Ravimifirmad ei vastuta Covid-19 vaktsiinide tekitatud kahju eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. august 2020 kell 7:52



Farmaatsiahiiglase AstraZeneca vanemjuht kinnitas, et tema ettevõte ei saa Covidi vaktsiinist põhjustatud võimalike kõrvaltoimete suhtes kohtusse minna. Puudutatud isikutel ei ole selleks õiguskaitsevahendit.

 

AstraZeneca on üks 25-st ravimifirmast kogu maailmas, kes teevad hetkel Covidi vaktsiini inimkatseid, valmistudes sadade miljonite inimeste süstimiseks. Need on kasumlikud ajad Suurbritannia suurimale farmaatsiaettevõttele, mille väärtus on umbes 70 miljonit naela. Ainuüksi viimase kuue kuu jooksul on nende kasumiks olnud 12,6 miljardit dollarit.

Kuid hoolimata tervislikust bilansist ei soovi AstraZeneca olla vastutav oma “lootusrikka” vaktsiinikandidaadi võimalike kõrvaltoimete eest. Teisisõnu on ettevõte täielikult kaitstud hagide eest, mida võivad esitada inimesed, kes on vaktsiini tagajärjel kannatada saanud, olenemata sellest, kui tõsised või pikaajalised need kahjulikud sümptomid on.

Firma juristid on nõudnud, et kõik riigid, mida AstraZeneca on nõustunud Covidi vaktsiiniga varustama, lisaksid sellekohased klauslid lepingutesse. Ettevõtte sõnul ei ole nad ilma selliste hüvitiste garantiideta motiveeritud ravimit tootma. Ja näib, et enamik riike on seda nõudmist kuulda võtnud. 

AstraZeneca vanemjuht Ruud Dobber ütles Reutersile: “Me palume kehtivates lepingutes hüvitist. Enamiku riikide jaoks on aktsepteeritav võtta see risk oma õlgadele, sest see on nende riigi huvides (loe: valitsuse huvides).” Kas toimuv on ka vaktsineeritud inimestele hea, on pehmelt öeldes lahtine küsimus.

Dobber lisas ka: “See on ainulaadne olukord, kus meie kui ettevõtte lihtsalt ei saa riski võtta, kui … nelja aasta pärast on vaktsiinil kõrvaltoimeid.” Okei… Kes võtab siis vastutuse? WHO? Poliitikud? Või pigem mitte keegi?

Kahtlemata esineb inimestel pärast hiiglaslikku vaktsiinikampaaniat negatiivseid kõrvalmõjusid, nii et kes selle eest maksavad? Loomulikult maksumaksjad. Sellist mudelit, milles kasutatakse kahjude hüvitamiseks avalikku fondi, toetab ka WHO.

Kas selline fond on olemas, sõltub riigist (Eestis näiteks mitte). Enne vaktsineerimist tuleb see selgeks teha. Üks on aga kindel: kui rääkida Covid-19-st, on erakapital otsustanud, et neil ei ole midagi pistmist vaktsineerimise pikaajaliste tagajärgedega.

 

Allikas: RT, Reuters

Foto: Miguel Á. Padriñán / Pexels

Toimetas Madis Mark



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt