11. september 2013 kell 9:14
USA välisminister John Kerry soovitas teisipäeval Süüria režiimil võimalusest tõeliselt kinni haarata ja “üritada oma riigis rahu teha”. Kerry tegi pöördumise pärast Süüria välisministri Walid al-Muallemi sõnavõttu, kes kinnitas riigi soovi liituda keemiarelvade keelustamise lepinguga. Huvitav, et USA ei räägi enda keemiarelvade arsenalist sõnagi – kuigi suur osa relvadest on ametlikel andmetel hävitatud, on teine osa endiselt alles. Üks keskustest, kus järgmisena keemiarelvi hävitama hakatakse, on valitsuse veebilehe andmetel alles ehitamisjärgus. Wikipediasse kantud info kohaselt loodetakse Blue Grassis relvi hävitama hakata 2015. ja 2017. aasta vahel ning see tegevus hiljemalt 2021. aastaks lõpule viia. USA ise on sõjapidamise käigus korduvalt keemiarelvi kasutanud, infot USA relvadest leiad siit.
USA välisministri sõnul loodab ta, et režiim mõtleb seda tõsiselt ja “aitab meid lähipäevil koos Venemaaga välja töötada kava, kuidas need relvad rahvusvahelisele kontrollile allutada”. Vene välisminister Sergei Lavrov tegi esmaspäeval ettepaneku allutada Damaskuse keemiaarsenal rahvusvahelisele kontrollile, millega Süüria režiim ka nõustus.
Süüria varudes on umbes tuhat tonni keemiarelvana kasutatavaid aineid, teiste seas sariini ja sinepigaasi, ütles USA välisminister John Kerry varem päeval. Kerry kinnitas kongressis esinedes, et osa kemikaalidest on segamata “binaarkomponendid”, teisi hoitakse tõenäoliselt mahutites.
Kerry sõnavõtt on üsna silmakirjalik, kui arvestada USA keemiarelvade arsenali ja seda, kuidas nad erinevaid keemiarelvi läbi aastate ka käiku on lasknud. 1962-1971 tapsid ameeriklased Vietnamis, Laoses ja Kambodžas keemiarelvadega 400 000 inimest. Kahjuks ei jäänud see viimaseks korraks. Keemiarelvi kasutasid nad ka näiteks Iraagis. Kui USA tahab nüüd karistada Süüriat, siis kes peaks karistama USA-d ennast?
Allikad: BNS, Reuters, CDC.gov, Wikipedia, The Guardian, Global Research.
Loe lisaks (koos rohkete linkidega teistele allikatele) USA keemiarelvade kasutamise ajaloost siit: Infowars
Foto: freebeacon.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.