Briti pedofiiliajuhtumitega võib olla seotud kõrgeid riigiametnikke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. aprill 2014 kell 15:07Oleme varem kirjutanud mitmest Suurbritannia pedofiiliaskandaalist, aga üha enam tõuseb pinnale minevikus kinnimätsitud juhtumeid. Seekordse skandaali keskmes on üks Tony Blairi valitsuse liige, kes olevat külastanud öösiti lastekodu, mida juhtis süüdimõistetud pedofiil. Kui politseile teatati, et üks pedofiilias kahtlustatu on parlamendiliige, peatati käimasolev juurdlus ning seda juhtinud politseiametnikku ähvardas karistus.

 

1998. aastal avastas Metropolitani politsei 16 kuud kestnud juurdluse tulemusel, et Lõuna-Londonis Brixtonis asunud Angell Roadi lastekodus ahistas grupp pedofiile regulaarselt sealseid kasvandikke. Aga kui kaks sotsiaaltöötajat teatasid politseile, et 1980-ndate alguses külastas lastekodu öösiti ka üks Tony Blairi valitsuse liige, peatati juurdlus. Seda juhtinud kogemustega politseijuht Clive Driscoll eemaldati juhtumi uurimisest.

 

Lastekodu juhataja mõisteti süüdi 35 ahistamisjuhtumis

1980-ndate alguses juhtis Angell Roadi lastekodu Michael John Carroll, keda too anonüümne parlamendiliige pidevalt külastas. Carroll juhtis lastekodu kuni 1991. aastani, vaatamata sellele, et nõukogu avastas juba 1986. aastal, et ta oli 1966. aastal süüdi mõistetud Merseyside’i lastekodus 12-aastase poisi ärakasutamises. 1998. aastal vahistati Carroll pedofiiliasüüdistuste alusel: mõned juhtumid olid aset leidnud ka Angell Roadil ning ulatusid lausa kolmekümne aasta tagusesse aega. 1999. aastal tunnistas Carroll ennast süüdi 35-s seksuaalse ärakasutamise juhtumis, kus ohvriteks oli 12 poissi, kellest noorimad olid vaid 8-aastased. Carrolli karistati kümneaastase vanglakaristusega.

Angell Roadi töötajad olid juba varem teatanud võimudele oma kahtlustest, et Carroll tegutses ulatusliku pedofiiliagrupi keskmes ja nende sõnul ei suutnud nõukogu ametnikud õigeid samme astuda.

 

Uurija eemaldati juurdlusest

Driscolli aitas tema 1998. aasta juurdluses ka toonane Lambethi piirkonna lastekaitse nõukogu esimees Nigel Goldie, kelle sõnul oli Driscolli taktikaks väga avalikult rääkida sellest, mida ta teeb ning siis vaadata, milliseid reaktsioone see kaasa toob. Uurija rääkis avalikult poliitikust, kes käis tihti Angell Roadil ja et ilmselt on ta seotud pedofiiliaga, viidates sellele, et juhtum vajaks põhjalikku läbivaatamist. Selle peale eemaldati uurija juurdlusest.

Goldie sai ühelt politseiametnikult salajase kõne ja kohtus tema ning ühe teise politseinikuga kaks korda. Politseinikud ütlesid talle, et Driscoll ei suutnud oma süüdistusi tõestada ning talle otsustati teha noomitus, mis lõpetaks juurdluse. Metropolitani politseiametnikud sekkusid Driscolli juurdlusse peaasjalikult seetõttu, et ta nimetas poliitikute nimesid uuritavate nimekirjas. Hiljem siiski loobuti ametliku noomituse esitamisest.

 

Ulatuslik kinnimätsimine

Politseile ministri öistest külaskäikudest teatanud sotsiaaltöötajad usuvad, et tegu on ulatusliku kinnimätsimisega. Üks endine lastekodu juhataja arvab, et juurdlus peatati, kuna keegi võimu juures olev isik üritas takistada edasist uurimist seoses selle poliitikuga. Goldie väitis, et toona olid esitatud süüdistused paari prominentse isiku vastu, keda kahtlustati pedofiilias. Tema sõnul üritasid paljud kõrgetel ametikohtadel isikud juurdlust peatada ning seda tehti viisil, mis viitab kinnimätsimisele. Nüüdseks on nii Goldie kui ka Angell Roadi lastekodu endine juhataja nõudnud eraldi juurdlust ministri kuritegude varjamise kohta.

1998. aasta novembris algatas toonane politseikomissar Sir Denis O’ Connor uue juurdluse, mis sai varjunimeks Operatsioon Middleton. See läks maksma miljoneid ning paljastas viie aasta jooksul üle 200 väidetava ohvri. Lõpptulemusena suudeti süüdi mõista kolm isikut. 19 juhtumi puhul ei olnud ohvrid suutelised kahtlusaluseid tuvastama, mis andis alust oletada, et pedofiiliavõrgustikus tegutsesid ka isikud, kes ei olnud hoolekandesüsteemi töötajad ning keda lastekodu kasvandikud ei tundnud.

Nüüd nõutakse kogu skandaali põhjalikku ning iseseisvat uurimist, et kindlustada õiglus pedofiilide ohvritele. Scotland Yard ei ole vastanud meedia asjakohastele päringutele, kinnitades samas, et Operatsioon Middletoniga seotud erinevad juurdlused on veel käimas. Seda, kas uurimine toob avalikuks pedofiiliavõrgustiku liikmete nimed, kelle hulgas võib olla ka kõrgetel kohtadel isikuid, või pannakse juhtum vaikselt kalevi alla, näitab aeg.

 

Allikad: The Daily Record, The Daily Mail

Foto: hyd-news.blogspot.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt