Taani loobus alla 50-aastaste vaktsineerimisest koroona vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. september 2022 kell 11:49Foto: 89Stocker + Sketchify + Canva.com

Kas mäletate veel vaktsiinidega survestamist? Erinevalt USA-st, kus toimub vilgas kampaania 8 hiire peal testitud tõhustusdoosidele, on Taani teinud kannapöörde – riigi tervishoiuamet teatas käesoleval nädalal, et alla 50-aastastele taanlastele tehakse koroonasüst vaid juhul, kui nad kuuluvad riskirühma. 

 

Taani ei öelnud, et mRNA süstide riskid kaaluvad üles nendest saadava kasu alla 50-aastastele tervetele inimestele. Kuid millegi pärast on alla 50-aastaste vaktsineerimine väga selgesõnaliselt peatatud, kuigi Taani ootab järgmise paari kuu jooksul “suurt [Covidi] nakkuse lainet”.

Teisisõnu, terviseamet ei peata vaktsineerimist, sest Covid on lõppenud. Nüüd usutakse lihtsalt, et enamikul inimestel on parem põdeda koroonaviirust, kui saada lisa mRNA-süste.

 

Taani terviseameti lehel on kirjutatud ka vaktsineerimise võimalikest kõrvalmõjudest, jagades need kergeteks ja haruldasteks. Eraldi on välja toodud, et “kui teil on teadaolev allergia makrogoolide/PEG/polüetüleenglükooli suhtes, ei tohi teid mRNA vaktsiinidega vaktsineerida.” – huvitav, kas kõikidele Eestis mRNA vaktsiini saanutele esitati enne süsti tegemist see küsimus?

Eraldi teema on veel laste vaktsineerimine. Kuigi Associated Press kirjutas augustis, et Taani ei ole laste koroona vastu vaktsineerimist keelustanud, seisab terviseameti lehel selgesõnaliselt:

Laste vaktsineerimine covid-19 vastu
Lapsed ja noorukid haigestuvad Covid-19 Omicroni variandi tõttu harva raskelt.

Alates 1. juulist 2022 ei olnud alla 18-aastastel lastel ja noorukitel enam võimalik esimest süsti teha ning alates 1. septembrist 2022 ei ole neil enam võimalik teist süsti teha.

Väga piiratud arvule lastele, kellel on eriti kõrge risk haigestuda, pakutakse siiski vaktsineerimist arsti individuaalse hinnangu alusel.

Juba juuni lõpus tunnistas terviseameti juht Søren Brostrøm, et laste vaktsineerimine oli kasutu ja sellega endisel kujul ei jätkata (loe pikemalt siit):

 

Taani samm ka alla 50-aastaste täiskasvanute vaktsineerimise lõpetamiseks on oluline, kuna kuningriigis on suurepärane riiklik tervishoiusüsteem ning seal on süstemaatiliselt kogutud andmeid Covidi ja vaktsiinide kohta.

Taani oli üks esimesi riike, kes lõpetas Covidi süstimise tervetele lastele ja teismelistele. Nüüd on hakanud järgnema ka teised Euroopa riigid, eesotsas Suurbritanniaga, kus lõpetatakse mRNA vaktsineerimine peaaegu kõigile 10-aastastele ja noorematele lastele.

 

Allikad: Taani terviseamet, Alex Berensoni blogi, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt