Looduskaitsjad hoiatavad, et koroonavaktsiini tootmiseks võidakse tappa kuni 500 000 haid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. oktoober 2020 kell 10:05



Looduskaitsjad hoiatavad, et koroonavaktsiini tootmiseks vajaliku varustuse nimel võidakse tappa pool miljonit haid, sest nende maks sisaldab skvaleeni, mis on oluline Covid-19 vaktsiini koostisosa. Osad teadlased proovivad katsetada kääritatud suhkruroost valmistatud sünteetilist versiooni, kuid see pole veel vaktsiinides kasutamiseks heaks kiidetud. 

 

Looduskaitsjate hinnangul tapetakse igal aastal rohkem kui kolm miljonit haid, et kasutada nende maksaõli erinevatel eesmärkidel, sealhulgas kosmeetikas ja masinaõli tootmisel, ning kardavad, et nõudluse järsk suurenemine võib mõne liigi seada väljasuremisohtu. 

Haidest saadud skvaleeni kasutatakse meditsiinis osana adjuvandist – koostisosa, mille eesmärk on muuta vaktsiin tõhusamaks ja tekitada suurem immuunvastus. Maikuus teatas Briti farmaatsiaettevõte GlaxoSmithKline (GSK), et kavatseb valmistada miljardit annust adjuvanti, et kasutada neid potentsiaalselt Covid-19 vaktsiinides.

1 tonni skvaleeni valmistamiseks on vaja umbes 3000 haid. Californias asuva mittetulundusorganisatsiooni Shark Allies hinnangute kohaselt eeldab kõigi inimeste immuniseerimine ühe Covid-19 vaktsiini doosiga umbes 250 000 hai tapmist. See arv võib kahekordistuda, sest teadlaste sõnul vajatakse tõenäoliselt kahte annust. 

Shark Allies organisatsiooni asutaja ja tegevdirektor Stefanie Brendl ütles: “Metsloomalt millegi koristamine ei saa kunagi olema jätkusuutlik, eriti kui see on tippkiskja, kes ei paljune tohutul hulgal. On teadmata, kui kaua see pandeemia võib kesta ja mitu versiooni me peame sellest läbi elama. Seega kui me jätkame haide kasutamist, võib toote jaoks tapetud haide arv olla aastast aastasse väga kõrge.”

Silicon Valley ettevõte Amryis on juba aastaid tootnud kosmeetikatoodete jaoks sünteetilist skvaleeni, kuid loodab rakendada oma tehnoloogiat, et lõpetada ka vaktsiinitööstuses haipüügist sõltumine. See meetod hõlmab suhkruroo kääritamist pärmi abil, mis toodab farneseeni – kemikaali, mida kasutatakse seejärel skvaleeni tootmiseks. Amyrise tegevjuht John Melo ütleb, et tema toode on sama tõhus ja sellel puuduvad sellised tarneahela probleemid.

Seda pole vaktsiinides kasutamiseks veel heaks kiidetud, kuid Melo sõnul käivad arutelud USA Toidu- ja Ravimiametiga. “Me peame läbirääkimisi kolme ravimifirmaga, kes kaaluvad osta märkimisväärset kogust,” ütles ta.

GSK pressiesindaja ütles, et ettevõte “uurib toorainete alternatiivsete allikate potentsiaali”.

 

Allikas ja lisalugemist: Daily Telegraph UK, Independent

 

 

Toimetas Madis Mark



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt