Seksuaalse väärkohtlemise ohvrid Benedictus XVI tagasiastumisest: “Meie seda paavsti taga igatsema ei jää”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. veebruar 2013 kell 17:43



Hulgaliselt lapsena Rooma-Katoliku Kiriku ametnike poolt väärkoheldud inimesi on avaldanud arvamust, et nemad paavst Benedictus XVI ehk Joseph Ratzingeri taga igatsema ei jää.

Juba enne paavstiks saamist pidi kardinal Joseph Ratzinger tegelema USA-s ja Iirimaal lahvatanud seksiskandaalidega, kui paavst Johannes Paulus II nendega tegelemise tema õlule veeretas.

Kuid tuhanded viimase kolme aasta jooksul avalikuks tulnud pedofiiliajuhtumid olid paljude inimeste ja uurijate arvates just paavsti enda toetusel esialgu kiivalt varjatud. Saksa ärakasutatud lastega tegeleva rühmituse NetworkB esindaja Matthias Katsch ütles paavsti lahkumisuudist kommenteerides, et õigluse jaluleseadmine on palju olulisem kui uus paavst.

Norbert Denefit, kes on praegu 64-aastane, pilastas lapsena kuus aastat järjest üks Põhja-Saksamaa preester. 2003. aastal otsustas ta sellest teada anda Magdeburgi piiskopile, kes olevat pakkunud talle seepeale vaikimise eest 25 000 eurot. Mees otsustas aga asja Vatikani edasi kaevata. Vastuseks sai ta sealt kirja, milles seisis, et paavst palvetab Delefi eest, et ta suudaks oma pilastajale andestada.

“Me ei jää seda paavsti taga igatsema,” sõnas Denef, kes võrdles Vatikani suhtumist pilastamisjuhtumitesse maffia-stiilis organiseeritud kuriteo rühmadega.

Mõned aastad tagasi püüdsid USA aktivistid anda Vatikani Haagi Rahvusvahelisse Kriminaalkohtusse, kuid ohvrite esindajad arvasid, et oleks vaja asutada hoopis kirikust sõltumatu rahvusvaheline komisjon, mis uuriks katoliku kiriku pedofiiliajuhtumeid.

Ohvrite arvates võiks uus paavst platsi puhtaks lüüa ehk siis probleemile julgelt silma vaadata ja lastele ohtlikud preestrid välja vahetada. Radikaalsemad arvamuseavaldajad on öelnud, et katoliku kirik peaks kaaluma tsölibaadinõude kaotamist, kuna see ei ole meesterahvastele loomulik.

 “Meie vaatenurgast ei teinud Ratzinger midagi, et ohvreid toetada. Selle asemel kaitses ta pilastajad ja andis neil tihti vana töö asemel uue,” kommenteeris Katsch. Ta lisas veel, et USA ohvritele on tihti makstud isegi miljon dollarit ja pilastajate andmed riputati internetti, kuid Saksa ohvrid pidi leppima mõne tuhande euroga ning tihti võeti neilt ka vaikimisvanne.

“Me nõuame Saksa poliitikutelt, et kirik ei oleks enam seadusest kõrgemal. See on palju olulisem kui oodata, kas uus paavst on ettevõtlikum kui vana,” ütles NetworkB esindaja Matthias Katsch lõpetuseks.

Allikad: Raw Story, Guardian, ABC News

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt