Küprose rahandusminister astus tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. aprill 2013 kell 17:54michael_sarris

Küprose rahandusminister Michael Sarris astus teisipäeval tagasi mõni tund pärast kohtuliku uurimise algatamist, mis peab välja selgitama, kuidas saareriik jõudis pankroti veerele ning oli sunnitud nõustuma karmide tingimustega päästepaketiga, kirjutas BNS.

 

Sarrise sõnul astus ta tagasi, kuna peab tegema koostööd Laiki panga (Popular Bankis) krahhi uurivate kohtunikega. Sarris oli suurema osa eelmisest aastast Laiki nõukogu esimees, Laiki krahh etendas otsustavat rolli Küprose jõudmises maksujõuetuse veerele.

Küprose president Nikos Anastasiades ütles, et rahuldab “kurbusega” Sarrise tagasiastumise ja nimetas tema asemele praeguse tööministri Haris Georgiadese, ütles valitsuse esindaja Christos Stylianides. Georgiadese asemele asub praegune kaubandusministeeriumi kantsler Zeta Emilianidou, kellest saab valitsuse esimene naisminister.

Küprose valitsus lõpetas teisipäeval kõnelused rahvusvaheliste laenuandjatega, mis avavad tee 10 miljardi euro suuruse päästepaketi saamiseks.

President Anastasiades kutsus teisipäeval kohtuliku uurimise alustamisest teatades kolmeliikmelist kohtunikest koosnevat komisjoni uurima “prioriteetselt ja erilise põhjalikkusega” riigipead ja tema pereliikmeid.

Presidendi üleskutses nähakse vastulööki tõestamata väidetele, nagu oleksid riigipea pereliikmed kasutanud privilegeeritud infot, et oma raha enne hoiuste sulgemist riigist välja toimetada. Ametiseisundi ärakasutamises oma varade päästmiseks on süüdistatud ka teisi juhtivaid poliitikuid ja äritegelasi. Anastasiades kinnitas, et uurimise eest pole kaitstud keegi, ei tema perekond ega advokaadibüroo, mille partner ta oli kuni viimase ajani.

Küprose kahe suurema panga hoiustajate tohutud kaotused seoses päästepaketi tingimustega on tekitanud riigis ägeda pahameele kõigi suhtes, kes arvatakse koorma jagamisest ebaõiglaselt kõrvale hoidvat. Küprose suurima panga Bank of Cypruse suurhoiustajad võivad kaotada kuni 60 protsenti oma hoiustest, Laiki panga hoiustajad ei pruugi oma raha aastaid kätte saada.

 

Allikad: BNS, New York Times

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.