The Guardian avaldas video Snowdeni failide hävitamisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. veebruar 2014 kell 11:46



20. juulil 2013 jälgis Briti luureagentuur, Valitsusside Peakorter (GCHQ), peaministri korraldusel läbi viidud päevalehe The Guardian töötajate arvutite hävitamist. See on esimene kord, kui valitsus hävitab ajakirjanduslikke materjale “terrorismiohu” tõttu. Eelmisel nädalal avaldas Guardian Edward Snowdeni faile sisaldanud arvutite hävitamisest tehtud video, mida ilmselt hoiti vaka all nii kaua, et see saaks nüüd aidata kaasa Guardiani ajakirjaniku Luke Hardingu veebruaris ilmuva raamatu “The Snowden Files: The Inside Story of the World’s Most Wanted Man” läbimüügile. 

 

Guardiani endine ajakirjanik Glenn Greenwald hakkas NSA paljastusi avaldama 5. juulil 2013. 20. juulil sisenesid Briti valitsuse agendid sõna otseses mõttes uudisteagentuuri keldrisse ja sundisid ajakirjanikke maailma suurima “inimõiguseid ohustava” informatsiooni faile hävitama. Guardiani ajakirjanikke sunniti hävitama arvuteid ja teisi info talletamise vahendeid, millel võidi hoida Snowdeni poolt jagatud krüpteeritud faile. On aga äärmiselt ebatõenäoline, et see informatsioon tänaste tehnoloogiliste võimaluste tõttu siiski kaduma läks.

Briti valitsus ähvardas ka vangistada Guardiani toimetaja Alan Rusbridgeri ning sulgeda ajaleht sootuks. Rusbridger kirjutas failide hävitamisest juba eelmisel suvel, nimetades seda üheks kõige kummalisemaks momendiks Guardiani pikas ajaloos. Ta sõnas veel, et valitsus kaotas Londonis hävitatud failide tõttu kontrolli Snowdeni dokumentide üle sootuks.

Et taoline ebatavaline operatsioon korraldati rahvuslikult ja ülemaailmselt tuntud ajalehe vastu ning, et sellega kaasnesid ka veel ütlused sõjaväelisest valmisolekust viitab demokraatlike õiguste kadumisele UK-s. Tegemist on esimese korraga, kui ajakirjanduslikke materjale hävitatakse terrorismiohu tõttu. Ülekuulamisel, kus Greenwaldi partner David Miranda julges kahelda taolise käitumise legaalsuses, kirjeldas UK politsei Mirandat kui terrorismiga seotud isikut.

Valitsus ja luureagentuurid on mitmeid kordi püüdnud Guardiani failide omamise eest kohtulikult vastutusele võtta. Valitsuse sekkumine ajakirjandusse aga ei ole takistanud NSA ja GCHQ-ga seotud paljastuste lekkimist. Guardiani toimetaja Alan Rusbridger ütles valitsusametnikele, et hävitatud dokumentide koopiad asuvad väljaspool UK-d, mõned ka USA-s. Rusbridger viidi eelmisel aasta detsembris intensiivsele ja vaenulikule ülekuulamisele.

 

Vaata hiljuti avaldatud videot The Guardiani vara hävitamisest:

 

 

Allikad: WSWS, Poynter, BSwann, The Guardian

Foto: improvisedlife.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt