USA ja Venemaa jõudsid Süüria keemiarelvaplaanis kokkuleppele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. september 2013 kell 22:03



USA ja Venemaa leppisid laupäeval Genfis kokku Süüria keemiaarsenali rahvusvahelisele kontrollile allutamise ja hävitamise kavas, teatasid USA välisminister John Kerry ja tema Vene kolleeg Sergei Lavrov pärast kolm päeva väldanud kõnelusi. USA välisministri sõnul peab Süüria andma oma keemiaarsenalist ülevaate nädala jooksul. Rahvusvahelised relvainspektorid peavad alustama Süürias tööd hiljemalt novembris ja eesmärk on sealsed keemiarelvavarud hävitada 2014. aasta keskpaigaks, lisas Kerry pressikonverentsil.

 

Kerry ja Lavrov jõudsid läbirääkimistel üksmeelele, et kui Süüria ei allu keemiarelvaleppele, astub ÜRO Julgeolekunõukogu jõulisi vastusamme. “Kui neid nõudmisi ei täideta või kes iganes peaks kasutama keemiarelva, võtab Julgeolekunõukogu tarvitusele meetmed vastavalt ÜRO harta seitsmendale peatükile,” viitas Lavrov harta peatükile, mis sisaldab jõu kasutamist puudutavaid reegleid ja protseduure.

Kerry sõnul kannustab lepe Süüria keemiaarsenali “kohesele hävitamisele ja verifitseerimisele” ning nõuab Damaskuselt “viivitamatut ja piiranguteta ligipääsu” keemiarelvaladudele. Lavrovi sõnul täideti Genfis eesmärgid, mille Vene president Vladimir Putin ja USA riigipea Barack Obama püstitasid 5. septembril Peterburi G20 tippkohtumise veerel kohtudes.

Ekspertide rühmad töötasid Genfi kõnelustel Venemaa ootamatu ettepaneku kallal allutada Süüria keemiarelvavarud rahvusvahelisele kontrollile, et need pikemas perspektiivis hävitada. Kerry sõnul jõudsid eksperdid Süüria keemiaarsenali suuruse ja üksikasjade osas “ühisele hinnangule”.

USA arvates on Süüria keemiarelvaprogrammiga seotud umbes 45 paika, neist umbkaudu pooltes ladustatakse “kasutuskõlblikus koguses” keemiarelvi, rääkis Ühendriikide ametnik pärast Kerry ja Lavrovi pressikonverentsi ajakirjanikele. Ametniku sõnul arvatakse kogu Süüria keemiarelvaarsenal president Bashar al-Assadi vägede käes olevat.

Ühendriikide hinnangul on Süürial umbes 1000 tonni erinevaid relvadena kasutatavaid keemilisi aineid nagu sariin, sinepigaas, väävel ja VX. Venemaa olevat selle hinnanguga soostunud. Venemaa liitlane Süüria soostus sel nädalal ühinema 1993. aasta rahvusvahelise keemiarelvakeelu konventsiooniga. Süüria on üks seitsmest ÜRO liikmesriigist, mis pole leppega liitunud.

Selle nädala pöördeliste sündmustega on peatatud Ühendriikide presidendi Barack Obama plaan karistada Süüria režiimi 21. augusti keemiarünnaku eest, milles lääs süüdistab sealset valitsust ja kus Washingtoni andmetel hukkus 1400 inimest. Süüria valitsuse sõnul korraldasid rünnaku ülestõusnud.

Obama ütles laupäeval oma iganädalases pöördumises, et on valmis andma diplomaatiale võimaluse Süüria kriis lahendada, kuid nurjumise puhuks hoitakse varuks sõjalised meetmed.

Kodusõjaks arenenud Süüria konflikt on kahe ja poole aastaga nõudnud rohkem kui 110 000 inimese elu.

 

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: USA Today, The Telegraph

Pilt: Voice of Russia

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt