Sandy Hooki koolitulistamine kui reaalsuse modelleerimise näidisjuhtum

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2014 kell 12:58Kirke 1Veebruaris 2014 andis Rootsi veebiraadiole Red Ice Radio intervjuu filmitegija, kolumnist ja vabakutseline uurija Sofia Smallstorm, kes on lisaks Sandy Hooki teemale põhjalikult uurinud ka teisi vandenõumaigulisi sündmuseid nagu näiteks 9/11. Tema Sandy Hooki koolitulistamist käsitlevat esitlust saab vaadata intervjuu alt.

 

Milline on Sandy Hooki ametlik ja milline alternatiivne versioon?

Kogusin kokku kõige huvitavama materjali ning panin analüüsisin seda kontekstis muude sündmustega. Tahtsin teemat inimestele tutvustada erinevatest vaatenurkadest, mitte kahtlasi asjaolusid eraldi lahata, kuna seda võib teha lõpmatuseni.

Ametliku versiooni kohaselt toimus koolitulistamine 14. detsembril 2012 Sandy Hooki algkoolis, Newtownis Connecticutis. Väidetavalt tappis antidepressantide ravi saanud 20-aastane Adam Lanza kakskümmend last, kuus täiskasvanut (sealhulgas oma ema) ning lõpuks ka iseenda.

 

Esitluses räägid ka Newtowni ajaloost, milline see linn on?

Fairfieldi maakond on mulle päris hästi tuttav piirkond, käisin seal tihti ning olen pannud tähele muutusi, mis on seal aset leidnud. Sandy Hook on väike suletud kogukond Newtowni linnas, nüüd on nad võõraste vastu väga kahtlustavad, paludes sealt kohe lahkuda. Nad ütlevad, et ei soovi sinna võõraid. Oma ettekandes väidan, et tegemist on mudellinnaga. Ma ei tea, kuidas Newtown (uuslinn) omal ajal oma nime sai, kuid nüüd on tegemist sõna otseses mõttes uue linnaga. Näeme, kuidas seal Agenda 21 ellu viiakse, kuidas elanikke õpetatakse aktsepteerima tragöödiaid, et seeläbi tugevamaks muutuda.

 

Kas Newtown on nagu reaalajas toimuv eksperiment?

Seal toimub kogukonna modelleerimine, kus inimesed demonstreerivad, kuidas peab käituma. Sama asi toimub inimeste alateadvust mõjutades ka televisiooni kaudu. Tõenäoliselt oli tegemist sisejulgeoleku harjutusega, mida kutsutakse “sisseehitatud nurgakivi sündmuseks“ (Integrated Capstone Event, ICE). Tegemist on väga kõrgel tasemel läbi viidud ja ülireaalselt toimiva juhtumiga, mis töötab püramiidstruktuuri kombel. Kasutatavad meeskonnad hõlmavad riigipolitseid, haiglaid, meediat ja kõiki, keda oleks selliste katastroofide puhul vaja.

Näiteks rääkisin ühe suurepärase uurijaga, kes oli ühendust võtnud kohaliku haiglaga, et küsida, miks nad ei kasutanud õhukiirabi helikopterit LifeStar. Nad ütlesid, et neile ei helistatudki. Neid ei olnud seal vaja, sest muidu oleks pidanud tooma sündmuspaika mingisugused kehad. Kõik päästemeeskonnad mängisid seal kokku, võib-olla mõned politseinikud ja ajakirjanikud võisid arvata, et tegemist oli reaalse juhtumiga.

Kirke 2

 Nüüdseks juba lammutatud koolimaja

 

Räägi juhtumiga seotud vastuoludest, protokollirikkumistest, inimeste kummalisest käitumisest ja muust kahtlasest.

Mu tuttav advokaat juhtis mu tähelepanu faktile, et ainult arst saab inimese surnuks tunnistada. Selle vihje põhjal uurisin välja, et haiglasse tuuakse alatasa inimesi, kes pole hinganud juba 20 minutit. Nad tuuakse ikkagi kuhugi, kus on meditsiinilised võimalused ja tehnoloogia. Alles pärast kõige üritamist võib mõni vastava kvalifikatsiooniga meditsiinitöötaja kuulutada isiku surnuks.

Rääkisin ka kiirabitöötajatega ja küsisin neilt START tiraaži kohta, mis on kannatanute grupeerimine vigastuste raskuse järgi (roheline – esmaabi; kollane – statsionaarne ravi, võib oodata; punane – statsionaarne ravi, edasilükkamatu; must – surnud). Nad ütlesid, et see on rahvusvaheline protokoll massiõnnetuste juures. Sandy Hooki puhul seda ei kasutatud ning mõeldi välja igasuguseid vabandusi. Näiteks oli koolis veel tasemel valvesüsteem, millel puudus video salvestamise võimalus.

Endine sõdur, kooli ametnik ja ohutuse ekspert Wolfgang Halbig on parim isik seda sündmust kommenteerima. Ta räägib, et on näinud mitmeid selliseid katastroofe koolides ning kui midagi sellist juhtub, siis ei jõua sa vanemaid tagasi hoida. Nad ronivad kasvõi üle aia, et oma lapsed enda juurde võtta, kas siis elavalt või surnult. See on vanemlik instinkt.

 

Kuidas on lood ellujäänutega ning miks pole ühtegi surnukeha näidatud?

Ühtegi surnukeha ei toodud välja. Seda peeti tarbetuks, kuna kõik olid nagunii surnud. Õpetaja Natalie Hammond oli üks ellujäänutest, kellele lasti läbi suletud ukse väidetavalt mitu korda jalga. Tema jutt on aga väga vastuoluline. Ta oli natuke aega ratastoolis ning järsku oli tema võõrutusravi läbi. Tavaliselt, kui inimese jalg on nii raskelt viga saanud, jääb sellest mingigi märk alles. Sellised närvikahjustused ja vigastused ei parane täielikult.

On olemas ka üks “Doktor Ozi“ intervjuu väikese poisi Louise’iga, kes ei oska nagu midagi öelda. Kui jälgida lapse ümber istuvate naiste kehakeelt, siis on selge, et nad tahavad, et poiss ütleks õigeid sõnu. Mul on fotod Louie’st, kus ta on tulistamise päeval tuletõrjejaamas samade inimestega. On ebanormaalne, et trauma läbinud laps peaks veel seal viibima. Miks teda ei viidud eemale sündmuspaigast, koju?

 

Kas vanemad mängivad kaasa või on šokis ning neile lihtsalt öeldakse, kuidas tuleb käituda?

Vanemad on kuskil 50–60-aastased ning on väga veider, et neil on 5–6-aastased lapsed, erandiks on ainult Parkerite perekond. Arvan, et laste tegelaskujud on väljamõeldud ning väga vähesed neist olid sel ajal 6-aastased. Usun, et paljud neist on vanemad ning esinevad veel teistel üritustel tänapäeval. Näiteks seitse nädalat hiljem näidati telekast Super Bowli avatseremooniat, kus kooris laulis 26 tuvastamata last. Nende laste ja Sandy Hooki ohvrite vahel on palju sarnasusi ning tundub, et nende vanemad ei olnud laste pärisvanemad.

Kirke 3

 

Inimesed peaksid neid pilte ise nägema, sest need lausa kutsuvad vaatama. Üks huvitavaid nüansse on Robert Parkeri fotod ja tema teleesinemine, kus ta paar sekundit enne kõnet naerab ning siis näeme, kuidas ta proovib oma rolli sisse elada. Seda on õõvastav vaadata.

Jah, tasub veel märkida, et ta lõpetas oma kõne lausega, et tunneb kaasa tulistaja perele. See oli väga imelik käitumine. Kui rääkida vanemlikest instinktidest, siis see on väga ebatavaline. Selline käitumine võib olla osa sellest lavastusest, kuid võib ka olla meelega tehtud, et meil oleks millest rääkida. Arvan, et need näitlejad on lihtsalt inimesed, kes täidavad oma tööülesandeid. Kui midagi läheb viltu, siis see tuleb olukorrale vaid kasuks.

 

Miks nad siis meiega mängivad? Miks mitte töödelda fotod korralikult või lõigata neid, et need ei paistaks nii võltsid?

Arvan, et nii suurel üritusel võib paar viga sisse tulla, sellel on mitu osa, millega tuleb arvestada. Nad teadsid, et kui see kukuks perfektselt välja, siis meie tähelepanu oleks suunatud teistele olulistele teemadele. Näiteks, kui sa prooviksid leida Robert Parkerit, siis tema kohta ei leidu internetis mitte mingit informatsiooni, kuigi ta oli arsti assistent. Kõik on väga segane. Ei ole loogiline panna televisiooni inimene, kes teeb midagi sellist ning kelle kohta ei leia mitte mingisugust taustainfot. Nad justkui tahaksid, et inimesed räägiksid ja vaidleksid selle üle ka aastaid hiljem.

Mul on selle kõige kohta kaks arvamust: nad on kas väga ebakompetentsed või nad teavad täpselt, mida teevad. Nad soovivadki, et inimesed leiaks vihjeid ning nende jaoks, kes küsivad küsimusi ning mõtlevad kriitiliselt, on asi selge. Näiteks, kui vaatad Robert Parkeri perekonnapilte, siis fototöötus on ilmne.

Kirke 4

 Robert Parkeri pere, “hukkunud“ Emilie on paremal. PS! Teistel tütardel puuduvad jalad

 

Kas samasugune roll oli ka Obama sünnitunnistusel?

Inimesed ei taha isegi mõelda, et see (võltsitud sünnitunnistus) võiks tõsi olla, sest see on tegelikult palju hullem, kui võiks arvata. Valed inimesed on võimul ning see ei juhtunud eile. Leidub veel palju inimesi, kes usuvad ametlikke versioone.

See hoiab inimesed hõivatud, suurim võitlus käib rahva enda seas. See on nagu filmis “They Live”, kus peategelane tahtis sõbrale suruda prillid pähe, et viimane näeks maailma sellisena, nagu see tegelikult on. Nad vaid raiskavad oma energiat sellega, kõik ei ole veel nii tugevad, et tõega toime tulla.

Olen tähele pannud, et nad loovad kaks versiooni – neile, kes usuvad peavoolumeediat, ning neile, kes teevad oma uurimistööd. Eksisteerib ka tegelik versioon, kuid keegi ei leia seda, kuna moonutatud variandid saavad nii palju tähelepanu.

Selle juhtumi üks versioon võiks olla, et vaimselt haige Adam Lanza tappis hulga lapsi, kuna ta ema viis ta lasketiiru ja õpetas ta tulistama. Teine versioon on, et kogu üritus loodi selleks, et karmistada ameeriklaste relvaseadust; Adam Lanza oli arvatavasti mõistusekontrolli ohver ning ta ei teadnud, mida tegi. Samas on paljud faktid tõesed: inimestel, kes tarbivad psühhiaatrilisi ravimeid, on kalduvus vägivallale. Need väited ei ole valed, kuid need ei kehti selle sündmuse puhul, kuna muud tegurid siin ei klapi. Selle taga on palju suurem lugu – ma nimetan sellist konstrueerimist tõe sünteesiks.

 

Kas üheks suureks eesmärgiks siin võis olla relvade keelustamine Ameerikas?

Tundub nii jah, lavastades koolitulistamisi, näidatakse inimestele, mis juhtub, kui lapsed relvad kätte saavad jne. Rahvas on loomulikult relvade keelustamise vastu, kuna põhiseaduses on kirjas luba relvi omada. Riik proovib siis kompromissile minna ning ütleb, et ei võta relvi ära, vaid tahab teha rohkem vaimseid hindamisi. Hiljem levivad need testid teistesse eluvaldkondadesse, otsustamaks, kas oled sobilik olema lapsevanem jne. Kõike saab reguleerida hindamisega, küsitakse rohkem küsimusi, enne kui sul lastakse midagi teha. See kõik puudutab jälgimist ja liigitamist, nad tahavad kõiki su elu aspekte kontrollida.

 

Kes oli Adam Lanza, mis juhtus tema ja ta perega?

Ma peaksin sellel teemal spekuleerima, sest temast ei ole palju informatsiooni, näiteks puudub ta nimel sotsiaalkindlustuse number. Lanza pereliikmetel oli mitu samanimelist isikut. Inimesed, kes elasid nende läheduses, ei teadnud neist midagi, kutsun seda 2D-maailmaks, kus faktid ei klapi. Ma arvan, et Adam Lanza on väljamõeldud tegelane, informatsioon tema pere kohta on mööda internetti laiali pillatud, et tunduks usutav. Igatahes selle juhtumi tõttu on inimesed on nüüd rohkem mures koolitulistamiste ja üldse turvalisuse pärast.

 

Vaata Sofia Smallstormi esitlust siit.

Kuula saadet siit.

Sofia Smallstormi koduleheküljed: About the Sky, Avatar Products

Fotod: redicecreations.com, 2.bp.blogspot.com, i2.cdn.turner.com, dailymail.co.uk

 

Toimetas Kirke Hellamaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt