Läänemere põhjas oleva ketta kohta tulid esimesed analüüsitulemused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. aprill 2013 kell 16:22



Läänemere põhjas olev kettakujuline objekt on äratanud aardeküttide, geoloogide, ufohuviliste ja merearheoloogide huvi – nüüd on aga saabunud sealsete kivimite analüüsi esimesed tulemused, vahendab Delfi Rootsi ajalehe Aftonbladet uudist.

 

Dennis Åsberg, kes oli üks objekti leidjatest, ütleb, et neilt on leitud põlenud orgaanilist materjali. Kui Rootsi teadlased ei olnud huvitatud merepõhjast üles toodud basaltkivimite uurimisest, tuli abi selle asemel Iisraelist.

Nüüdseks on ketta leidjad Dennis Åsberg ja Peter Lindberg saanud Iisraelist esimesi uurimistulemusi ja pannud need üles oma veebilehel. Selgub, et leitud on põlenud orgaanilist materjali. Esialgses raportis üllatab see, et orgaanilise materjali vanuseks hinnatakse 15 000 – 140 000 aastat. „See ei tohiks sellel laiuskraadil võimalik olla. Viimati oli siin mingit vulkaanilist tegevust või midagi sellesarnast 150 miljonit aastat tagasi,“ ütles Åsberg.

Ka Rootsi geoloogiateenistuse geoloog Fredrik Klingberg leiab, et esialgsed tulemused on märkimisväärsed. „Sellise vanusega orgaanilist materjali võib ju Rootsis leida, aga kummaline on seevastu, et nad on avastanud kuumuse. Kuigi orgaanilist materjali on raske dateerida, ei mõista ma, kuidas nende tulemustes saab see olla nii pikale ajaperioodile paigutatud,“ ütles Klingberg.

Åsbergi üllatab aga Rootsi teadlaste huvipuudus. „Kivim on basalt, vulkaaniline kivim. Kui me rääkisime Rootsi geoloogidega, öeldi, et basaldi leidmine Läänemerest ei ole ebatavaline. Aga me ei avastanud ju kivi, vaid eelkõige selle, mis on selle ümber,“ ütles Åsberg.

Ka Eesti meremuuseumi allveearheoloog Vello Mäss arvab, et tegemist on ülespuhutud värgiga: kuna väidetava eseme sügavus on vaid ligi 80 meetrit, ei ole usutav, et see võiks asuda meres, ilma, et keegi peale ühe rootslaste seltskonna seda näinud ei ole.

Pealegi pole lihtsalt loogiline, et Rootsi riiki sellised asjad ei huvitaks, kui see asi juba algusest peale kahtlane ei tunduks. Praegu on tegemist pigem harrastussukeldujate enesereklaamiga ja nii pole ka Eesti ekspertidel põhjust nende väiteid tõsiselt võtta, kinnitab Mäss.

 

 

Allikad: Delfi Forte 1, Delfi Forte 2, Ocean X Team

 

Toimetas Õnne Puhk

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt