Meeleavaldused Ukrainas on võtnud äärmiselt vägivaldse pöörde

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. veebruar 2014 kell 9:28



Eilne öö oli Kiievis toimuva valitsusevastase protestilaine kõige verisem. Miilitsaüksused alustasid 18. veebruari õhtul Kiievi kesklinnas tormijooksu protestijate laagrile. Korrakaitsejõud kasutasid veekahureid, meeleavaldajad tulistasid korrakaitsjate poole ilutulestiku rakette. Kyiv Posti andmetel on surma on saanud vähemalt 25 inimest, sh 9 miilitsat, vigastatuid on üle tuhande.

 

Öine pealetung järgnes siseministeeriumi hoiatusele, et naised ja lapsed peaksid Kiievi Iseseisvuse väljakult (Maidanilt) lahkuma ja kodudesse minema. Lisaks märulimiilitsale oli tänavatele toodud ka kolm tanki, ametnike sõnul on vigastada saanud üle 100 korrakaitsja. Meedikute hinnangul ei ole vigastatud mitte tuhande vaid mitmete tuhandete ringis. Samuti olevat miilits rünnanud vähemaks 25 ajakirjanikku, kes sündmust kohapeal jälgisid.

Pealtnägijate sõnul peksid korravalvurid kumminuiadega kõiki, kes nende teele ette jäid, kaasaarvatud naisi ja lapsi. Mitmed opositsiooniliidrid ja endised miilitsaametnikud on kutsunud üles rahule ja miilitsat loobuma vägivallast rahva vastu ja loobuma korrumpeerunud poliitikute kaitsmisest.

Opositsioonijuht Vitali Klõtško pöördus teisipäeva õhtul üleskutsega kõigi demokraatlike riikide liidrite poole, et need sekkuksid olukorda Ukrainas ja aitaksid lõpetada vägivaldset vastasseisu. Klõtško kinnitusel korraldasid võimud provokatsiooni selleks, et protestileer Iseseisvuse väljakul laiali ajada. Kujunenud olukorras süüdistab opositsiooniliider isiklikult president Viktor Janukovitši.

Kiievis toimuvat saab otse jälgida siit:

 

President Toomas Hendrik Ilves kutsus üles lõpetama vägivaldset vastasseisu Kiievis ning leidma kriisile rahumeelse lahenduse. “Mõlemad pooled Kiievi kesklinnas peavad peatuma. Iga samm edasi on samm uue vägivalla ja ohvrite poole. Need, kes Ukrainas hoolivad oma kaaskodanike eludest ja oma riigi tulevikust, peavad kriisile lahenduse leidma ilma soomukite, relvade ja süütepudeliteta,” ütles Ilves.

Välisminister Urmas Paet mõistis hukka vägivalla kasutamise ja sündmuste eskaleerumise Ukrainas, mille tulemusena on hukkunuid, ning kutsus kõiki osalisi alustama läbirääkimisi sisepoliitilise kriisi rahumeelseks lahendamiseks, teatas BNS-ile välisministeerium. “Kutsun Ukraina kõiki konfliktipooli koheselt vägivalda lõpetama,” teatas Paet.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson teatas teisipäeva õhtul, et Euroopa Liidu liidrid peaksid viivitamatult sekkuma Kiievi sündmustesse, peatamaks vägivalla eskaleerumine ning aidata kaasa poliitilise protsessi taastumisele Ukrainas. Riigikogu väliskomisjon arutab Ukrainas kujunenud olukorda erakorraliselt kolmapäeva hommikul aset leidval koosolekul. Kosoolekust võtab osa ka ka välisminister Urmas Paet.

Kiievis kestavad igapäevased valitsusvastased meeleavaldused alates sellest, kui president Viktor Janukovõtš otsustas 21. novembril loobuda assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe sõlmimisest Euroopa Liiduga suhete edendamise kasuks Venemaaga. Paljude arvates ei ole tegu aga EL-i pooldava protestiaktiga vaid lausa revolutsiooniga, et olla vaba kõigist välistest mõjutajatest ja minna edasi iseseisva riigina.

 

Allikad: Gawker, Kyiv Post, KP 2 (pikem ülevaade toimunust), BNS, Telegram

Foto: gawker.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt