Ukraina minister ähvardab protestijaid eriolukorraga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. jaanuar 2014 kell 17:20Ukraina valitsusevastased on hõivanud nüüdseks neli hoonet Kiievi kesklinnas, nende hulgas linnavalitsuse hoone ja täna öösel ka justiitsministeeriumi. Justiitsminister Olena Lukaš ähvardas protestijaid eriolukorra väljakuulutamisega, kui nood ministeeriumihoonet ei vabasta. Siiski ei kuulutanud ta välja aega, mille jooksul hoone vabastatud peab olema.

 

Valitsusevastased protestid toimuvad Kiievis juba alates novembrist, kuid sündmused on eskaleerunud just viimaste paari nädala jooksul ning protestilaine on vallutanud terve riigi. Hoonete hõivamine näitab selgesti, et protestijad on oma sõnumi edastamiseks valmis ette võtma üsna äärmuslikke käike.

Peamine nõudmine on presidendi tagasiastumine ning kuigi Ukraina peamised opositsioonierakonnad teatasid esmaspäeval, et on valmis jätkama president Viktor Janukovõtši valitsusega läbirääkimisi, hoiatasid nad samas, et meeleavaldajate kannatus võib iga hetk katkeda.

Opositsioonijuhid teatasid ühisavalduses, et on läbirääkimisteks valmis “hoolimata võimude katsest kõnelusi lõpetada ja kuulutada välja eriolukord”.

Janukovõtš kohtus kolme opositsioonijuhiga eelmisel nädalal. Valitsuse esindajad teatasid laupäeval pärast poolte kohtumist, et Janukovõtš pakkus ühele neist, Arseni Jatsenjukile peaministri ja Vitali Klõtškole asepeaministri kohta.

Presidendi kantselei kohaselt on president valmis tegema valitsuses ümberkorraldusi ja vähendama riigipea võimu peaministri kasuks. Janukovõtš soostus samuti saatma parlamenti amnestiaseaduse ja kaaluma karmide protestivastaste seaduste muutmist.

Samas on suur osa protestijatest lihtsalt tavalised kodanikud, kes on väsinud rohkest korruptsioonist ja poliitikute valedest ehk siis ka opositsiooni esindajate mõju nende üle on väike. Väidetavalt on Kiievis hakatud välja lülitama televisioonikanaleid ja ka internetti ning elanikel palutud püsida kodudes. Tänavatel on tõepoolest ohtlik, sest eelmisel nädalal sai protestijate ja miilitsa vahelistes kokkupõrgetes surma vähemalt kolm demonstranti.

 

 

Lisalugemist ja rohkelt pilte protestidest Kiievis: Livejournal

Allikad: BNS, The Guardian, Intellihub,

Foto: Ilya Varlamov

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt