Käivad läbirääkimised Süüria keemiarelvade loovutamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. september 2013 kell 11:15



ÜRO teatas neljapäeval, et sai Süüria valitsuselt dokumendid taotlusega ühineda keemiarelvi keelustava rahvusvahelise konventsiooniga. Süüria ÜRO suursaadiku Bashar Jaafari sõnul peab Damaskus ennast nüüd leppe täieõiguslikuks osaliseks. “Sellega peaks nõndanimetatud keemiarelva peatükk olema suletud,” rääkis suursaadik Jaafari ajakirjanikele. Praegu toimuvad Genfis USA ja Venemaa läbirääkimised, kuidas relvade andmine rahvusvahelise kontrolli alla täpselt käia võiks.

 

“Süüria keemiarelvad on lihtsalt heidustusvahend Iisraeli tuumaarsenali vastu,” ütles Süüria ÜRO suursaadik. Ka Süüria president Assad ütles Vene telekanalile antud intervjuus, et ühelgi Lähis-Ida riigil, eriti Iisraelil ei tohiks olla massihävitusrelvi. “Kui me esitasime Lähis-Ida massihävitusrelvavarude hävitamise projekti, tõkestasid Ühendriigid selle. Üheks põhjuseks oli soov lasta Iisraelil niisuguseid relvi omada. Kui me soovime Lähis-Idas stabiilsust, peaksid kõik riigid kokkulepetest kinni pidama ja esimesena peaks neist kinni pidama Iisrael, sest sel on tuuma-, keemia- ja bioloogilised relvad ning igat tüüpi massihävitusrelvi.”

Leppe kohaselt peab Süüria deklareerima oma keemiarelvad 30 päeval jooksul. Assad ütles neljapäeval Vene telekanalile, et USA peab lõpetama Süüria ülestõusnute relvastamise ja sõjajõuga ähvardamise, kui ta soovib Süüria keemiarelvade kontrolli alla võtmise plaani teostumist.

 

Süüria soov pole siiras?

USA ärileht Wall Street Journal kirjutas eile, et Süüria on hajutanud oma keemiarelvad vähemalt 50 erinevasse asupaiga vahel, et raskendada USA jõupingutusi nende paiknemise üle teavet koguda. Leht teatas viitega USA ja Lähis-Ida ametnikele, et Süüria sõjaväe salajane “üksus 450” on keemiarelvade ühest kohast teise liigutamisega tegelenud juba kuid, viimati möödunud nädalal ning et see võib tekitada küsimusi Vene ettepaneku teostatavuse osas allutada need relvad rahvusvahelisele kontrollile.

Umbes aastat tagasi hakati traditsiooniliselt mitmes asupaigas riigi lääneosas hoitud keemiarelvi hajutama ligi 20 koha vahel, nüüdseks on lehe hinnangul kasutusele võetud veel kümneid väiksemaid hoidlaid, mistõttu on Washingtoni andmeil Süüria keemiarelvad hajutatud vähemalt 50 asukoha vahel riigi lääne-, põhja-, lõuna- ja isegi idaosas.

Vaatamata relvade ümberpaigutamisele usuvad USA ja Iisraeli luure endiselt end teadvat, kus suuremat osa keemiarelvadest hoitakse, edastas leht. Samas viitas Wall Street Journal ühele ametnikule, kelle sõnul “teavad nad Süüria keemiarelvade paiknemisest palju vähem kui kuus kuud tagasi”.

Ametniku sõnul võib Süüria keemiarelvade pidev ühest kohast teise liigutamine raskendada võimalikke Ühendriikide õhulööke. Sellised põhjendused võivad olla aga osa strateegiast, kuidas põhjendada n-ö Süüria karistamata jätmist ilma, et USA-d või Obamat nõrgana näidata.

 

Süürlased on tagasi tänavatel

The Guardiani ajakirjanik kirjutab oma reporaažis Damaskusest, et nüüd, kus käivad läbirääkimised keemiarelvade loovutamise üle ja otsene oht õhurünnakuks pole enam päevakorral, on inimesed linnatänavatele naasnud. Ka Assadi režiimi vastased on tänulikud, et USA ja tema liitlaste äkkrünnak ära jäi, sest keegi ei usu, et sellest midagi kasu oleks olnud. Vaid need, kellel sõjast ja viletsast elust villand on, ootasid surmakülvavat rünnakut.

 

 

Allikad: BNS, The Guardian

Foto:  thespicebazaar.wordpress.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt