Austraalia NT vaktsineerimata töötajaid ähvardab 5000 dollariline trahv või töökoha kaotus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. oktoober 2021 kell 13:55Foto: Tourism NT (with the link where possible), Attribution, Wikimedia Commons

Austraalias ei kulge vaktsineerimine sugugi ühtlases tempos üle kogu mandri: hõreda asustusega Põhjaterritooriumil (Northern Territory, NT), mis on üks riigi mandriosa kuuest haldusüksusest ja kus on palju aborigeenide kogukondi, on üle pooltes kogukondades väga madal vaktsineerituse määr ja seetõttu karmistatakse seal vaktsineerimise meetmeid. Uue määruse kohaselt võidakse kümneid tuhandeid selle piirkonna töötajaid trahvida või töökohalt eemaldada, kui nad ei vaktsineeri end COVID-19 vastu.

 

Tervishoiuametnik Hugh Heggie tutvustas uusi seadusi, mis muudavad paljude avalikkusega suhtlevate töötajate jaoks kohustuslikuks esimese kaitsepookimise 12. novembriks. Teise doosiga süstimine peab olema lõpetatud 24. detsembriks, ütles NT peaminister Michael Gunner kolmapäeval ajakirjanikele. Vastasel juhul ei lubata töötajatel oma töökohale minna ja neile võidakse määrata 5000 dollari suurune trahv tervishoiumääruse täitmatajätmise eest.

Uue määruse alusel tuleb vaktsineerida kõik teiste inimestega kokkupuutuvad töötajad, ka need, kes on enne Covidisse haigestunud. Gunneri sõnul tähendab see peaaegu kõiki NT töötajaid. Gunner on teadlik, et mõnes NT aborigeenide kogukonnas on vaktsineerimismäär seni väga madal. “Kui teie töö hõlmab avalikkusega suhtlemist, peate laskma vaktsiinisüsti teha,” ütles ta, viidates rangele vaktsineerimispoliitikale, mille kohaselt jõuludeks peavad kindlasti olema lõpuni vaktsineeritud kõik töötajad, kes tegelevad infrastruktuuriga, toidu ja kaupade tarnimisega ning turvalisuse ja logistikaga, aga ka töötajad, kellel on suurem oht nakatuda viirusega, näiteks kaubaveotöötajad.

“Need määrused koostatud juriidilise meeskonna abil. Töötasime selle kallal väga üksikasjalikult, et tagada seaduste vastavus terviseameti direktiividele,” ütles Gunner. Uued reeglid võimaldavad ühtlasi tööandjatel nõuda personalilt vaktsineerimistõendeid ja hoida teavet vaktsineeritute kohta. Samuti tunnistavad ametnikud, et 2022. aastal on vaja uut vaktsineerimist.

Kümnetel põliselanike kogukondadel on tõenäoliselt COVID-19 vaktsineerimise määr alla 80%, mis on vajalik üleriigiliste reisipiirangute leevendamise riiklikus plaanis. Vaktsiinide kasutuselevõtust on Põhjaterritooriumi 51 kogukonnast maha jäänud 33 kogukonda. Näiteks Alpurrurulamis, mis asub 1206 km kaugusel NT pealinnast Darwinist, on esimese doosi saanud kõigest 10% rahvast.

Seega on tõenäoline, et paljud kogukonnad ei saavuta novembris nõutavat 80%-list täielikku vaktsineeritust. Just siis plaanib Põhjaterritoorium oma COVID-19 juhtimise kavasse sisse viia kolmanda etapi muudatused, sealhulgas uued piiri-, karantiini- ja sulgemisreeglid. See ei tähenda automaatselt, et delta tüvi jõuab Sydneyst ja Melbourne’ist Põhjapiirkonda, kuid sellega on plaanis leevendada vaktsineeritud reisijatele karantiininõudeid.

 

Allikas: 7news.com.au

Foto: Wikipedia Commons (fotol Põhjaterritooriumi pealinna Darwini lennujaam)

 

Tõlkis Indrek HimmaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt