Merilõvide surm Californias võib olla Fukushima tuumaõnnetuse tagajärg

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. aprill 2013 kell 17:37



 

Paljud Lõuna-California piirkondade kohalikud ajalehed on viimasel ajal teatanud ebatavaliselt suurest hulgast rannikule uhutud surnud ja surevatest merilõvidest. See on ebaharilik, kuna tavaliselt on see hooaeg, mil merilõvide pojad on hea tervise juures. Nüüd aga leitakse neid nälginuna rannale uhutult. Teadlased on väitnud, et kuni pooled sel talvel sündinud merilõvidest võivad olla hukkunud.

 

Kui noored merilõvid jäävad nälgimise tõttu liiga kõhnaks, siis peavad nad minema rannale, kuna ei suuda külmas merevees oma kehatemperatuuri piisavalt soojana hoida. Merebioloogid on nõutud: tavaliselt on selline suremus ette ennustatav atmosfääri või ookeani tingimusi jälgides. Kuid sel korral ei osatud näha mitte mingeid märke, mis oleks ennustanud noorte merilõvide hukkumist.

On ilmselge, et nad ei saa piisavalt toitu, aga samas on nende toiduks vajalik kalmaaride ja sardiinide populatsioon California lahes täiesti kättesaadav. Suured mereimetajad on ökosüsteemi oluline osa ja mereteadlased on veendunud, et selle tragöödia põhjuste leidmine on väga oluline.

 

Kas põhjuseks võib olla suurenenud radiatsiooni tase?

Praegu on radiatsiooni peetud ametliku põhjusena vähetõenäoliseks, kuid seda ei ole ka välistatud. Jaapani mereteadlased edastavad jätkuvalt infot selle kohta, et Jaapani ümbruses mõõdetakse merevees väga kõrgeid kiirgustaseme näitusid. 2011. aasta teisel poolel teatati, et merevees leidub suures koguses radioaktiivset tseesiumi ja selle tase suureneb pidevalt. California merilõvid on Jaapani rannikust kaugel eemal, kuid hoovused võivad kanda kumuleeruva radioaktiivse saastatuse Jaapanist kaugemale ookeanivetesse.

2012. aasta maikuus teatati, et California ranniku lähedalt püütud tuunikalas tuvastati normist kõrgem radioaktiivse tseesiumi tase. Tokyo ülikooli teadlased on kinnitanud, et Fukushimast pärit tseesium on saastanud fütoplanktoni, mis on paljudele mereloomadele toiduks. Toiduahelas kuhjudes võib olla see põhjuseks, miks noored merilõvid massiliselt hukkuvad.

Mitteametliku variandina noorte merilõvide surmale on pakutud ka toksiliste vetikaõite toodetud domoiinhapet, mis põhjustab merilõvidel haigestumist ja surma. Domoiinhape on paari spetsiifilise vetika poolt toodetav neurotoksiin, mis on surmav paljudele mereloomadele.

 

Allikad: Natural News, CBS, Malibu Times, Energy News

Foto: Animal Spot

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt