15 minuti linnad – kas lihtsalt inimsõbralik linnapoliitika?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2024 kell 9:02



Fotokollaaž: moveBuddha + “In Time” (2011) + Mo / Pexels + Canva.com

Kas mäletate, et mõned meist ütlesid, et kui me nõustume  COVID-i sulgemisega, siis tekivad uued lockdown´id, tõenäoliselt ka kliimalukustused? Lihtsalt oota ja vaata! Ja meiesuguseid nimetati hulludeks… No aga siin nad on – 15 minuti linnad, taas kord Maailma Majandusfoorumi (WEF) poolt sinu heaoluks loodud… Kontseptsioon seisneb lühidalt selles, et teil on kõik, mida vajate, 15-minutilise jalutuskäigu või 15-minutilise jalgrattasõidu kaugusel. Auto kasutamise võimalus väheneb oluliselt – tegelikult on teil lubatud kasutada oma autot ainult teatud aeg aastas väljaspool seda 15 minuti tsooni. Ja kui te rikute seda eeskirja, saate trahvi.

Ühelt poolt on see tõepoolest hea viis keskkonna hoidmiseks ja ülearuse raiskamise vältimiseks. Teisalt kätkeb kontseptsioon mitmeid ohte.

Muuseas, selle projektiga on Eesti poolt seotud näiteks Tartu Ülikool. Spiked kirjutab artiklis 15-minutilise linna kontseptsioonist, et “roheline tegevuskava ammutab inspiratsiooni sellest põhimõttest: enamik inimesi teab, et Oxford on Suurbritannia vanim üliõpilaslinn, kuid The Sunday Timesi andmetel on see elanike jaoks paremini tuntud oma suurte ummikute tõttu liikluses. Viimastel aastakümnetel on linnaplaneerijad vaadelnud seda ummikute probleemi ja koostanud plaane uute ja laiemate magistraalide jaoks. Kuid tänapäeval sütitab planeerijaid pigem autodevastane ideoloogia ja nende fookus on vähem inimeste liiklemise aitamisel kui autode kasutamise vähendamisel mis tahes vajalikul viisil.

Taasavaldame esmalt detsembris 2022 ilmunud artikli.

 

Näiteks Oxfordshire’i maakonnanõukogu soovib jagada Oxfordi linna kuueks 15-minutiliseks piirkonnaks. Väidetavalt on neis piirkondades enamik teenuseid ligipääsetavad veerandtunnise jalutuskäigu või rattasõiduga ja seega pole elanikel autot enam vaja. Kuigi see projekt võib esmapilgul tunduda laheda ideena, surub see tegelikult inimesi nagu loomi kastidesse ja ahistab linnainimese igapäevaelu. See on digitaalne viis kontrollida inimesi – kes siis ikkagi hakkab otsustama, milleks piisab umbes 15 minutist ja mis juhtub, kui lahkute oma tsoonist. Kas need samad inimesed, kes tegid koroona-otsuseid.

Inimeste juhtimine nutitelefonide kaudu GPS-iga pole probleem. Küsimus on aga: mis juhtub sinuga, kui sa lahkud oma tsoonist? Kas nad püüavad su kinni ja toovad su tsooni tagasi? Võib-olla pakuvad nad sulle nahaalust kiipi, millega saab sinu liikumist jälgida. Või kas sinu CBDC toimib maksevahendina väljaspool sinu tsooni?

 

Taas see absurdne kliima ettekääne…

Rohepöörde pettuse ettekäändel loodud 15 minuti linna idee pärineb WEF-i jüngritelt, põhimotivatsiooniks on kliima ja see, et inimesed ei peaks enam reisima. Arvestades seda, kuidas käitusid massid koroonapettuse lukustuste ajal, võib olla kindel, et sellised 15 minuti linnad võtaksid NPC-d rõõmuga vastu.

Mõni aeg hiljem sunnivad nad teid vastu võtma GPS-i rakendus, nii et kui

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt