Ukraina majanduse ja poliitika taastamine nõuab ebapopulaarseid samme

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2014 kell 11:18Ukraina ajutine riigipea Oleksandr Turtšõnov ja opositsiooniliider Arseni Jatsenjuk on hoiatanud, et riigi majanduse ja poliitika taastamiseks tuleb ilmselt astuda ebapopulaarseid samme. Samal ajal hõivasid kolmapäeval relvastatud venemeelsed isikud Ukrainale kuuluva Krimmi autonoomse vabariigi parlamendi ja valitsuse hoone.

 

Ukraina parlament koguneb täna nimetama riigile uut valitsust, kabineti nimekiri avalikustati kolmapäeval ning ülemraada peaks valitsuse ka kiiresti kinnitama. Üleminekuvalitsuse peaministriks saab ilmselt üks senise opositsiooni liidreid Arseni Jatsenjuk, välisministriks Soomeski suursaadikuna tegutsenud Andri Deštšõtsa ja siseministriks Arsen Avakov. Uusi ministreid peetakse läänemeelseteks.

Kuni mais peetavate ennetähtaegsete valimisteni ametis olev valitsus peab hakkama kiiresti korrastama riigi majandust, mis on jõudnud pankroti veerele. Uute juhtide hinnangul vajab Ukraina kahe aasta jooksul 35 miljardit dollarit abi.

 

Rahutused Krimmis

Kolmapäeval avaldas uuele Ukrainale Krimmi parlamendihoone juures toetust üle 10 000 krimmitatarlase. Ukraina lippudega tänavale tulnud meeleavaldajad hüüdsid “Ukraina ei ole Venemaa” ja “Allahu Akbar” (“Jumal on suurim”). Neile astus vastu mõnevõrra väiksem venemeelsete demonstratsioon, mille osalejad nõudsid tugevamaid sidemeid Venemaaga ja lehvitasid Vene lippe.

Neljapäeval hõivasid aga Ukrainale kuuluva Krimmi autonoomse vabariigi parlamendi ja valitsuse hoone relvastatud venemeelsed isikud. Krimm on ainus Ukraina regioon, kus etnilised venelased on suuremas enamuses, Krimmist kostub seega viimaseid suuremaid vastuhääli ka Ukraina uuele valitsusele. Levada Keskuse poolt läbi viidud uurimuse kohaselt jälgib Ukraina sündmusi enamik venelasi ning ligi pooled neist on kindlad, et hiljutised protestiaktsioonid Kiievis ja teistes Ukraina linnades on Lääne poolt mõjutatud. Ukraina on viinud miilitsajõud ja siseväed kõrgendatud valmisolekusse.

Venemaa president Vladimir Putin on ignoreerinud Krimmi etniliste venelaste üleskutseid taasliita 1954. aastal tollasele Nõukogude Ukrainale antud Krimmi territoorium. USA on kommenteerinud, et Vene sõjaline sekkumine oleks antud hetkel äärmiselt suur viga.

 

Ukraina uus valitsus asub majandusraskustes riiki taastama

Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turšõnovi sõnul on Janukovõtš viinud riigi majanduse katastroofi äärele. Alates Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest on mitmed Ukraina oligarhid kokku ajanud tohutuid varandusi. Ukraina olukord on sarnane 1990. aastate Venemaale, kui kohalikud ärimehed nägid vaeva Boris Jeltsini mõjuvõimus püsimise nimel. Putini võimuletulekuga 2000. aastal tõrjuti oligarhid Venemaal poliitikast eemale, Kiievis ei olnud aga ükski poliitiline juht oligarhide vaigistamiseks piisavalt tugev. Oligarhid olid pigem Janukovõtši võimuletuleku suurimaks mõjutajaks.

Samal ajal, kui Ukraina endine president Viktor Janukovõtš rahvusvaheliselt tagaotsitavaks on kuulutatud, esinesid aga Arseni Jatsenjuk ning Ukraina teised uued ministrid Kiievi Iseseisvusväljakul kolmapäeva õhtul õnnelikule rahvamassile.

Ukraina ajutine riigipea Oleksandr Turtšõnov hoiatas rahvast, et uus valitsus on sunnitud riigi poliitilise ja majandusliku stabiilsuse taastamiseks vastu võtma “ebapopulaarseid” otsuseid. Turtšõnovi sõnul hakatakse valitsust ilmselt kritiseerima, kuid nad on valmis kuni lõpuni Ukraina nimel tööd tegema. Turtšõnov lisas, et kui riik on jalul, on ta valmis ametist tagasi astuma.

Valitsusametnike sõnul vajab riik jalule tõusmiseks 35 miljardit dollarit abi laenude näol. Kolmapäeval teatas USA, et on valmis Ukrainale pakkuma 1 miljardi dollari suurust laenugarantiid. Ka teised Lääneriikide juhid on teatanud oma valmisolekust Ukrainat finantsabipakettidega toetada.

 

 

Allikad: BNS, Reuters, BBC, The Guardian, RIA Novosti, Kyiv Post

Fotod: Scanpix

 

Toimetas Hendrik Mere

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt