Kas ravikanep on ohutu laste vähiravis?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. märts 2013 kell 9:10 

Kanepi raviotstarbel kasutamine kogub täiskasvanute puhul heakskiitu, kuid laste ravimisel on suurem osa meditsiinispetsialistidest veel äraootaval seisukohal. Peamiselt põhjendatakse kahtlusi sellega, et kuna tegemist on illegaalse ravimiga, siis puuduvad peaaegu igasugused uuringud selle mõju ja kõrvalnähtude kohta.

 

Eksperdid hoiatavad, et kanepi mõju lapse arengule on teadmata. Aga sama kehtib tegelikult ka ju valuvaigistavate ja iiveldust leevendavate ravimite kohta, mida vähki haigestunud lapsed kasutavad, ning samuti lapseeas esinevate psüühiliste haiguste pikaajalises ravis kasutatavate ravimite puhul. Opioidsed ravimid nagu morfiin ja oksükontiin, mida kasutatakse valu ravis, on suurema sõltuvust tekitava potentsiaaliga kui kanep.

 

Laste puhul on haigusi ravitud kanepiõliga

Praktikas aga on kajastatud mitut juhtumit, kus kanepiõli abil on vähki haigestunud laste sümptomeid leevendatud ja isegi vähist lahti saadud, ilma et sellega oleks kaasnenud farmaatsiatööstuse poolt pakutavatele ravimitele omaseid kõrvalnähtusid.

Loomulikult ei saa laste puhul rääkida kanepi suitsetamisest, vaid kannabinoidide manustamisest teistsuguses vormis ning sellises koguses, millega ei kaasne “pilves olemise” efekt. Peamiselt räägitakse laste puhul hašisiõli kasutamisest ja eelistatakse kanepit, mis sisaldab enam kannabidiooli (CBD) ning vähem kurikuulsat tetrahüdrokannabinooli (THC), mida peetakse peamiselt vastutavaks kanepi suitsetamisel tekkiva uima eest. Lapsed manustavad hašisiõli kapslitena või vedeliku kujul.

 

Mykayla Comstocki juhtum

Üks tuntumaid lapsi, kelle vähiravi on toetatud kanepiõli abil, on Mykayla Comstock Oregoni osariigist USA-s. Oregon on üks osariik, kus kanepi kasutamine meditsiinilisel otstarbel on lubatud. Mykaylal diagnoositi akuutne leukeemia 7-aastasena 2012. aasta suvel. Üsna algusest peale otsustas tema ema toetada lapse keemiaravi kanepiõli manustamisega. Tulemused on üllatanud kogu Mykayla raviga seotud olnud meditsiinipersonali. Laps kasutab lisaravimeid väga vähe, tal esineb harva rasket iiveldust ja verenäitajad on ravi kestel olnud väga head

Mykayla lugu kommenteerinud arst dr William Courtney ütles intervjuus Huffington Postile, et veel 5–6 aastat tagasi oli ta kanepi kasutamise osas laste ravis väga skeptiline. Täna on aga tema noorim kanepiõli abil vähist vabanenud patsient 8 kuud vana. Ta räägib, et lapsel avastati suur opereerimatu ajukasvaja ja lapse isa otsustas proovida raviks kanepiõli, pannes seda lapse luti peale kaks korda päevas. Kahe kuu jooksul oli kasvaja nii palju kahanenud, et vanemad said pediaatrilt loa jätkata sellise mittetraditsioonile raviga. Kaheksa kuud hiljem näitas MRI uuring, et kasvaja on kadunud. Courtney sõnul peaks olema selline ravimeetod esimene valik enne, kui alustatakse teiste ravimeetoditega, millel on teadaolevad pikaajalised negatiivsed kõrvalmõjud.

Ka 3-aastase Montana osariigist pärit Cash Hyde’i vanemad otsustasid korduva ajukasvaja ravi toetada kanepiõli abil. Vanemad ja arstid otsustasid lapse võõrutada ravimikokteilist, mis sisaldas metadooni, ketamiini ning morfiini. Laps läbis 30 kuuri kiiritusravi, mille ajal vanemad ilma raviarsti teadmata andsid lapsele ka ravikanepit. Tänaseks ei ole tema kasvaja tagasi tulnud ja poiss on taastunud.

 

Abi on olnud ka epilepsia puhul

Ravikanepistt on haigusele leevendust leidnud ka epilepsiaga lapsed. Oaklandi maakonnast USA-s kirjutatakse poisist, kelle tõsine epilepsia ei allunud ühelegi teisele ravimile ja kanep on ainus, mis krambihooge vähendas. Sama olukord oli 6-aastasel Jayden Davidil, kellel diagnoositi raske epilepsia vorm Dravet’ sündroom.

 

Valdav osa meditsiinikogukonnast jääb esialgu sellise ravi osas skeptiliseks. Aga suur hulk lapsi ning täiskasvanuid, kes on ravikanepist abi saanud, peaks innustama teadlasi kannabinoidide raviomadusi tõsisemalt uurima.

 

Allikad: Healthland, Huffington Post, HP 2, HP 3, Freep, Think Progress, CNN, ABC News, LA Times

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt