Sõja “ootuses”: Putin pole vägede Ukrainasse saatmist veel välja kuulutanud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2014 kell 18:56Vene president Vladimir Putin pole otsustanud, kas saata Vene väed Ukrainasse, ütles Kremli esindaja laupäeval. Vene parlamendi ülemkoda ehk föderatsiooninõukogu kiitis laupäeva õhtul ühehäälselt heaks Putini taotluse kasutada Vene vägesid Ukraina territooriumil. “Otsuseid langetab president. Hetkel pole otsust tehtud,” ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov uudisteagentuurile RIA Novosti.

 

Ometigi on erinevatel andmetel Moskva toonud Ukraina Krimmi autonoomsesse vabariiki 6000–qq28 000 sõdurit, inimesed Ukraina suuremates linnades on jätkuvalt tänavatel ning Kyiv Posti esiuudis räägib sellest, et invasioon on alanud.

Venemaa parlamendi ülemkoda kiitis laupäeva õhtul heaks president Vladimir Putini taotluse kasutada Vene vägesid Ukraina territooriumil. Taotlus kiideti heaks ühehäälselt.

“Seoses erakorralise olukorraga Ukrainas ja ohuga Vene kodanike elule… esitan ma föderatsiooninõukogule taotluse kasutada Venemaa Föderatsiooni relvajõude Ukraina territooriumil selle riigi poliitilise olukorra normaliseerumiseni,” vahendas Kreml Putini avaldust. Taotluse rahuldamiseks piisab föderatsiooni heakskiidust, riigiduumat see läbima ei pea.

Meeleavaldused on suureks paisunud Ukraina idapoolsetes linnades Donetskis ja Kharkivis, kus rõhutakse Ukraina iseseisvusele. Seal samas on aga ka palju neid, kes kannavad plakateid kirjaga: “Me usaldame Venemaad”. Kohalike ajakirjanike arvates on rahva hulka segatud palju Vene võimude poolt palgatud agitaatoreid. Nii ukraina- kui venemeelsed meeleavaldused toimuvad ka Krimmis.

 

Pealtnägija: relvastatud ülevõtmine on alanud

Krimmi kohalikus telejaamas töötav Andrei Ignatov kommenteeris Kyiv Postile, et kohalikud vene sõduritele mingit vastupanu ei osuta, kuid sooja vastuvõttu samuti ei ole: “Muretsetakse, mis järgmisena juhtub ja küsitakse: “Kas me saame taas osaks Venemaast? No olgu, aga peaasi, et ei oleks verevalamist”.”

“Me jälgisime, kuidas Venemaa sõdurid on üle võtnud Sevastopoli ja Simferopoli lennujaamad,” ütles Ignatov. “Nende käitumist jälgides ei ole tegu eriväelastega vaid tavalise sõjaväelastega ja nad tegutsevad koostöös kohalike julgeolekujõududega, kes neid kontakti eest tsiviilisikutega kaitsevad: ei soovita, et nende aktsenti kuuldakse.”

Krimmi autonoomse vabariigi ministrite nõukogu vastvalitud esimees Sergei Aksjonov pöördus laupäeva hommikul Putini poole palvega taastada sel Ukrainale kuuluval poolsaarel rahu ja teatas, et piirkonna julgeolekujõud alluvad nüüd talle.

Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov ütles, et ei tunnusta Kremli-meelse Aksjonovi võimu. Ukraina uued võimud süüdistavad Venemaad, et see on alates reedes saatnud Krimmi lisavägesid. Kaitsemister Igor Tenjuhh ütles, et Moskva on toonud 6000 sõdurit ja 30 soomukit. Neid arve ei ole teised allikad kinnitanud. Kyiv Post kirjutab, et Krimmis olevate ajakirjanike andmetel on sõdureid aga 28 000.

USA president Barack Obama hoiatas reedel pärast teateid Vene lisavägede saabumisest Krimmi, et Ukraina suveräänsuse mis tahes rikkumisel on “hind”. “Oleme sügavalt mures teadete üle Vene Föderatsiooni vägede liikumise kohta Ukrainas,” ütles Obama Valges Majas ajakirjanikele. “Vaid mõni päev pärast seda, kui maailm külastas olümpiamängude raames Venemaad, kutsub riik esile rahvusvahelise hukkamõistu. Ühendriigid kinnitavad koos rahvusvahelise kogukonnaga, et mis tahes kujul sõjalisel interventsioonil Ukrainas on hind,” sõnas USA riigipea.

 

 

Kyiv Posti ülevaadet toimuvast saad jälgida siit.

 

Allikad: BNS, Russia Today, Kyiv Post, Washington Post

Foto: Reuters / Scanpix

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt