THI: ärge kartke Suurt Venda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. september 2013 kell 9:12



E-turvalisuse-huviline Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves külastas eelmise nädala lõpus Ameerika Ühendriikide Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi ärikooli Sloan, kus ta kordas juba suvel alustatud mantrat, et interneti suurkorporatsioonide kontrolli pärast peaks muretsema küll, kuid riigi tegevuse pärast mitte. “Valitsuse roll on kindlustada sinu ohutus,” rääkis Toomas Hendrik Ilves, kelle sõnul ei tasu Suurt Venda karta. Tuftsi ülikooli Fletcheri rahvusvaheliste suhete instituudis kõneledes ütles president, et Eesti toetab igal juhul USA liidristaatuse säilimist maailmas.

 

Pärast esinemist ÜRO peaassambleel külastas president Toomas Hendrik Ilves 26. septembril Bostonit ja selle kõrval asuvat ülikoolilinna Cambridge’i, kus ta esines kahes rahvusvahelise tipptaseme ülikoolis. Riigipea kõneles e-riigist majanduse mootorina Massachusettsi Tehnoloogiaülikooli ärikoolis Sloan ning pidas loengu küberjulgeolekust ja Atlandi-ülestest suhetest Tuftsi ülikooli Fletcheri rahvusvaheliste suhete instituudis.

Ilvese sõnul on suured andmebaasid nagu Google, Facebook ja Amazon palju suuremad privaatsuse ohustajad kui riik ehk Suur Vend. “Soov vabadust hoida ei tähenda, et küberruum ei vajaks reegleid ja seadusi,” rõhutas president Ilves. “Ka kübermaailmas oleme ikka Thucydese Melose saarel, kus tugevad teevad seda, mida nad tahavad ja nõrgad seda, mis neil üle jääb. Seetõttu vajame küberruumis lepinguid, norme ja standardeid – aga need ei tohi olla vastuolus demokraatia põhiväärtustega.”

Kõneldes hiljuti rahvusvahelist diskussiooni äratanud luureskandaalidest, ütles Eesti riigipea, et vastus probleemile ei saa olla veebi- ja väljendusvabadust piiravas seadusandluses – see oleks meeltmööda eelkõige neile, kes ei tunnista demokraatlikke väärtusi ega sõnavabadust.

“Meil, kellele need väärtused on olulised, tuleb leida sobiv tasakaal kolme faktori vahel – julgeolek, privaatsus ja info vaba liikumine. Julgustavaks näiteks on siin Eesti, kes pakub oma elanikele turvalist e-teenuste süsteemi ning on ühtlasi hoidnud internetivabaduses maailma esikohta kolm aastat,” kõneles president Ilves.

 

Ilves: Eesti toetab igal juhul USA liidristaatuse säilimist maailmas

Eesti riigipea rääkis Fletcheri rahvusvaheliste suhete instituudis ka Atlandi-ülestest suhetest, rõhutades, et Euroopa peab hoolitsema tõsiselt oma panuse eest NATO ühisesse kaitsesse. Samuti avaldas president Ilves muret, et nn Snowdeni juhtum lisab ameerikavastaseid meeleolusid Euroopas. Teisalt on USA-s kasvanud isolatsionistlikud meeleolud nii vasak- kui parempoolsete poliitiliste liikumiste seas.

“Eesti toetab igal juhul USA liidristaatuse säilimist maailmas,” kinnitas ta. “Kuna Põhja-Ameerika ja Euroopa jagavad endiselt keskseid väärtusi, tuleb meil teha tööd tiheda koostöö säilimise nimel.”

Huvitav, mida arvaksid meie presidendi seisukohtadest George Orwell ja Aldous Huxley? Samuti tekib küsimus, et kui valitsuste tegevust dikteerivad need samad suurkorporatsioonid, keda Ilvese sõnul kartma peaks, siis miks peaks valitsust ehk riiki usaldama? Benjamin Franklin on öelnud, et need, kes loobuvad vabadusest selleks, et saavutada turvalisust, ei ole kumbagi väärt (Those who would give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety).

 

Allikad: President.ee, Äripäev, Õhtuleht, MIT Sloan School of Management

Foto: Alonso Nichols/Tufts University

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt