Diplomaat: Euroopa peab Euraasia Liidu sünniks valmistuma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. mai 2013 kell 21:29 

Euraasia Liidu sünniks 2015. aastal peab valmis olema, sest seni ei ole näha mingit märki sellest, et see projekt läbi kukuks, ütles diplomaat Kaupo Känd Vikerraadio saates “Uudis+”, vahendab ERR.

“Hetkel on Euraasia Liit olemas Euraasia majandusühenduse ja tolliliidu näol ja tegelikult eksisteerivad ka Euraasia institutsioonid – komisjon ja volinikud, neid nimetatakse ministriteks, aga institutsioon kui selline eksisteerib juba neli aastat,” nentis ta.

Praegu osalevad selles Valgevene, Kasahstan ja Venemaa, kuid Ukrainal tuleb samuti peatselt otsustada Euraasia Liidu vaatlejastaatuse üle ning Känd usub, et nad selle ka saavad ja sealt edasi ei ole liikmestaatuseni pikk tee. Ukrainal tuleb tema sõnul teha valik, sest hoida lähedasi suhteid nii EL-i kui Euraasia Liiduga ei ole võimalik, kuigi Ukraina poliitilised liidrid seda loodavad.

Diplomaadi sõnul on Euraasia Liidust räägitud eelkõige SRÜ võtmes, aga paljud analüütikud ei märka, et oluline oleks jälgida ka liidu suhteid kolmandate riikidega, näiteks Türgi või Serbiaga. Näiteks tegi Serbia president esimese visiidi mitte Brüsselisse, vaid Moskvasse, ja see on paljutähenduslik.

See tähendab, et Euroopa Liit peab suhted Venemaa, Kasahstani, Valgevene ning võib-olla ka Kõrgõzstani ja Ukrainaga radikaalselt läbi vaatama, lisas Känd.

Tema sõnul saab Euraasia Liidu puhul tõmmata teatud paralleele Euroopa Liiduga ja ka Venemaa president Vladimir Putin on ise tunnistanud, et kasutab Euroopa Liidu mudelit.

“Kas ta kujutab endast EL-i täpset koopiat – kindlasti mitte. Kas Euraasia Liit saab olema EL-i positiivne koopia – ilmselt samuti mitte. Arvan ka, et Euraasia Liit ei sa olema täpselt selline, nagu president Putin endale ette kujutas, sest me juba täna näeme, et näiteks Kasahstanil on oma seisukoht, Ukrainal on oma seisukoht ja oma nägemus. Ilmselt ta muutub protsessi käigus, idee ja visioon ka muutuvad,” nentis Känd.

 

Allikas: ERR

Foto: Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt