CNN: USA jättis Afganistanis “vaenlasele” maha 7 miljardi eest sõjatehnikat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. aprill 2022 kell 16:54



Foto: Wikimedia Commons / fotokollaaž Weaveravel /piltide allikad leiad klõpsates lingil CC BY-SA 3.0

Teatavasti on Ida ja Lääs koos liitlasvägedega (kuhu kuulub ka Eesti) käinud vahelduva eduga Afganistanis “rahu valvamas” üle 40 aasta. Viimatise “valvekorra” ettekäändeks käesoleva aastatuhande alguses oli väidetavalt Osama bin Ladeni korraldatud 9/11 terrorirünnakute eest kättemaksmine. Nüüd tunnistab aga Pentagon, et pärast 16 aastat kestnud Afganistani missiooni liitlasväed lahkusid ja jätsid endast maha miljardite eest sõjatehnikat, mis on nüüd sattunud “vaenlase” kätte, vahendab CNN.

 

USA kaitseministeeriumi raportist selgub, et 16 aasta jooksul umbes 7 miljardi dollari eest Afganistani valitsusele üle antud sõjavarustust jäi riiki maha pärast seda, kui USA 2021. aasta augustis missiooni lõpetas. See varustus asub nüüd riigis, mida kontrollib seesama vaenlane, keda USA üritas viimase kahe aastakümne jooksul välja ajada: Taliban. “Kaitseministeeriumil ei ole plaanis naasta Afganistani, et varustust “otsida või hävitada””, seisab kongressile edastatud raportis. Raporti kohaselt hõlmas see lennukeid, õhk-maa laskemoona, sõjaväesõidukeid, relvi, sideseadmeid ja muid materjale.

Väidetavalt varustas USA 2005. aasta augustist 2021. aasta augustini lääneriikide toetatud valitsust Kabulis sõjavarustusega 18,6 miljardi USA dollari väärtuses. Aruande kohaselt vajavad paljud ülejäänud seadmed siiski spetsiaalset hooldust ja seda teenust on varem osutanud töövõtjad. Ka paljud seadmed muudeti enne mahaarvamist kasutuskõlbmatuks.

 

Mis oli pea 20 aastat kestnud Afganistani-operatsiooni mõte?

Pentagon tunnistab, et koos lääneriikidega toetati Afganistani valitsust Kabulis. Kui terve läänemaailm toetas ligi 20 aastat Afganistani valitsust, siis kuidas on võimalik, et vähem kui aasta pärast liitlaste lahkumist on nende sõjatehnika sattunud n-ö vaenlase kätte? Kas kogu operatsiooni ulatuses koos 18,6-miljardilise dollaripatakaga polnud võimalik üles seada “korralikku valitsust ja sõjaväge”, kes suudaks liitlaste sõjatehnikal silma peal hoida?

Vandenõukultuuris on olnud avalik saladus, et kunagine maailma nr 1 tagaotsitav Osama bin Laden kuulus varem CIA ridadesse, kus tema koodnimi oli Tim Osman. Kui Venemaa 1989. aastal Afganistani tungis, juhtis Osama bin Laden Mujahideeni armeed. Ta oli kontaktisik mudžaheidide ja CIA vahel. Allolev Briti ajalehe The Independent artikkel aastast 1993 on täis bin Ladeni kiitust ja heakskiitu:

Väljavõte originaalartiklist

 

Kas on võimalik, et sõjatehnika jäeti Afganistani maha, et see saaks “sattuda” Talibani kätte selleks, et me siis taas mõne aasta pärast “rahu” valvama minna saaksime?

 

Allikas: CNN

Foto: Wikimedia Commons / fotokollaaž Weaveravel /piltide allikad leiad klõpsates lingil CC BY-SA 3.0

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt