Eesti poliitikud hakkavad ravikanepi teemal sõna võtma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. aprill 2014 kell 19:42Täna toimus Tallinnas Kunderi tänaval asuvas Headshopis Eesti mõistes veel üsna haruldane pressikonverents. Nimelt rääkis endine riigikogulane ja praegune europarlamendi kandidaat Juku-Kalle Raid sellest, kui oluline oleks Eestis lihtsustada ravikanepi kättesaadavust erinevate tervisehädade käes vaevlejatele. Lisaks Raidile võtsid sõna Ravikanep MTÜ üks loojaid Mart Kalvet ja ajakirjanik Askur Alas.

 

Eesti arstid tohivad kanepit ravimina välja kirjutada juba üheksa aastat, kuid seda ei ole veel kordagi tehtud. Ometi on vähemalt sajad eestlased taimest abi saanud, kuid selle asemel, et tohtri käest retsept saada ja vajalikku loodusravimit legaalsel teel hankida, peavad nad end tundma nagu pätid ja tervise nimel seadust rikkuma.

Kalveti sõnul on ta kohtunud mitme arstiga, kes nõustuvad, et kanep on näidustatud paljude vaevuste puhul, kuid retsepti siiski kirjutama ei rutata. Askur Alas, kes kirjutas vaid kuu aega tagasi koos Krister Kiviga Eesti Ekspressi ravikanepi teemal põhjaliku artikli, mainis, et ükski arst lihtsalt ei julge seda esimest sammu teha, sest kardetakse nii meedia tähelepanu kui ka ametikaaslaste kõõrdpilke.

Samuti on üsna keeruline loodusliku medikamendi kättesaamine: patsiendil tuleb selleks läbida bürokraatiarägastik, mis võib aega võtta kuid. Kuidas ravikanepit taotleda, saad lähemalt lugeda siit.

 

Mis oleks lahendus? Kõik kolm meest olid seda meelt, et ravikanepi taotlemise protseduure peaks lihtsustama, eeskujuks saab võtta näiteks Soome, kus ravikanepit tarvitab sadakond patsienti. Järgmiseks sammuks võiks olla juba kanepi dekriminaliseerimine, et raviotsarbel kodus üht taime kasvatav inimene oma tervise eest hoolitsemise tõttu vangi ei satuks.

Raid kommenteeris Telegramile, et riigikogus tuli (ravi)kanep korduvalt teemaks ja ei ole sugugi võimatu, et lähiaastate jooksul ses vallas seaduslikke samme astuma hakatakse. Mart Kalvet ütles lõpetuseks, et Juku-Kalle ei ole ainus poliitik, kellega nad on viimasel ajal ravikanepi asjus suhelnud ning paar söakamat neist on sel teemal peagi sõna võtmas.

 

Mõningaid fakte ravikanepi kohta

– Raviotstarbeline kanep või kannabinoidipõhised ravimid (nt Sativex) on praktilises kasutuses järgmistes Euroopa riikides: Austria, Hispaania, Holland, Itaalia, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani ja Tšehhi.

– MTÜ Ravikanep poole on pöördunud kümned patsiendid, kes on kanepiga oma tervisehäireid leevendanud, paljud ka oma raviarsti teadmisel.

– Kanepi mõjuainete (kannabinoidide) tervisemõjud rajanevad organismi endokannabinoidsüsteemil, mis koosneb kannabinoidiretseptoritest ja neid aktiveerivatest ühenditest nagu THC-ga keemiliselt identne anandamiid. Nii kehasisesed kui ka taimsed kannabinoidid moduleerivad endokannabinoidsüsteemi, leevendades põletikulisi protsesse ja valu.

– Kanep leevendab järgmiseid tervisehädasid: hulgiskleroos, epilepsia, kroonilised valud, ärritatud soole sündroom, Tourette’i sündroom, ärevushäired, reumatoidne artriit, diabeet, glaukoom, parkinsonism, HIV-raviga või vähiraviga kaasnev isutus ja südamepööritus, unehäired, migreen, premenstruaalne sündroom, osteoporoos, opioidisõltuvus, psoriaas, alkoholism, Alzheimeri tõbi, posttraumaatiline stressisündroom ja uneapnöa. Pikem, kuid mitte ammendav nimekiri koos viidetega eelretsentseeritud teadusuuringutele leidub ravikanep.ee veebilehel.

– MTÜ Ravikanep pöördus hiljuti siseministri poole palvega seirata konfiskeeritud tänavakanepi kvaliteeti ning avaldada regulaarselt uuringuandmeid, et mustalt turult ostma sunnitud patsient saaks teha teadlikumaid otsuseid.

– Kanepiga ravimine on nüüdis-Eestis praktiline tegelikkus. Poliitikuil, ametkondadel ja arstidel tuleks kiiremas korras sellest tõsiasjast mõistlikud järeldused teha. Ei probleemi eiramine ega ka patsientide õiguste piiramine parimale võimalikule ravile ei ole mõistlik. Ravikanepi lubamise ja selle taotlemise korra kehtestamise ainsaks tagajärjeks ei tohiks olla vaid võimalus karistada kodanikke ravimi tarvitamise eest ilma arsti volituseta.

– MTÜ Ravikanep kutsub üles kõiki Euroopa Parlamendi kandidaate võtma selget seisukohta nii kannabinoidravi kui ka kanepi küsimuses. See teema on oluline.

 

Lisalugemist: Ravikanep MTÜ

Fotod: Ravikanep MTÜ, rsoheals.com.au

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt