Naftareostus Arkansase osariigis – meedia on suukorvistatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. aprill 2013 kell 18:46arkansas-oil-spill-cleanup-hazard-workers-neighborhood-suburbs-small

29. märtsil lõhkes Arkansase osariigis Mayfloweri-nimelises asulas naftajuhe – lekkinud toornafta hulka hinnatakse erinevate allikate alusel 3500 – 10 000 barrelini. USA riiklik lennukontrolli amet andis 1. aprillil välja tähtajatu lennukeelu Mayfloweri piirkonnas, mis on tekitanud kahtlusi, et põhjuseks on Exxon Mobile’i soov hoida telekaamerad katastroofipiirkonnast eemal ja mitte riskida kahjuga firma mainele.

 

Keelu ametlikuks põhjuseks on toodud see, et päästejõud pääseksid piirkonda ilma vahelesegamiseta. Kriisipiirkonda lendamise lubade eest vastutab Tom Suhrhoff, kelle ametiks on märgitud ExxonMobile’i lennundusspetsialist. Ta ei ole eriolukordade ega turvalisuse ekspert.

Naftalekke koristamiseks on piirkonda viidud ohtralt tehnikat ja tööjõudu. Vähemalt 22 kodu on evakueeritud. ExxonMobile väidab, et kahjusaajatele makstakse kompensatsiooni, kuid seni on firma taganud neile vaid elamispinna hotellis ja lihavõttekorvi.

RT intervjueeris kohalikku elanikku, kes ei teadnud kompensatsioonist mitte midagi, öeldes, et ainus kontaktivõtt naftakompanii poolt on postkasti jäetud vabanduskiri. Kogukonna koosolekul anti elanikele väga napilt vastuseid ja pole teada, kui kaua läheb reostuse koristamiseks.

Lisaks otsesele kahjule kardetakse pikaajalist kahju keskkonnale ja kinnisvara väärtusele. Enamik piirkonna elanikke ei olnud isegi kursis sellega, et nende kodu alt läheb läbi naftatoru. Naftalekke tagajärjel on surnud linde ning napilt suudeti ära hoida kohaliku piirkonna joogivee varude saastumine. Kõige enam tekitab elanikes küsimusi see, et Exxon on kokkukoristatud nafta pumbanud lähedasele märgalale.

Exxoni esindaja on korduvalt rõhutanud, et tegemist on väikesemahulise reostusega, mille koristamine kulgeb suurepäraselt, kuid kohalike elanike jaoks on selle reostuse mõju kõike muud kui väike. Kardetakse ka, et kuna meedial ei ole piirkonnale ligipääsu, siis ei saa see reostus väärilist kajastust ja süüdlasi ei võeta vastutusele.Exxoni naftajuhe on 65 aastat vana, kulgedes 1380 kilomeetrit Illinoisi osariigist Texase osariiki. Mõni aasta tagasi kohandati seda läbilaskvuse suurendamiseks 50%. Väidetavalt on naftajuhet ka pidevalt kontrollitud, kuid toimunud õnnetus tekitab küsimusi selles osas, kui adekvaatse kaaluga vanadel gaasijuhtmetel läbi viidud kontrollid ikkagi on.

 

Allikad: Russia Today, NPR, Daily News, Raw Story

 

Foto: grist.org

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt