Kanepirevolutsioon USA-s: senat arutab ravikanepi legaliseerimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. märts 2015 kell 17:33Teisipäeval tutvustati USA senatile ravikanepi legaliseerimise ja ümberklassifitseerimise eelnõu, mille seadustamine lõpetaks ravikanepi keelu. Ühtlasi rakendataks sel juhul mitut reformi, mis muu hulgas soodustaks kanepiuurimuste korraldamist ja võimaldaks sõjaveteranidel saada ravikanepit. Riigis, kus enamusi muid seaduseid pigem karmistatakse, on selline asjade käik ainult tervitatav.

 

Senaatorid Rand Paul, Cory Booker ja Kirsten Gillibrand tutvustasid 10. märtsil senatile ajaloolist seaduseelnõu, mis lõpetaks ravikanepi keelustamise riiklikul tasandil ning kehtestaks mitu kanepiga seotud reformi. Seadus lubaks ravikanepi juba legaliseerinud osariikides patsientidel, arstidel ja äridel osaleda kanepiprogrammides, ilma et nad peaksid kartma kriminaalsüüdistusi. Peale selle klassifitseeritaks kanep ümber senisest 1. klassi ainest (narkootilised ained, mis tekitavad tugevat sõltuvust) 2. klassi aineks, millega tunnistataks ametlikult kanepi potentsiaalseid raviomadusi. See aga võimaldaks arstidel soovitada kanepi ravieesmärgil kasutamist näiteks sõjaveteranidele, suurendaks ligipääsu kanepiteemaliste uuringute läbiviimiseks ning võimaldaks pankadel toetada kanepiäri.

Seaduseelnõu üheks suuremaks muudatuseks oleks USA narkootikumidevastase võitluse ameti (DEA) jaoks kanepi ümberklassifitseerimine selle viie kategooria süsteemis. Praegu loetakse kanepit 1. klassi aineks, mis tähendab, et seda peetakse äärmiselt ohtlikuks, kõrge kuritarvitamise riskiga ning potentsiaalselt äärmuslikku psühholoogilist ja/või füüsilist sõltuvust tekitavaks narkootikumiks. Ühtlasi pole ametlikult sellele omistatud rakendatavaid meditsiinilisi omadusi. Teised 1. klassi ained on näiteks heroiin, LSD, ecstasy ning peyote. Uue seaduseelnõuga paigutataks kanep 2. klassi ainete hulka, kus tunnistataks selle potentsiaalset kasutusvaldkonda meditsiinis. Praegu on 2. klassi aineteks näiteks kokaiin, metamfetamiin, metadoon ja fentanüül ning ravimid OxyContin, Adderall ja Ritalin.

 

Kanepi uurimine teaduslikel eesmärkidel suureneks

Lisaks lihtsustaks eelnõu kindlat tüüpi kanepi transporti osariikide vahel ning võimaldaks pankadel osutada kanepiga tegelevatele äridele teenuseid. Ühtlasi reformitaks uimastite kuritarvitamise uurimise riiklikku instituuti (NIDA), mis suurendaks ligipääsu kanepile teaduslikel eesmärkidel ning võimaldataks veteranide ministeeriumis töötavatel arstidel soovitada patsientidele ravikanepit kindlate probleemide leevendamiseks (kuid vaid siis, kui nende osariigis on rakendatud ravikanepi seadusi). Praegu ei tohi veteranide ministeeriumi arstid kanepit välja kirjutada isegi piirkondades, kus muidu on ravikanepi kasutamine lubatud, sest tegu on riigiasutusega. Eelnõu pakub välja ka mittepsühhoaktiivse kannabidiooliga rikastatud taimesortide väljaarvamist “marihuaana” definitsiooni alt. See eemaldaks kannabidiooli õlid kontrolli all olevate ainete (Controlled Substances Act) seadusest ning lubaks toote müümist peamiselt epilepsia sümptomite leevendamiseks.

Praegu on lubatud 23 osariigis ning Columbia piirkonnas ravikanepi kasutamine terviseprobleemide leevendamiseks. Kõige rohkem kasutatakse seda vähiravist tuleneva iivelduse ja oksendamise, polüskleroosi krampide ja neuropaatiliste valude korral. Juba 12 osariigis kehtivad või ootavad heakskiitu seadused, mis lubavad kasutada kanepis sisalduvat kannabidiooli (CBD) õli epilepsiaga laste ravis. Alates 2012. aastast on neljas osariigis – Alaskas, Colorados, Oregonis ja Washingtonis – legaliseeritud kanepi tarvitamine ka naudingu eesmärgil.

 

Allikad: Forbes, Politico, Washington Post 1, 2

Foto: cannabistherapeutique.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt