AztraZeneca Covid-19 vaktsiinikatsed pandi pausile, kui osalenud naisel tekkisid tõsised neuroloogilised sümptomid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. september 2020 kell 11:51Foto: Dado Ruvic / Reuters

Vastavalt AstraZeneca avaldusele peatati 6. septembril suuremahuline Covid-19 vaktsiini uuring, kui selgus, et Suurbritannias toimuvatel katsetel esines tõsine kõrvaltoime. Laupäeval teatati, et uuringud jätkuvad ja muretsemiseks pole põhjust.

 

Uuringus osalenud naispatsiendil tekkisid neuroloogilised sümptomid, mis on seotud harvaesineva lülisamba põletikulise sündroomiga, mis võib põhjustada lihasnõrkust, paralüüsi, valu ja põieprobleeme. 

AstraZeneca ütleb, et teavet haiguse kohta, mida naine põdes, ei saa avaldada. Oxfordi ülikool, kus vaktsiin välja töötati, vastas avalduses, et haiguse olemust ei saa paljastada „osalejate konfidentsiaalsuse huvides“. Ravimitootja tegevjuht Pascal Soriot kinnitas investoritele, et patsienti süstiti Covid-19 vaktsiini, mitte platseeboga. 

See on teine teadaolev tervisehäiretest tingitud paus AstraZeneca vaktsiini uuringutes, kuigi ettevõte ei ole seda fakti avalikult maininud. Juulis diagnoositi ühel teisel naisel hulgiskleroos (sclerosis multiplex), kuid väidetavalt ei olnud see vaktsiiniga seotud. 

Laupäeval teatas ülikool, et vaktsiini uuringute jätkamine on ohutu. Avalduses kinnitati, et uuringud võivad nüüd jätkuda sõltumatu ohutuse hindamise komitee ja Ühendkuningriigi reguleeriva asutuse, ravimite ja tervishoiutoodete reguleeriva ameti soovituste kohaselt. Anonüümsed allikad väitsid uudisteportaalile Stat, et osaleja, kellel tekkisid neuroloogilised sümptomid, on paranemas, kuid see teave ei ole sõltumatult kinnitatud.

“Ettevõte jätkab koostööd tervishoiuasutustega kogu maailmas ning juhendab, millal saab jätkata muid kliinilisi uuringuid, pakkudes vaktsiini laialdaselt, õiglaselt ja tulutult selle pandeemia ajal,” ütles AstraZeneca. Vaktsiini testitakse hilise staadiumi kliinilistes uuringutes Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias, Brasiilias ja Lõuna-Aafrikas ning täiendavad uuringud on kavandatud ka Jaapanis ja Venemaal.

Meditsiiniajakirja Lancet avaldatud esimese ja teise faasi uuringus märgiti, et umbes 60 protsendil osalejatest olid tekkinud “mõõdukad” kõrvaltoimed (palavik, peavalud, lihasvalud ja reaktsioonid süstekohas), mis katsete käigus vaibusid.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on märkinud AstraZeneca vaktsiini Covid-19 pandeeemia peatamisel kõige perspektiivikamaks. AstraZeneca on ka Eesti ja kogu Euroopa Liidu seni ainus vaktsiinitootmise partner. Sotsiaalministeeriumi sõnul ei ole põhjust muretseda: Eesti saab koroonavaktsiini kohe, kui uuringud on lõppenud ja EL turu müügiluba on olemas. 

 

Allikad: Reuters, STAT, RTÕhtuleht, Delfi

Foto: Dado Ruvic / Reuters

 

Toimetas Madis Mark

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt