Damaskus nõustus Venemaa ettepanekuga keemiarelvadest loobuda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. september 2013 kell 15:18Óíè÷òîæåíèå õèìè÷åñêîãî îðóæèÿSüüria on nõustunud Venemaa ettepanekuga anda Damaskuse keemiaarsenal rahvusvahelise kontrolli alla, ütles Süüria välisminister Walid al-Muallem teisipäeval Moskvas kohtumisel riigiduuma spiikri Sergei Narõškiniga, vahendab BNS.

 

“Meil olid eile Vene välisministri Sergei Lavroviga väga tulemuslikud kõnelused. Ta tuli välja Süüria keemiaarsenali puudutava algatusega ja me võtsime selle vastu,” ütles Muallem, kelle sõnul võttis Süüria valitsus Moskva ettepaneku vastu juba esmaspäeval.

Lavrov kutsus esmaspäeval Damaskust andma oma keemiaarsenali rahvusvahelise järelevalve alla ning laskma seejärel hävitada. Ettepanekuga välja tulles haaras Vene välisminister kinni oma USA kolleegi John Kerry märkusest, et säärane samm, “kui seda tehtaks viivitamatult”, võiks sõjalise löögi Damaskusele ära hoida. Kerry ütles esmaspäeval, et annab Süüriale keemiarelvadest loobumiseks aega ühe nädala.

Lavrov väljendas teisipäeval heameelt “ettepaneku laialdase positiivse heakskiitmise üle maailmas”, kuid tunnistas, et algatus pole üksnes Moskva oma. “Ettepanek anda Süüria keemiaarsenal rahvusvahelise kontrolli alla pole täielikult Venemaa algatus. See kujunes kontaktides meie Ameerika kolleegidega ja välisminister Kerry eilse avalduse põhjal, mis lõi võimaluse sõjalist lööki vältida, kui probleem lahenduse leiab,” ütles Lavrov.

USA süüdistab Süüria režiimi 21. augusti keemiarünnaku korraldamises tsivilistidele ja ähvardanud sõjalise löögiga. President Bashar al-Assad on aga öelnud, et nemad rünnaku eest ei vastuta. Sama meelt on ka mitmed endised sõjaväe- ja luureametnikud. Süüria välisministri sõnul nõustus Damaskus algatusega “Ameerika agressiooni ärahoidmiseks”.

 

Allikad: BNS, Telegram, CBS, Russia Today, The Guardian

Foto: Syrian Free Press

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt