USA valitsus suhtub kanepi meditsiinilisse kasutusse kahepalgeliselt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2013 kell 12:04medpot1

Kanep, mida tuntakse ka marihuaana nime all, on USA-s klassifitseeritud kui aine, millel on kõrgenenud kuritarvitamise potentsiaal ja puudub teadaolev meditsiiniline kasulikkus ning selle omamine on illegaalne. Samas on USA tervishoiuameti allasutuse NCI (National Cancer Institute – riiklik vähiinstituut) ametlikul kodulehel cancer.gov olevate andmete põhjal kannabinoidid kasulikud vähiga seotud sümptomite leevendamisel kas siis otseselt haigusest tulenevalt või raviga kaasnevate kõrvalnähtude puhul.

 

Sama allikas teavitab, et kanepitaim toodab vaiku, mis sisaldab rühma psühhoaktiivseid aineid, mida nimetatakse kannabinoidideks. Need aktiveerivad kogu organismis spetsiifilisi retseptoreid, millel on farmakoloogiline mõju eriti kesknärvisüsteemile ja immuunsüsteemile.

 

Kanepi kasutamine meditsiinis on teada juba 3000 aasta tagusest ajast. Lääne meditsiinile tutvustas seda taime 1840. aastatel kirurg W. B. O’Shaughnessy. 1937. aastal maksustati Ameerikas kanepi kasutamine, kuigi sel ajal olid arstid veel tugevalt selle otsuse vastu. Kuid 1942. aastal eemaldati kanep seoses selle potentsiaalselt kahjuliku toimega ravimite nimistust ning üheksa aastat hiljem lisati see narkootiliste ainete nimekirja, klassifitseerituna samasse kategooriasse nagu heroiin, LSD, meskaliin jt. Alates 2010. aastast on marihuaana meditsiinilisel otstarbel kasutamine siiski mõningates osariikides lubatud.

 

Võttes arvesse valitsuse põhimõttelist seisukohta kanepi kui kahjuliku narkootikumi osas, on enam kui üllatav leid, et 2003. aastal patenteeris USA tervishoiuamet kannabinoidide kasutamise antioksüdantide ja neuroloogilist kahju või degeneratsiooni ära hoidvate ainetena. Sisuliselt loob see olukorra, kus ühest küljest väidetakse, et kanepil ei ole meditsiinilist kasutegurit ja teisest küljest omab valitsus patenti, mis kirjeldab väga detailselt kanepi tõestatud meditsiinilisi omadusi.Muu hulgas kirjeldab patendi aluseks olev dokument seda, et kannabinoidid on kasulikud suure hulga haiguste ravis ja profülaktikas nagu insult ja infarkt, põletikulised ja autoimmuunhaigused. Neil on neuroloogilist süsteemi kaitsev toime, mis piirab isheemilise insuldi järgset kahju ning on abiks neurodegeneratiivsete haiguste nagu Alzheimeri, Parkinsoni tõve ja HIV-dementsuse ravis.

 

Allikad: Ufo Blogger, Cancer.gov, Rise Earth, Daily Paul 

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt