Juku-Kalle Raid: Ma ei usu kohe kindlasti ametlikku teooriat 9/11 kohta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2015 kell 12:00



jukukJuku-Kalle Raid nimetati Telegrami suurele aastaküsitlusele vastajate poolt üheks kümnest kõige usaldusväärsemaks poliitikuks ja saatsime talle sellega seoses ka intervjuu soovi. Algselt Raid meile ei vastanud, kuid pärast artikli “Telegrami lugejate jaoks usaldusväärsed poliitikud keelduvad intervjuudest” ilmumist võttis ta meiega ise ühendust ja ütles, et meie soov oli tal kahe silma vahele jäänud. IRL-i nimekirjas riigikokku kandideeriv endine riigikogulane, saatejuht  ja ajalehe Kultuuri KesKus peatoimetaja andis meile intervjuu telefoni teel ning rääkis muu hulgas seda, et suuremas pildis ei ole üldse vahet, kas inimene valib Sotsid, IRL-i, Reformi või Keskerakonna; et kanepi legaliseerimine teeks teda õnnelikuks; ning et pettusel põhineva rahandussüsteemi tõttu läheb meie majandus veel mitu põlvkonda aina sitemaks.

 

Kas Te olete kursis 9/11 vandenõuteooriatega ja sellega, et väga paljud inimesed üle maailma ei usu ametlikku teooriat. Lisaks on mitmed riigipead, tipp-poliitikud, suurärimehed, teadlased, filmistaarid jne öelnud, et nende arvates on tegu sisetööga. Milline on Teie arvamus sellest kõigest?

Jah, ma olen sellega kursis ja mina ka kohe täiesti kindlasti ei usu ametlikku teooriat 9/11 kohta. Aga ma arvan, et vandenõuteoreetikud teevad tegelikult 9/11 uurimisele pigem kahju kui kasu, sest inimfantaasia võib kogemata välja pritsida igasugu segaseid asju, mida ametlik versioon hakkab alati ümber lükkama ja täidab sellega rohkem meediaruumi. Ma ei tea, kas me päris tõele kunagi ligi saame, võib-olla alles 50 aasta pärast.

 

Mis Te arvate väitest, et poliitika on vaimsuse vastand?

Seda ma ei usu, sest poliitika on inimloomuse väljendus. Kes usub Jumalat ja kes usub evolutsiooni, igal juhul on poliitika üks selle tahk. Küsimus on, kuidas seda vaimsust kasutada.

 

Kui palju saab Teie hinnangul riigikogu liige otsustada oma südametunnistuse järgi ja kui palju peab järgima erakonna ettekirjutusi?

Saab küll, harva, aga saab. Selles mõttes, et saab isegi vastu otsustada, aga see nõuab päris kõva kannatust, väga raju tööd ja väga head närvi ning veidikene ka ülbust. Oma otsused ja mõtted, mis sina tahad läbi viia – mina olen teinud seda päris mitu korda ja see on võimalik.

 

Telegrami suure aastaküsitluse tulemustest selgus, et suure osa vastajate arvates on pukis nukuvalitsus. Kuidas kommenteerite?

Ma olin selles riigikogus, mida siin nimetatakse nukuvalitsuseks ja päris nii ei ole. Kes on siis need niiditõmbajad? Päris nii see ei käi. Need niiditõmbajad on sama nõutud kui need broilerid, keda tõmmatakse. Nad on kõik üks nõutud inimeste kamp, sellepärast, et võib-olla inimestel lihtsalt peast puudub mingi suurem visioon millestki. Inimesed tahavad palka ja ära elada, nad ei ole kahjurid, aga kindlasti midagi head ega halba nad ka ei tee. Nukuvalitsus on nii palju, kui me ise oleme nukud.

 

Palun kirjeldage oma kõige tavalisemat tööpäeva riigikogus.

Mina olin väliskomisjonis ja minu tööpäev riigikogus oli tegelikult täiesti mõttetu, sest minu ülesanne ei olnud riigikogus passida. Tavaline tööpäev riigikogus minul puudus, sest pidin tegelema näiteks mingi dalai laama sekretäriga või midagi sellist. Paljude inimeste arvates riigikogus sa lähed ja lihtsalt vajutad nuppu. Ilmselt 2/3 niimoodi teebki. Minu töö komisjonis oli niivõrd teistsugune, minu ülesanne oli tegeleda Eestiga väljaspool Eestit.

 

Kas suuremas pildis on üldse mingit vahet, kas inimene valib Sotsid, IRL-i, Reformi või Keskerakonna?

Minu jaoks on, aga suuremas pildis ei ole üldse vahet. Eesti on piisavalt väike, et kõik põrkavad omavahel mingite inimeste, rahade ja ideoloogiatega kokku ja võtavad üksteist omaks ka. Mis oleks ka napakas, kui nad ei võtaks omaks. Minu jaoks on IRL ja ma tõmbaksin peale IRL-i kõik tüübid maha. Keskerakonnast me isegi ei räägi, Reform on inkubaatori komsomoliks ja Sotsid on minu meelest rahvakahjulik asi, see on väljasureva Euroopa kõige viimane karje. Eurosotside jama ajamine, et kõikidel peaks hea olema, aga keegi ei vasta, kust raha tuleb.

 

VEB-fondi rahad lunastanud inimese nimi on avalikkuse eest salastatud. Kas Teie hinnangul on selle konkreetse juhtumi puhul riigisaladuse pidamine (ja selle avalikustamise tagajärgede vältimine) olulisem kui inimeste usaldus aina enam salatsevate riigijuhtide vastu?

Mina arvan, et riigisaladuseks pidamine siin juhul ei ole hea – see tuleks avalikustada kindlasti. Pigem see alasti kuningas – kõik siis vähemalt nähku ära, mis kunagi tehti, sest niikuinii tuleb lõpuks kõik välja.

 

Mitmed Eesti tipp-poliitikud on meile öelnud, et nad ei ole kunagi Telegramist kuulnud. Kui tihti Teie seda loete ja mida sellest arvate?

Mina küll loen aeg-ajalt, aga rõõmustan, kui mulle potsatab postkasti uus Akadeemia. Telegrami peetakse selliseks udu/vandenõu tüüpide asjaks, aga ma ei usu seda. Telegram võib küll minna üle võlli, aga ma ei arva, et see on pask. Ma väga tihti ei loe, aga kui keegi linkab, siis ma ikka satun sinna.

 

Kas olete kunagi näinud vandenõudest rääkivat “Ulmefilmi” (www.ulmefilm.ee)? Seda on tänaseks vaadatud kõvasti üle poole miljoni korra, ehk siis tegu on ühe Eestis vaadatuima filmiga (sarjaga), kuid ajakirjandusse ei ole see eriti jõudnud. Miks ametlikud kanalid ei julge neil teemadel sõna võtta?

Ma ei ole näinud “Ulmefilmi” ja ma tõesti ei oska seda kommenteerida.

 

Kas ja kes Teie hinnangul kontrollivad Eesti peavoolumeediat?

Ma arvan, et peavoolumeediat ei kontrolli omanikud. Seda kontrollib inimese enda kokkulepe ehk iga ajakirjaniku enda sisetsensuur. Ta ei karda minna vastuvoolu peatoimetaja või riigiga, aga mingid asjad on lihtsalt niivõrd spooky’d, mis tänapäeva maailmas on, et nad ei taha sellega tegeleda ja siis tuleb sisetsensuur peale ning inimesed pigem sulguvad ja tegelevad mingite asjadega, mis on lihtsamad.

Ma olen jumala veendunud, et mitte keegi ei kontrolli peavoolumeediat, seal ei ole ükski pankur, omanik ega keegi, vaid ajakirjanikud ise kontrollivad seda peavoolumeediat. Neil on sisetsensuur ja see on väga kurb. Nad ei julge drastiliste asjadega tegeleda, teades, et kui sa võtad mingi teema kätte, siis sa ei ole võib-olla hiljem piisavalt tõsiseltvõetav jne, kogu see psühholoogia.

 

Millal legaliseeritakse Eestis kanep?

Mina loodaksin, et see juhtub järgmise riigikogu koosseisu ajal. Ma loodan, aga ma ei usu seda. Seal tõmmatakse kindlasti ilged pidurid peale, nii et ma pakun välja, et enne kuut-seitset aastat see koosseis kanepit paraku ei legaliseeri. Kui nad legaliseerivad, siis ma võtan oma sõnad hea meelega tagasi ja olen õnnelik.

 

Milline on Teie seisukoht Rail Balticu osas. Kas pooldate selle tulekut Eestisse ja kas täiesti uue trassi ehitamine on kindlasti vajalik? Tavainimestele jääb tihti mulje, nagu seda lihtsalt surutakse peale. Kellega üldse soovitaksite sel teemal rääkida? Kes on põhitegijad Eestis Rail Balticu otsuste taga?

Pooldan Rail Balticut kindlasti ja pooldan Tartu trassi. Sellepärast, et mitte inimene ei pea tulema raudtee juurde, vaid raudtee peab tulema inimese juurde. Ma ei tea, kes on Rail Balticu Eesti otsuste põhitegijad, seal on erinevad komisjonid ja kindlasti väga suured erihuvid mängus, mis on ka väga normaalne. Lõppkokkuvõttes on projekt sellele, kes ehitama hakkab, kohutavalt kulukas. Kui mul oleks endal nii palju raha, siis ehitaksin kohe ise ära. Ma ei tea, kellega sa peaksid rääkima Rail Balticu osas, aga usu mind, et MKM-st (majandus- ja komminikatsiooniministeerium – toim.) ei vastaks keegi sulle midagi tõsiselt. Ma arvan, et nad ei vastaks sulle üldse mitte midagi. MKM on enamjaolt hädiste tosside kamp.

 

Kas Teie arvates peaksid Eestis tegutsevad Rootsi pangad praegusest suurema osa oma kasumist Eestisse jätma?

Jah, kindlasti. Mina olen see inimene, kes hääletas jalgadega, kui Rootsi pangad viisid Eestist kasumi välja. Mina kasutan LHV-d ja Danske panka. Ma ütleksin, et inimesed, hääletage jalgadega. Kui sa tähele panid, siis Danske ja Nordea on kaks panka, mis jätsid kasumi Eestisse. Inimesed, viige oma raha sinna, kus teile meeldib ja kus saab olla kõigile kasulik. Nii kaua, kuni Rootsi pangad kipuvad kasutama Baltikumis olevaid inimesi oma Rootsi pensionäride tugisambaks, ei ole  mina sellega nõus.

 

Kas olete kursis, et praegune kehtiv fiat-rahandussüsteem on põhimõtteliselt jätkusuutmatu pettus ning intresse ei ole võimalik kunagi ära maksta, sest seda raha ei ole olemas? Võlad aina suurenevad kogu maailmas, raha trükitakse juurde, kuid keegi ei trüki raha intresside, vaid ainult laenusummade endi jaoks.

Jah, tegelikult pole seda raha olemas. See on juba vana teema, kui 1970ndatel dollar tuli kulla tagant ära, siis arutasid majandusteoreetikud huvi pärast, kui palju on olemas sularaha versus looduskate (puhas vesi, nafta, kivisüsi, uraan, kuld jne). Selgus, et oleks vaja seitset maakera, aga see oli 70ndatel. Seega, ma arvan, et praegu oleks kogu sularaha katteks vaja ilmselt juba kahtteist maakera, sest inimesi on rohkem ja ressursse on vähem. See kõik on majanduslik kokkuleppeline värk. Mina arvan seda, et praegustes tingimustes kasvab ainult see majandus, kus kasutatakse orjatööjõudu, nagu Hiina ja Venemaa ka mingil määral. Üleüldine majanduslik seisukord läheb meil ainult sitemaks veel mitu põlvkonda.

 

Kas olete kursis, et mitmete tõestusmaterjalide ja tipp-poliitikute tunnistuste järgi on USA ja ka Iisrael koolitanud ISIS-e sõdureid ning tarnivad neile relvi, sõidukeid ja kõike muud vajalikku? Või on Teie arvates tegu lihtsalt segaduse tekitamiseks liikvele lastud vandenõuteooriatega?

Ma olen täiesti veendunud, et USA koolitab igasuguseid sõdureid nagu ka Venemaa. Ma konkreetselt ei oska selle ISIS-e kohta öelda, aga üldiselt on nii, et neil on kindlasti käsi igal pool mängus. Sama nagu Venemaalgi, aga lihtsalt mina eelistan pigem USA kätt.

 

Kas teie arvates on võimalik ka variant, et Ukraina kodusõda on ära kasutatud globaalse geopoliitilise konfliktina, mida dirigeerivad suurkorporatsioonid ning kust tegelikult puuduvad n-ö head ja pahad osapooled?

Sellega on siuke idiootne küsimus, mina olin esimesel Maidanil 10 aastat tagasi ja see oli inimeste asi. Ukraina rahva eneseteadvus hakkas 1990ndate algul tõusma ja Ukraina kodusõda saab kindlasti ära kasutada. Aga fakt on see, et see ei ole kodusõda – ukrainlased tahavad seda, mida meie tahtsime 1987. Aga nagu ma juba ütlesin, siis kindlasti saab igasuguseid konflikte ära kasutada. Aga see pole siinkohal üldse oluline, oluline on, et ukrainlased saaksid seda, mida nad päriselt tahavad.

 

Mis põhjusel algatati Afganistani ja Iraagi sõjad ning kas Eesti sõdurite osalus seal oli vajalik?

Siin on erinevad mõjujõud. Kindlasti võib öelda, et üks või teine sõda algatati mingi kindla põhjuse tagajärjel. Hästi levinud müüt on, et oli naftat vaja – see on nagu siuke köögifilosoofide loll ja haige möla. Tegelikult ma arvan seda, et see oli kultuuride konflikt. Ja mina väga hullult kumbagi sõja vastu päriselt ei ole. Ma olen Afganistanis kohal käinud ja ma tean moslemeid. Nad on üldiselt jätkusuutlikumad, neil on alati 17 last ja tegelikult see, mis toimub, on minu arvates mingi väike piiri panek, millest me saame ka aru alles paarikümne aasta pärast, et kui me tahame oma lääne veendumused, elatustaseme ja sõnavabaduse säilitada, siis tegelikult võib-olla pole see sõda nii väga vale.

Ma arvan, et Eesti osalus sõjas on kindlasti vajalik. Absoluutselt jah. Sest lõppkokkuvõttes, kui meil on sitasti, siis kes see meile appi tuleb? Ükskõik kui ebapopulaarne see on, mina olen poolt.

 

Kas, millal ja millistel tingimustel on ilma sõdadeta maailm võimalik?

Kõik inimesed, kes on ajalugu õppinud, teavad, et… Ma ei hakka isegi Kainist ja Aabelist rääkima, ma lihtsalt arvan, et ilma sõdadeta maailm võimalik pole. Sest inimesed sünnivad ebavõrdsetena, erinevate annetega ja nad tahavad neid kehtestada. Sõda võib olla inimnäoline ja võtta vaimseid vorme. Kui sul on vanemad, lapsed, naine, mees, siis nende kõikidega on sul eri arvamus ja see ongi sõda. Sõda on eriarvamuste vähendamine, küsimus on, kuidas seda vähendada.

 

Küsitles Hando Tõnumaa

 

Märkus: Telegrami suurele aastaküsitlusele vastajate arvates usaldusväärsete poliitikutega on juba ilmunud intervjuud Eestimaa Roheliste ja Martin Helmega, ilmuvad veel usutlused Ene Ergma ja Mart Helmega. Teised aastaküsitlusele vastajate arvates usaldusväärsete või mitte-usaldusväärsete Top 10-sse nimetatud poliitikud ei ole seni intervjuud andnud.

Fotod: erakogu

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt