriüritustel osalejate piirangud. Täna on koroonapass nõutav 500+ külastajaga sündmuste jaoks. Alates 1. septembrist tõstetakse seda piirmäära 2000 inimeseni ja kaotatakse täielikult oktoobrist.

Ehk siis – kevadel kasutusele võetud koroonapassidel ei ole riigis peagi enam mingit funktsiooni. Alates 1. oktoobrist on taanlased taas vaba rahvas, kellelt ei nõuta enam isikutunnistuse vormis tervisetõendit, millega terve inimene peab oma tervist tõendama. Põhjendatakse seda muu hulgas tõsiasjaga, et praeguseks on juba piisav arv taanlasi kas vaktsineeritud (ligi 2/3) või koroona läbi põdenud.

 

Testimisnõue koolides jääb

Taani haridussüsteem võtab olukorda siiski ettevaatlikult, seega jätkatakse 12-aastaste ja vanemate õpilaste regulaarset testimist. Suuremat rõhku pannakse ka teistele uue normaalsuse tavadele nagu pidev käte pesemine ning pindade ja klassiruumide desinfitseerimine, teatab Nordschlaswiger. Suurem osa koolilastest on Taanis vaktsineeritud ja nagu teadus ette näeb, ei pea neid enam testima.

Samuti jääb kehtima reisimise piirang, nimelt tuleb Taani sisenemisel teha koroonatest või esitada “terve inimese” tõend.

Seda kõike võib nimetada ettevaatuseks, kuid siiski teevad taanlased oma toimiva ja seltsiva ühiskonna jaoks olulise otsuse. Taani eksperdid kutsuvad üles suhtuma koroonaviirusesse kui “tavalisse grippi” ja usaldama tervishoiusüsteemi- ja töötajate pädevust.

 

Leidub ka neid, kes ennustavad tumedamat sügist

Professor Hans Jørn Kolmos Odense ülikooli haiglast hoiatab aga hoopiski üleüldise maskikohustuse taastumise, kodust töötamise ja suletud restoranide eest – seda juhul, kui taanlased vaktsineerimistempot ei kiirenda.

Taani tervishoiuameti juhataja Søren Brostrømi arvates on hoolimata vaktsineerimise üsna kõrgest määrast risk sügisel nakatumise tõusuks siiski kõrge. Riiklik seerumiinstituut nentis aga, et vaktsineerimisega karjaimmuunsuse saavutamine on vähetõenäoline.

 

Mis siis Taanist saab?

Kas peale jäävad kained ja inimõigusi ning eneseteostust austavad otsused või teaduslik ettevaatus (ja vaat, et ebauskki), seda näitab aeg. Hoiame taanlastele pöidlad pihus!

 

Allikad: Berlingske, seven59Tichyseinblick, lingid artikli sees

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt