Ajatu: Statism – usk valitsuse ülimusse – kui maailma ohtlikem religioon

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. veebruar 2024 kell 10:39Igas religioonis on äärmuslikke sekte, mida laiem üldsus enamasti eirab ning harva mõistab ka hukka, kuid tihti süüdistatakse teist usku ühiskonnale ohtlik olemises. Aeg-ajalt viibutatakse näppu mõne usu suunas, seostades mõnda tegu kõikide selle religiooni järgijatega. Samas on kahe silma vahele jäetud maailma ohtlikem usk statism (ka etatism).

Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda juunis 2015. Head üle-lugemist ja kaasa mõtlemist!

 

Statism on anarhismi vastandiks kutsutud uskumus, mille kohaselt peaks riik mingi ulatuseni kontrollima kas majanduslikku või sotsiaalset poliitikat (või lausa mõlemat). Statismi paljude vormide ühes otsas on minarhistid, kes soovivad näha riiki kaitsmas inimesi varguse, agressiooni, lepingute rikkumise ja pettuste eest politsei, kohtute ja sõjaväe abiga. Teises otsas on aga totalitarismi pooldajad, kes soovivad, et riik või režiim kontrolliks kogu isiklikku, majanduslikku, sotsiaalset ja poliitilist elu.

 

Valitsusel on õigus kontrollida inimesi

Anarhist, voluntarist ning kirjanik Larken Rose on põhjalikult uurinud statismi olemust, töömehhanisme ning ohte. Tema sõnul on valitsuse ainus eesmärk rakendada võimu inimeste või koha üle ning statism on seega usk, milles valitsusel on legitiimselt õigus jõuga kontrollida rahvast. Statism on pimedal uskumisel põhinev religioon, milles on esindatud kõik usule omased tunnusjooned. Näiteks on sellel inimestest arenenum jumalus (valitsus), millel on õigused, mida surelikel pole. Samuti ei piira seda surelikele kehtivad reeglid ning see annab käske (seadusi), millele mitte alludes saab inimesest patustaja, kes väärib karistust.

Tingimusteta uskujatel on vankumatu usaldus selliste rituaalide suhtes nagu valimised, koosolekud või seadusloome. Mõned neist kehastuvad ka jumalust teenides ümber, pannes selga teistsuguse kostüümi ja kuulutades, et nad esindavad valitsust. Selline jumaluse hüveks määratud reeglite rakendamise valvamine annab neile tavainimestest erinevaid privileege ning õigusi. Näiteks võivad selle võimu esindajad võtta tavainimestelt raha, neid käsutada ning neile allumatuse puhul füüsiliselt haiget teha. Kuulekatele uskujatele aga sisendatakse, et ainus moodus maailma parandada on uskuda valitsusse ning selle poole kindlate rituaalidega kindlal ajal palvetada. Näiteks peavad USA koolilapsed iga päeva alguses ütlema riiki esindavale lipule truudusvannet ja uskuma, et valitsus kaitseb neid kurja eest.

Rahval ei ole “kõrgema võimukandjana” võimu

Tihti väidetakse, et demokraatias on suurim võim just tavainimestel. Ka meie põhiseaduses on kirjas, et kõrgeima võimu kandja on rahvas, kuid reaalsuses piirdub see sellega, et inimesed võivad kindla aja tagant osaleda rituaalis, kus kinnitatakse oma vankumatut usku üliinimeste gruppi, kes saavad käegakatsutava võimu teiste elude kontrollimiseks. Isegi kui inimene ei usu valit

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*)
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt